9:59
NEW YORK/PRAHA - Hokejový obránce Roman Hamrlík překonal v úterním utkání NHL Ondřeje Pavelce a svým pátým gólem v sezoně přispěl k výhře Montrealu nad Atlantou 3:1. Český zadák se prosadil v 13. minutě, když při závaru před brankou doklepl kotouč do sítě a dostal svůj tým do vedení 1:0. Hamrlík tak ukončil střelecké trápení Canadiens, kteří v předchozích třech zápasech ani jednou neskórovali, když podlehli 0:2 Buffalu, 0:7 Bostonu a znovu 0:2 Washingtonu.

Roman Hamrlík slaví gól. foto: ČTK

Jedenáct sekund po Hamrlíkově trefě navíc přidal druhý gól Mathieu Darche. Hosté sice v polovině třetí třetiny snížili, 80 sekund před koncem však pojistil vítězství trefou do prázdné branky při power-play Andrej Kosticyn. "Ani pořádně nevím, jestli jsem ten gól dal opravdu já, protože před brankou bylo tolik hráčů," přiznal Hamrlík.

MONTREAL 3-1 ATLANTA

"Nejdůležitější věc ale je, že jsme získali dva body. Dnes jsme mnohem víc bojovali jako tým a snad jsme zase získali nějaké sebevědomí," zdůraznil český bek, který byl vyhlášen třetí hvězdou večera. Od soboty, kdy Canadiens prohráli 0:2 s Washingtonem, se v Montrealu nemluvilo o ničem jiném než o 83 let starém rekordu. V únoru roku 1928 totiž nejúspěšnější tým historie NHL naposledy ve čtyřech zápasech za sebou nevstřelil ani gól.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Boston - Chicago 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 33. Chára, 35. Boychuk, 46. Horton. Střely na branku: 34:32. Diváci: 17.565.

Toronto - Buffalo 4:3 (2:1, 2:2, 0:0)
Branky: 2. Phaneuf, 19. Boyce, 26. MacArthur, 34. Grabovskij - 20. Vanek, 27. Pominville, 27. R. Niedermayer. Střely na branku: 35:31. Diváci: 19.483.

Pittsburgh - Philadelphia 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky: 13. Kovaljov, 30. Kennedy - 46. a 49. Leino, 16. Carter, 34. Hartnell, 35. Giroux. Střely na branku: 27:24. Diváci: 18.335.

Washington - Carolina 2:3 po sam. náj. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 35. Sjomin, 38. Johansson - 42. a rozhodující sam. nájezd Skinner, 23. J. Jokinen. Střely na branku: 40:26. Diváci: 18.398.

Columbus - Florida 3:2 po sam. náj. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Upshall, 39. Vermette, rozhodující sam. nájezd Majorov - 24. Booth, 48. Dadonov. Střely na branku: 32:31. Diváci: 11.670.

Tampa Bay - Ottawa 5:2 (0:0, 2:0, 3:2)
Branky: 24. a 46. St. Louis, 28. a 52. Moore, 60. Stamkos - 51. Spezza, 56. M. Michálek (Kuba). Střely na branku: 31:33. Diváci: 16.626.

St. Louis - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 12. a 42. Stewart - 2. Nyström (Havlát), 44. Bouchard, rozhodující sam. nájezd M. Koivu. Střely na branku: 29:28. Diváci: 19.150.

Nashville - Vancouver 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Branky: 35. Fisher - 42. a 58. Burrows, 60. Rome. Střely na branku: 17:32. Diváci: 15.960.

Edmonton - Los Angeles 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky: 26. a 35. Brown. Střely na branku: 32:33. Diváci: 16.839.

Montreal - Atlanta 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 13. Hamrlík, 14. Darche, 59. A. Kosticyn - 49. Antropov. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 30 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,3 procenta. Střely na branku: 31:28. Diváci: 21.273.

Phoenix - Dallas 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 33. Schlemko (Rozsíval), rozhodující sam. nájezd Whitney - 38. Benn. Střely na branku: 27:45. Diváci: 12.541.

