8:43
PHILADELPHIA - Hokejisté Philadelphie zvítězili v pátém utkání semifinále play off NHL nad Montrealem 4:2, vyhráli celou sérii 4:1 a po třinácti letech znovu postoupili do finále Stanley Cupu. V něm se od soboty utkají s Chicagem, které si postup zajistilo o den dříve, když vyřadilo 4:0 na zápasy San Jose.

Radost hráčů Philadelphie foto: ČTK

Philadelphia - Montreal 4:2

Canadiens, kteří už dvakrát v letošním play off otočili sérii z 1:3 na 4:3, vstoupili do utkání dobře a už po 59 sekundách vedli 1:0. V 5. minutě však ve vlastním oslabení vyrovnal Mike Richards a na začátku druhé třetiny získali Flyers rozhodující náskok, když během 84 sekund vstřelili dva góly.

Hosté sice ještě snížili, v poslední minutě ale pečetil výhru domácích trefou do prázdné branky Jeff Carter. Pro Cartera to byl druhý gól v zápase, ale hrdinou večera se stal kapitán Mike Richards, který si vedle vyrovnávacího gólu na 1:1 připsal ještě dvě asistence. Při gólu v oslabení navíc nasadil vlastní zdraví, když se vrhl po hlavě za vyhozeným pukem, k němuž až ke kruhu pro vhazování vyjel brankář Montrealu Jaroslav Halák. Richards, riskující nebezpečnou srážku, mu kotouč v pádu vypíchl, hbitě se postavil zpátky na brusle a zasunul do prázdné branky.

"Mike zase ukázal, proč je naším lídrem," poznamenal obránce Chris Pronger. "Chce to velkou odvahu a umění, skočit po hlavě za pukem, podstoupit tvrdou srážku a být u puku znovu jako první a usměrnit ho do prázdné brány," ocenil Pronger. "Mike je pro nás všechny příkladným vůdcem," doplnil útočník Ian Laperriere.

Halák a Leighton

Obrovskou touhu po vítězství a vlastní statečnost předvedl také obránce Kimmo Timonen, nejmenší zadák v sestavě Flyers. Timonen se stal v utkání několikrát terčem tvrdých ataků Canadiens, všechny ale ustál a navíc přihrál na vítězný gól Jeffu Carterovi. "V každém zápase mě někdo trefí, i dnes jsem schytal několik úderů na hlavu. Ale takhle to v play off chodí, někoho trefíte vy, pak zase někdo trefí vás. Musíte se s tím vyrovnat," uvedl Timonen. "V první třetině jsem to neustál a poté, co mě Scott Gomez srazil zezadu, jsem se nechal hloupě vyloučit," dodal finský bek.

Další z hlavních postav úspěchu Flyers byl opět brankář Michael Leighton, který si připsal 25 úspěšných zákroků a v celé sérii pustil jen sedm ze 102 střel. Výrazně mu k tomu pomohli i spoluhráči, kteří nepustili soupeře do vážnějších příležitostí. "Myslím, že Flyers odvedli skvělý disciplinovaný výkon, drželi se své herní strategie. V tomhle jsme se jim nedokázali vyrovnat," vyjádřil se útočník Montrealu Mike Cammalleri. "Před jejich výkonem smekám," dodal.

Spolu s Montrealem vypadla z bojů o Stanley Cup trojice českých hokejistů Roman Hamrlík, Jaroslav Špaček a Tomáš Plekanec. Ve finále bude mít země čerstvých mistrů světa jediné zastoupení v osobě obránce Philadelphie Lukáše Krajíčka. Dres Chicaga žádný z českých hráčů neobléká.

Finálová série začíná prvními dvěma zápasy v sobotu a v pondělí v Chicagu.

Branky: 25. a 60. Carter, 5. M. Richards, 24. Asham - 1. Gionta (Hamrlík), 47. Gomez. Střely na branku: 26:27. Diváci: 19.986. Konečný stav série: 4:1.