15:05
PRAHA - Z té chvíle mrazilo v zádech i na dálku. Jeden po druhém vcházeli na led T-Mobile Areny v Las Vegas za doprovodu hokejistů Golden Knights opravdoví hrdinové. Záchranáři, hasiči, zdravotní sestry a další, kteří mírnili následky nedávného masakru u hotelu Mandalay Bay, při němž Stephen Paddock postřílel 58 lidí a další pět set zranil. Jako poslední hráč vyjel na kluziště český útočník Tomáš Nosek.

Tomáš Nosek proti brankáři Arizony v souboji, který se uskutečnil tři dny před setkáním obou soupeřů v hale Las Vegas Golden Knights. foto: ČTK/AP

Nosek popojížděl vedle hasiče Ryana Habermana.

Po chvíli se zařadil do špalíru, vedle něj si stoupl trenér Gerard Gallant. Usmáli se na sebe.

Atmosféra v hala byla dechberoucí, ceremoniál věnovaný obětem i hrdinům říjnové tragédie důstojný. „Neuvěřitelné,“ přemítal Bill Foley, vlastník nového klubu na mapě NHL, při pohledu na hučící tribuny.

Sotva se po bok Noska s Gallantem postavili ještě generální manažer George McPhee a jeho asistent Kelly McCrimmon, následovalo slavnostní vhazování.

Hlasivky se zastavily při minutě ticha. Přesněji řečeno 58 sekundách za 58 zesnulých, jejichž jména byla zlatým písmem promítána na ledovou plochu.

Rodáka z Las Vegas a zároveň obránce Golden Knights. „Uděláme vše pro to, abychom pomohli vám, rodinám obětí, i celému městu se uzdravit.“ Diváci roztočili nad hlavami bílé ručníky a už vyhlíželi start zápasu.

Hokej se měl stát terapií.

Sport má pomoci nevadskému městu překonat náročné časy.

Golden Knights se o to snaží naplno. Před domácí premiérou vyhráli oba zápasy na stadionech soupeřů a nyní stáli před výzvou - vyhrát historicky první soutěžní zápas v T-Mobile Areně.

Pro dva body, pro pro masakrem poznamenané město, pro oběti i hrdiny.

Za vítězstvím nasměřoval Vegas právě Nosek, hráč číslo 92. Ve třetí minutě se prosmýkl na modré čáře kolem obránce, přijal přihrávku od Francouze Pierrea-Édouarda Bellemarea a propálil arizonského brankáře Anttiho Raantu.

„Bleskově rychlá rána,“ chválil Noska jeden z televizních komentátorů. Fanoušci vyskočili ze sedadel, takovou radost potřebovali.

Noska pevně objímali spoluhráči s pelyňkovými ratolestmi na rukávech. Nebyly to obyčejné gratulace, tenhle gól měl pro mužstvo i město symbolický význam.

Význam měl i pro hokejové historiky.

Pardubický odchovanec se právě stal mužem, který zůstane v hokejových kronikách navždy zapsaný jako první domácí střelec Golden Knights. Jeho krajan Tomáš Hyka zase dal premiérový gól ligového nováčka v přípravě.

Na Noska navázali spoluhráči, do sítě Coyotes napadalo hned pět puků.

Konečné skóre? 5:2. Podceňovaný kádr zvítězil potřetí za sebou, to se nikdy předtím žádnému ligovému novicovi na startu debutové sezony nepodařilo.

Nikoho dříve patrně nehnala tak silná motivace, daleko přesahující mantinely hokejového stadionu i celého sportu.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...