Nakonec se ale Canadiens v úterý dočkali dvou nejrychleji po sobě vstřelených branek v sezoně. Při té druhé jim pomohlo i menší zaváhání Ondřeje Pavelce, který u zadního mantinelu nepřesně rozehrál puk, Scott Gomez jej poslal před branku a Darche zvýšil na 2:0. Zatímco Montreal si upevnil šesté místo v tabulce Východní konference, Atlanta nejspíš přišla o poslední naději na postup do play off.

Šest zápasů před koncem totiž stále ztrácí devět bodů na osmé Buffalo, které podlehlo 3:4 Torontu. Maple Leafs se naopak výhrou přiblížili Sabres na rozdíl pěti bodů a stále mohou v účast ve vyřazovacích bojích doufat. Toronto v utkání vedlo 2:0 a 3:1, hosté však dokázali ztrátu smazat. Vítězný gól nakonec vstřelil už ve 34. minutě Michail Grabovskij.

"Dnešní zápas připomínal atmosférou play off. Vzhledem k jeho důležitosti jsme se opravdu cítili, jako bychom play off hráli, ale samozřejmě v něm nejsme," řekl útočník Toronta Nazem Kadri, který si připsal dvě asistence. "Chtěli jsme zůstat ve hře a získat dva body v základní hrací době. To se nám povedlo a je skvělé, že pořád máme o co bojovat," dodal Kadri.

Zaváhání Buffala využili hokejisté Caroliny, kteří vydřeli výhru 3:2 po samostatných nájezdech ve Washingtonu a na devátém místě se přiblížili Buffalu na rozdíl pouhých tří bodů. Hurricanes sice prohrávali po druhé třetině 1:2, v úvodu třetí třetiny však vyrovnal osmnáctiletý nováček Jeff Skinner a stejný hráč pak dal i jeden ze dvou gólů v penaltovém rozstřelu.

Jasně tak zastínil domácí hvězdu Alexandra Ovečkina, který se vrátil do sestavy Capitals poté, co kvůli zranění vynechal předchozí tři zápasy. "Je to těžké naskočit po třech zápasech do takového zápasu. Ale každé střídání jsem se cítil čím dál lépe," poznamenal ruský kanonýr. Důležité vítězství vybojovali hokejisté Phoenixu, kteří v přímé bitvě o postup v Západní konferenci porazili Dallas 2:1 po samostatných nájezdech.

Kojoti si tak udrželi čtvrtou příčku a zvýšili náskok na devátý Dallas a desáté Calgary na osm bodů. Na jediný gól Phoenixu v zápase přihrál český obránce Michal Rozsíval, v penaltovém rozstřelu byl pak jedním ze dvou úspěšných střelců útočník Radim Vrbata. O vítězství Kojotů rozhodl gólem v páté sérii Ray Whitney. Hlavním strůjcem úspěchu byl ale brankář Ilja Bryzgalov, který se dokázal oklepat z nepovedeného sobotního výkonu proti San Jose (1:4), zneškodnil 44 střel a čtyři z pěti nájezdů.

Dallas navzdory zisku pouze jednoho bodu posílil své postupové šance, jelikož další dva soupeři v boji o elitní osmičku prohráli. Osmé Chicago, na které Stars ztrácejí tři body, podlehlo 0:3 Bostonu, šestý Nashville, jenž má o pět bodů více, prohrál 1:3 s Vancouverem. Pátou pozici si naopak upevnili Los Angeles povinnou výhrou 2:0 na ledě nejhoršího týmu NHL Edmontonu.

Martin Havlát pomohl jednou asistencí k výhře Minnesoty 3:2 po nájezdech v St. Louis a znovu se osamostatnil na prvním místě v tabulce kanadského bodování českých hokejistů. Havlát nasbíral v 76 zápasech 61 bodů a má o bod víc než David Krejčí z Bostonu, jenž se při výhře nad Chicagem 3:0 neprosadil.