Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

16:59
ST. LOUIS - Šachista David Navara obsadil na turnaji série Grand Chess Tour v St. Louis poslední desáté místo. Pětidenní soutěž zakončil remízou v partii bleskového šachu s bývalým mistrem světa Rusem Garrim Kasparovem, kterého předtím dokázal porazit v rapid šachu. Vítězství v turnaji spojené s prémií 37 500 dolarů vybojoval Armén Levon Aronjan.

David Navara na turnaji v St. Louis proti Sergeji Karjakinovi. foto: flickr grandchesstour

Kasparov, který se v St. Louis představil dvanáct let po konci kariéry, skončil osmý. Další turnaje se prozatím dle vlastních slov hrát nechystá.

David Navara na turnaji v St. Louis.

Navara se po třech sériích v rapid šachu, v němž má každý z hráčů na své tahy 25 minut, dělil o osmou příčku s Kasparovem a dalším exmistrem světa Indem Višvanáthanem Ánandem.

Po čtvrtečních devíti partiích v bleskovém šachu, kde je časový limit pět minut, klesl na poslední místo, na kterém zůstal i po závěrečných devíti partiích v pátek se ziskem 13 bodů.

19.srpna 2017 v 03:14, příspěvek archivován: 19.srpna 2017 v 15:59

.@LevAronian won the #STLRapidBlitz with 2 rounds to spare. Read @Tatev__A's recap for more. https://t.co/4bM2hPxcbn https://t.co/cbrHrBa6AR

Přesto se nemá rozhodně zač stydět. Kromě zmíněného triumfu nad legendárním Kasparovem, dokázal v bleskovém šachu zdolat i vítěze turnaje Aronjana a v poslední páteční partii pak doslova zničit úřadujícího světového šampiona v šachovém blitzu - Rusa Sergeje Karjakina.

Ten přitom tuto část turnaje dokázal ziskem 13,5 bodů ovládnout. V rapid šachu ale neúspěšný vyzývatel světového šampiona - Nora Magnuse Carlsena - z loňského podzimního klání příliš nezářil a proto skončil v celkovém hodnocení turnaje na dělené druhé pozici s Američanem Hikaruem Nakamurou.

Pátý den bleskových partií na turnaji, zápas Navara vs. Karjakin startuje v čase 1:19:00 hodin (skrze odkaz se lze dostat na všechny hrací dny turnaje)

Dvaatřicetiletý Navara, který si během turnaje v St. Louis získal díky své vstřícnosti řadu příznivců mezi žurnalisty i mezi fanoušky, kteří jej často označovali při partiích za „monstrum“, nakonec získal v bleskovém šachu 6 bodů, tedy o jeden méně než v rapidu.

Přitom sám po vítězství nad Kasparovem pronesl, že bleskové partie mu vyhovují více. „Vždycky mi šel blitz lépe než rapid. Jsem rád, že se mi v něm povedlo nasbírat tato vítězství, ale nepřeceňuji to. V bleskovém šachu totiž mnohdy chybují v časové tísni i ti nejlepší,“ řekl pro oficiální stránky turnaje český velmistr.