12:24
ANAHEIM - Hokejisté Nashvillu zvítězili v pátém utkání 1. kola play off NHL na ledě Anaheimu 4:3 v prodloužení a ujali se vedení v sérii 3:2. Predators tak poprvé v historii klubu dělí jedno vítězství od premiérového postupu do druhého kola vyřazovacích bojů.

Chicago - Nashville (vlevo Erat). foto: Reuters

V základní hrací době přitom byli blíže k vítězství domácí Kačeři, kteří ve třetí třetině dvakrát vedli 2:1 a 3:2. Pouhých 36 sekund před koncem však při power play vyrovnal Shea Weber a v druhé minutě prodloužení dokonal obrat Jerred Smithson.

Anaheim dostal do vedení 2:1 hned v první minutě třetí třetiny Bobby Ryan, který si nádherným způsobem dvakrát obhodil puk kolem Davida Legwanda a pak bekhendem zavěsil. V polovině třetího dějství vyrovnal Joel Ward, jenž nejprve nepřesně vypálil od modré čáry, dojel si pro odražený puk a opakovanou ranou propálil Raye Emeryho v brance Ducks. Kačeři šli znovu do vedení po trefě Jasona Blakea, v poslední minutě však prohráli vhazování v obranném pásmu a střela kapitána Webera od modré čáry prošla až do sítě.

Video ze zápasu Anaheim - Nashville

Prodloužení pak trvalo jen krátce. V druhé minutě Jordin Tootoo přesně načasoval přihrávku od zadního mantinelu na Jerreda Smithsona, který si najel mezi dvěma obránci před branku a ranou z voleje rozhodl o výhře Nashvillu, v jehož sestavě chyběl zraněný Martin Erat.

"Je to fantastický pocit být zase o další krůček blíž k postupu," radoval se Tootoo. "Play off je o zlomových okamžicích a my jsme dnes jeden takový udělali." Hodně hráčů v sestavě Nashvillu má ještě v živé paměti loňský rok, kdy Predators prohráli pátý zápas s Chicagem poté, co soupeř vyrovnal 13 sekund před koncem třetí třetiny a následně ztratili celou sérii.

61. Erat (Nashville)
4 3 (1+2), Hanzal (Phoenix) 4 3 (1+2), Hudler (Detroit) 4 3 (1+2)

"Loni to byla zdrcující porážka," zavzpomínal kouč Barry Trotz. "Letos jsme přesně v opačné situaci. Zároveň si ale uvědomujeme, že proti nám stojí velmi silný soupeř a že musíme v šestém utkání v Nashvillu podat absolutně bezchybný výkon, abychom sérii dovedli do vítězného konce," dodal Trotz.

Také ve druhém pátečním utkání zvítězili hokejisté Buffala na ledě Philadelphie 4:3 v prodloužení a vedou v sérii 3:2. Sabres v zápase promarnili tříbrankový náskok, který si vytvořili už v první třetině, nakonec však o jejich výhře rozhodl v 6. minutě prodloužení svou druhou brankou večera Tyler Ennis.

Sabres v úvodu zápasu využili dvou slabších chvilek brankáře Briana Bouchera. Ve 3. minutě ho nejprve střelou z velkého úhlu překvapil Ennis, o minutu později dostal puk za jeho záda střelou dokonce zpoza branky Thomas Vanek. Když pak v 15. minutě v přesilovce zvýšil na 3:0 Marc-Andre Gragnani, poroučel se Boucher na střídačku.

"Při prvním gólu jsem očekával přihrávku a soupeř nečekaně vystřelil. Druhý gól byla spíše smůla, ale obě branky beru na sebe. Takové góly prostě nesmíme dostávat, dostal jsem tým do hodně svízelné situace," litoval Boucher.

S náhradním gólmanem Michaelem Leightonem zahájili Letci v druhé třetině stíhací jízdu. Nejprve ve 29. minutě vstřelil první gól James van Riemsdyk, za minutu snížil na rozdíl jediného gólu Andrej Meszároš a ve 44. minutě vyrovnal Danny Briere. Flyers pak promarnili velkou šanci dokonat obrat, když v posledních dvou minutách základní části nevyužili přesilovou hru.

Video ze zápasu Philadelphia - Buffalo

Rozhodující gól v 6. minutě nastavení přišel poté, co domácí zaváhali v rozehrávce. Od modré čáry vypálil Mike Weber, Leighton kotouč vyrazil betonem jen k před brankou osamocenému Ennisovi a ten jej doklepl do sítě.

"Viděl jsem, že jsme udrželi útočné pásmo, tak jsem se snažil dostat co nejblíže k brance. Věděl jsem, že Weber bude střílet a jenom jsem doufal, že se puk odrazí ke mně. A stalo se," radoval se Ennis, který má na Philadelphii příjemné vzpomínky. V listopadu 2009 tady vstřelil svůj premiérový gól v NHL. "Je to prostě skvělé místo pro hokej," řekl s úsměvem.

Domácí po zápase litovali, že nedokázali zápas rozhodnout v základní hrací době. "V druhé třetině podali hráči fantastický výkon. Všichni hráli skvěle, poctivě bojovali a vrátili jsme se zpátky do hry. Cítili jsme, že máme na to zápas otočit. Bohužel, nakonec se to nepovedlo," konstatoval trenér Peter Laviolette. Obě série mohou skončit v neděli, kdy jsou v Buffalu a v Nashvillu na programu šesté zápasy.

Výsledky NHL

Philadelphia - Buffalo 3:4 v prodl. (0:3, 2:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 29. Van Riemsdyk, 30. Meszároš, 44. Briere - 3. a 66. Ennis, 4. Vanek, 16. Gragnani. Střely na branku: 39:32. Diváci: 19.959. Stav série: 2:3.

Anaheim - Nashville 3:4 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 0:1)
Branky: 34. a 55. Blake, 41. Ryan - 9. Klein, 52. Ward, 60. Weber, 62. Smithson. Střely na branku: 26:37. Diváci: 17.385. Stav série: 2:3.