17:00
PRAHA/BOSTON - V zámoří zase mají fanoušci i odborníci o čem mluvit. Fantastický souboj dvou elitních týmů NHL mezi Bostonem a Montrealem nabídnul snad vše, čím okouzluje nejrychlejší kolektivní hra své příznivce po celém světě. Domácí vyhráli přestřelku 8:6, sudí rozdali téměř 200 trestných minut. A zpráva pro české fanoušky: v obou statistikách byly vidět i české hvězdy.

David Krejčí dostal nakládačku. foto: ČTK

"Hokej starých časů", hlásají titulky v zámoří. "Neuvěřitelný zápas," shodli se hráči obou týmů. Celky zakládající Velké šestky NHL Boston a Montreal sehrály v noci na čtvrtek strhující partii.

Posuďte sami: výsledek 8:6 pro Boston, 36 vyloučených, z toho 12 pětiminutových trestů za bitku, pěstní souboj brankářů, 187 trestných minut celkem. 31 hráčů z obou týmů si připsalo do statistik bod či trestné minuty (někteří zvládli obojí), v domácím dresu nefiguroval v "číselném seznamu" pouze mladík Jordan Caron.

Další bitka brankářů

"Bylo to jako kdybychom se vrátili do 80. let a časů Gretzkého. Hrálo se nahoru dolů, bylo úžasné být součástí takového zápasu. Jen škoda výsledky," řekl po duelu netrpělivým novinářům brankář Montrealu Carey Price.

Jeho tým totiž Medvědům podlehl 6:8, přestože byl po první třetině stav pouze 2:0 pro domácí a nic nenasvědčovalo nejen brankové erupci. V té další se ale začaly dít věci. Padlo celkem osm gólů, po čtyřech za záda obou gólmanů - domácí hvězdy Tima Thomase a právě Price. Oba si v duelu připsali i po sedmi trestných minutách.

Ve 36. minutě najel ostře za brankou Montrealu domácí Hamill do Wisniewskiho a strhla se mela. Do té se nakonec pustili i muži v maskách, když si Thomas pro svého soka přijel přes celé klužiště a hlavní sudí jim nakonec bitku posvětil. "Jsme přátelé, ale tady jsme byli soupeři," smál se po zápase Američan, který letos vládne brankářským statistikám.

Poprali se celkem tři Češi

Ostatně úsměvy skončila i jeho ruční výměna názorů s Pricem. Bitka trvala sotva dvacet vteřin a rozhodně nebyla tak ostrá jako minulý týden mezi Johnsonem a DiPietrem, ze které si druhý jmenovaný odnesl zlomenou čelist. Ovšem v zápase Bostonu s Montrealem došlo i na další šarvátky. A v nich už tekla krev. Česká krev.

V 58. minutě se po odpískaném ofsajdu domácích (už za stavu 8:6) do sebe pustili David Krejčí a Benoit Pouliot. Český šikula, který si v zápase připsal tři asistence, prohrál jasně na body. Stejně se vedlo v dresu "Habs" o dvě minuty později duu českých obránců Jaroslav Špaček - Roman Hamrlík.

Prvně jmenovaný dostal tvrdě naloženo od Johnnyho Boychuka. Hamrlík se již málem sápal po obrovitém Zdeno Chárovi, svého kapitána nakonec ochránil elitní bitkař Bruins Shawn Thornton. A Hamrlíka nešetřil. I když je otázkou, zda obrovitý Slovák takovou ochranu vůbec potřeboval.

BITKY ŠPAČKA A HAMRLÍKA SE SOUPEŘI:

Chára za posledních šest let podle specializovaného serveru hockeyfights.com neprohrál ani jeden ze svých celkem 12 pěstních soubojů. "Je ohromně silný, kdyby chtěl, mohl by vládnout i v tomto ohledu," řekl před lety na adresu 208 centimetrů vysokého chasníka i obávaný Lotyš Raitis Ivanans právě po nakládačce od Cháry.

Pro oba týmy to byl hrozně důležitý zápas

Proč ale ke všem těm šarvátkám došlo? V ofenzivně laděném souboji, navíc většina trestů padla až v poslední třetině. "Šlo nám o hodně a jim také. Byla to prestižní bitva, se vším všudy. Potřebovali jsem vyhrát, to se nepovedlo," vysvětlil závěrečný výbuch emocí z obou stran kapitán hostí Brian Gionta.

Mimochodem, oba celky již podobně divoký zápas sehrály - 7. prosince 1985 se radovali hráči Bostonu v Montrealu z výhry. Jak jinak, než 8:6.