9:52
PRAHA/WASHINGTON - Český brankář Ondřej Pavelec navázal na minulé utkání, v němž vychytal první čisté konto sezony, a v nedělním zápase NHL podpořil osmadvaceti zásahy vítězství Atlanty 2:1 v prodloužení nad New Yorkem Islanders. Třiadvacetiletý kladenský odchovanec nestačil pouze na střelu Michaela Grabnera, jemuž u vstřelené branky asistoval Radek Martínek, a stal se druhou hvězdou zápasu.

Aleš Hemský. foto: Reuters

Pavelec, který v úvodním zápase sezony zkolaboval a utrpěl otřes mozku, čekal na první letošní výhru do 11. listopadu. Nyní už má na kontě tři a v posledních třech zápasech zneškodnil 89 z 92 střel. "Cítím se v brance dobře a pohodlně. Výhry jsou ale týmová práce. Chlapi přede mnou hráli výborně," pochválil své spoluhráče český gólman, který se díky spolehlivým výkonům dostal i do popředí NHL v individuálních statistikách: je jedním ze čtyř brankářů v soutěži, který má průměr inkasovaných branek pod dvě celé (1,94) a je třetím v procentuální úspěšnosti zásahů (93,9).

ATLANTA 2:1 PO PRODLOUŽENÍ NY ISLANDERS:

"Chytá výborně. Dnes nás několikrát podržel, museli jsme ten zápas pro něho vyhrát," podotkl Dustin Byfuglien, který ve druhé minutě nastavení rozhodl o druhém bodu pro Atlantu. Prodloužil tím i trápení Islanders, kteří prohráli potřinácté v řadě. "Nechybí nám nasazení, jsme schopni předvádět delší časový úsek slušný hokej, ale pak uděláme několik chyb a to nás stojí zápas. Je to frustrující, tato porážka nás sžírá," uvedl brankář Islanders Rick DiPietro. "Máme ale výbornou partu. Věřím, že to zlomíme. Není na světě dvacet hráčů, se kterými bych šel raději do války," dodal.

Český útočník Aleš Hemský se gólem a asistencí podílel na výhře Edmontonu 4:2 v Anaheimu. Pardubický technik nejdříve připravil pro Sama Gagnera úvodní branku zápasu a poté, kdy Oilers ztratili dvoubrankové vedení, se prohnal v útočném pásmu okolo obránce Toniho Lydmana a střelou nad vyrážečku Jonase Hillera dal vítězný gól utkání.

ANAHEIM 2:4 EDMONTON:

Hemský zaznamenal gól a asistenci i v minulém utkání, ve kterém ale Edmonton prohospodařil dokonce vedení 3:0. V Anaheimu rovněž Oilers neudrželi nadějné skóre, k čemuž ale přispělo i špatné rozhodnutí sudího Stephena Walkoma, který vyloučil Thea Peckhama za zdržování hry. Ve skutečnosti ale vyhozený puk prošel dírou v mantinelu, kterou fotografové používají k lepším snímkům.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Atlanta - NY Islanders 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 43. Antropov, 62. Byfuglien - 40. Grabner (Martínek). Střely na branku: 35:29. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, inkasoval jeden gól z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,55 procenta. Diváci: 10.066.

Detroit - Calgary 5:4 v prodl. (1:1, 0:2, 3:1 - 1:0)
Branky: 52. a 60. Zetterberg, 2. Franzén, 43. Dacjuk, 62. Lidström - 21. a 25. Iginla, 6. Hagman, 48. Tanguay. Střely na branku: 38:27. Diváci: 19.636.

Anaheim - Edmonton 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)
Branky: 37. Ryan, 37. S. Koivu - 27. Gagner (Hemský), 29. Hall, 54. Hemský, 60. Gilbert. Střely na branku: 40:26. Diváci: 14.267.

Vancouver - Phoenix 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)
Branky: 29. Ehrhoff, 35. Glass - 27. a 46. Pyatt, 23. Upshall. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.860.

"Je to jako kdybyste vyhráli v loterii," hledal Peckham příměr pro nešťastnou trefu. "Je to legrační. Během rozbruslení jsem se na to díval a říkal jsem někomu, aby puk nevyhazoval do těch děr. A pak v zápase, samozřejmě, dostanu dvě minuty za zdržování hry, což mě pořádně rozčílilo. Až když jsem se uklidnil, říkal jsem si, jaká to je ironie," dodal Peckham.

Anaheim nabídnutou přesilovou hru využil ke snížení a za 22 sekund dokonce gólem Saku Koiva srovnali. V poslední třetině ale strhli hráči Edmontonu výhru na svou stranu: nejdříve se prosadil Hemský a při závěrečné hře bez brankáře jim pomohl ke čtvrtému gólu domácí Corey Perry, jehož přihrávku zpoza branky Edmontonu nikdo nezpracoval a puk tak prošel až do opuštěné klece.

Podobný průběh měl i zápas ve Vancouveru, kde Phoenix ve druhé třetině přišel o dvoubrankový náskok, ale v poslední třetině zařídil druhým gólem v zápase Taylor Pyatt výhru Coyotes 3:2. "Vždy se chcete v zápase proti bývalému týmu předvést. Měl jsem proti nim motivaci navíc," přiznal Pyatt, který se předloni po třech sezonách s Canucks nedohodl s vedením klubu na podmínkách nové smlouvy.

"Raději bych ho viděl dávat góly jiným týmům. Ale byl to dobrý spoluhráč několik let. Bylo ho hezké ho zase vidět, jak si to na ledě užívá," uvedl Henrik Sedin, který s Pyattem dokonce nastupoval nějaký čas i ve stejné formaci.

Co se nepovedlo hokejistům Anaheimu a Vancouveru, zvládli hráči Detroitu. V poslední třetině dotáhli v souboji s Calgary i se štěstím dvoubrankovou ztrátu, když Henrik Zetterberg druhým gólem v utkání vynutil v čase 59:56 pro tým prodloužení. V něm pak rozhodl o výhře Red Wings v poměru 5:4 další švédský hokejista Nicklas Lidström.