Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

11:02aktualizováno  11:08
NEW YORK - Český brankář Ondřej Pavelec přispěl v sobotním utkání NHL jedenatřiceti zásahy k výhře hokejistů Winnipegu 2:1 v prodloužení na ledě Buffala. Čtyřiadvacetiletý gólman si spravil chuť po minulém startu, kdy dostal šest branek v Montrealu, a byl druhou hvězdou zápasu.

Winnipeg Jets (Ondřej Pavelec) foto: ČTK

Pavelec sice v utkání inkasoval jako první, ale Blake Wheeler ve 40. minutě vyrovnal a v prodloužení rozhodl Johnny Oduya. K tomu ale nemuselo vůbec dojít, protože v předposlední minutě zápasu dali domácí gól. Jenže rozhodčí chvíli předtím přerušil hru, neboť ztratil z dohledu kotouč, který ležel na Pavelcově betonu.

"Měl by to být gól, ale rozhodčí byl v těžké pozici a musel se rychle rozhodnout. A rozhodl se přerušit hru," konstatoval domácí kapitán Jason Pominville. "Měl jsem puk mezi betony a slyšel jsem píšťalku. Takže to nemohl být gól," uvedl český brankář.

Hokejistům Vancouveru se povedlo to, o co marně usilovali v posledním finále Stanley Cupu: vyhrát v Bostonu. Canucks na ledě obhájců trofeje zvítězili 4:3, přičemž rozhodující náskok získali na přelomu druhé a třetí třetiny, kdy soupeři odskočili na rozdíl dvou branek.

Domácí už jen zkorigovali gólem Davida Krejčího, který bodoval v osmém utkání v řadě. Český útočník během této série zaznamenal pět branek a sedm asistencí.

Šlo o první vzájemný zápas po finále a na ledě to mezi hráči jiskřilo. Proběhlo několik bitek, strkanic a trestná lavice zejména v úvodních dvou třetinách nestačila vychladnout. A právě v přesilových hrách nakonec Vancouver rozhodl o výhře, neboť v nich dal všechny góly.

Byl to zásadní rozdíl ve srovnání s finálovou sérií, v níž Vancouver skóroval v přesilovce pouze dvakrát v sedmi zápasech. Pokud by Canucks fungovaly početní výhody stejně jako v sobotu, mohli se ze Stanley Cupu radovat oni.

Vancouver vyslal signál

"Nemám rád slova chtěl bych, mohl bych, měl bych. Nepoužívám je," reagoval obránce Vancouveru Kevin Bieksa. "Co ale můžu říct, je, že přesilovky jsme dnes sehráli dobře. Hodně jsme stříleli, dařil se nám přechod do útočného pásma, dokázali jsme se v něm udržet. Takhle by to mělo vypadat," dodal.

"Myslím si, že jsme vyslali všem týmům v lize signál, že jsme zpátky a chceme se dostat tam, kde jsme byli," prohlásil Cory Schneider, brankář Vancouveru, který vede Západní konferenci.

Hokejisté Detroitu i s přispěním branky Jiřího Hudlera smazali v Torontu tříbrankový deficit, ale nakonec prohráli 3:4. Red Wings doplatili na špatný vstup do zápasu, kdy v úvodních dvanácti minutách třikrát inkasovali. V úvodu třetí části po Hudlerově dorážce srovnali krok, vzápětí však definitivně strhl vedení na stranu domácích Joffrey Lupul.

Český hokejista Milan Michálek vstřelil v NHL dvacátou branku v sezoně, kterou pomohl Ottawě k bodu na ledě Philadelphie. Flyers vyhráli 3:2 v prodloužení. Domácímu týmu opět chyběl Jaromír Jágr, jenž vynechal druhý zápas za sebou kvůli zranění třísel. Obránce Filip Kuba přihrál na druhou branku Ottawy.

Dramatické utkání rozhodl hattrickem domácí Danny Briere, kterému na první a třetí branku přihrál český útočník Jakub Voráček. Čtyřiatřicetiletý střelec v zápase stihl vedle tří gólů ještě bitku s hostujícím Kylem Turrisem.

"Krosčekoval mě do hlavy, když jsem byl na ledě v ošemetné situaci. Narazil jsem si jeho zákrokem o led trochu obličej, tak se ve mně nahromadila frustrace a potom adrenalin. Bylo to od něho nefér, musel jsem s tím něco udělat," přiznal Briere, který se v NHL porval potřetí. A v těchto třech zápasech dal celkem šest branek. "Neplánuji se ale bít častěji. Nechám tuto práci Jodymu (Shelleymu)," smál se Briere.

Třemi góly se v sobotu blýskl i kapitán Phoenixu Shane Doan, který svým prvním hattrickem v NHL zařídil výhru 5:1 nad New Yorkem Islanders.

Pětatřicetiletý Kanaďan, který má v soutěži odehráno přes tisíc zápasů, potřeboval ke střeleckému umu i dávku štěstí. Po jeho třetí brance zbývala do konce utkání jedna desetina sekundy.

Celá akce se seběhla velmi rychle. Whitney přebral pět sekund před koncem puk na obranné modré čáře, zavezl ho do útočného pásma a nahrál ho Doanovi.

"Věděl jsem, když získal puk, že se mě bude snažit najít. Musel jsem najít síly na protiútok, protože už jsem byl vyčerpaný," uvedl Doan. "Nemůžu uvěřit, že to prošlo. Trvalo to dlouho, ale jsem šťastný, že už to (hattrick) mám," dodal.

Doan měl před utkáním na svém kontě 38 dvougólových zápasů, což je v historii NHL nejvyšší počet bez přidání třetí trefy. Shodou okolností se na rekordu podílí i Petr Sýkora, který sérii 38 utkání s dvěma brankami přerušil hattrickem v prosinci 2008. A taky proti Islanders.

Doanův hattrick musel ještě potvrdit videorozhodčí. "Obával jsem se, že jsme to nestihli. Jel jsem k rozhodčím a říkal jsem jim: Už mu to trvá dlouho, nějakých 16 let. Řekněte jim do Toronta, že už se stejná situace nemusí opakovat," usmál se Whitney.

Erat a Sobotka asistovali

V roli nahrávačů působili v zápasech sobotního programu NHL také čeští útočníci Martin Erat a Vladimír Sobotka, kteří si shodně připsali po dvou asistencích. Erat přispěl k výhře Nashvillu 5:2 nad Carolinou a St. Louis zdolal se Sobotkovým přičiněním Colorado 4:0.

Kanadský útočník Jarome Iginla vstřelil pětistý gól v NHL a stal se 42. hráčem v historii soutěže, který této mety dosáhl. Ze současných hokejistů dali v NHL více branek jenom Jaromír Jágr (658) a Teemu Selänne (649).

Sobotní výsledky NHL

Philadelphia - Ottawa 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 12., 50. a 65. Briere (na první a třetí VORÁČEK) - 22. M. MICHÁLEK, 47. Butler (KUBA). Střely na branku: 39:37. Diváci: 19.792.

Boston - Vancouver 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Branky: 15. Marchand, 27. Peverley, 42. KREJČÍ - 6. Kesler, 35. Burrows, 40. H. Sedin, 41. Hodgson. Střely na branku: 39:36. Diváci: 17.565.

Dallas - Edmonton 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky: 35. a 48. Benn, 54. a 59. Riberio - 18. Hall (ŠMÍD). Střely na branku: 34:26. Diváci: 16.122.

Los Angeles - Columbus 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka: 32. Clitsome. Střely na branku: 31:18. Diváci: 18.118.

Buffalo - Winnipeg 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 32. Myers - 40. Wheeler, 61. Oduya. Brankář ONDŘEJ PAVELEC odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,87 procenta. Střely na branku: 32:41. Diváci: 18.690.

Toronto - Detroit 4:3 (3:0, 0:2, 1:1)
Branky: 5. Kessel, 9. Phaneuf, 12. Steckel, 48. Lupul - 27. Bertuzzi, 36. Kronwall, 45. HUDLER. Střely na branku: 18:40. Diváci: 19.536.

Montreal - Tampa Bay 3:1 (0:1, 2:0, 1:0) Branky: 26. Blunden, 28. Pacioretty, 60. Cole - 4. Lecavalier. Střely na branku: 28:24. Diváci: 21.273.

Pittsburgh - New Jersey 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 5. Malkin - 29. Henrique, 32. Kovalčuk, 42. Zubrus (ELIÁŠ). Střely na branku: 42:27. Diváci: 18.594.

St. Louis - Colorado 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 4. Berglund, 13. Shattenkirk (SOBOTKA), 22. Arnott (SOBOTKA), 30. Backes. Střely na branku: 39:15. Diváci: 19.150.

Nashville - Carolina 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky: 38. a 47. Hörnqvist (na druhou ERAT), 10. S. Weber (ERAT), 14. C. Smith, 55. Ellis - 49. a 58. Harrison. Střely na branku: 36:29. Diváci: 17.113.

Phoenix - NY Islanders 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)
Branky: 2., 22. a 60. Doan, 24. Pyatt, 35. Ekman-Larsson (VRBATA, KLESLA) - 10. Nielsen. Střely na branku: 25:32. Diváci: 13.350.

Calgary - Minnesota 3:1 (0:0, 0:0, 3:1)
Branky: 43. Bouma, 49. Iginla, 52. Glencross - 54. Heatley. Střely na branku: 36:28. Diváci: 19.289.

San Jose - Washington 5:2 (0:0, 2:1, 3:1) Branky: 26. Demers, 40. Burns, 41. Marleau, 49. Vlasic, 59. Mitchell - 27. Wideman, 41. J. Ward. Brankář TOMÁŠ VOKOUN odchytal za Washington 59 minut, inkasoval čtyři góly z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,47 procenta. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17.562.