11:45
NEW YORK/PRAHA - Čeští hokejisté David Krejčí a Tomáš Kaberle se ve čtvrtečním utkání NHL podíleli na vysokém vítězství Bostonu 7:0 nad Montrealem. Nejproduktivnější hráč týmu Krejčí zaznamenal tři asistence a Kaberle vstřelil svůj první gól v dresu Bruins, kam byl před pěti týdny vyměněn z Toronta.

Boston - Montreal (Krejčí slaví góly se spoluhráči Lučičem a Hortonem). foto: ČTK

"Chtěli jsem předvést co nejlepší výkon, abychom získali oba body. A byli bychom šťastní, i kdybychom zvítězili 1:0, ale je dobře, že se nám povedlo vyhrát vyšším rozdílem," uvedl Krejčí, vyhlášený druhou hvězdou zápasu. První hvězdou byl slovenský obránce Zdeno Chára, který v zápase stejně jako český útočník a Milan Lucic třikrát přihrával. "Upřímně řečeno, čekal jsem těsný zápas. Hráli jsme dnes ale dobře, od začátku utkání jsme diktovali tempo hry," prohlásil trenér Bostonu Claude Julien.

Zápas budil pozornost veřejnosti i fanoušků, neboť jejich poslední dva duely se vymykaly z kategorie běžných utkání. V prvním se strhla hromadná rvačka včetně obou gólmanů a rozhodčí rozdali celkem 187 trestných minut. V tom minulém zase Chára vyvolal bouřlivou diskusi atakem na Maxe Paciorettyho, kterého narazil hlavou do sloupku upevňujícího plexisklo mezi střídačkami. Útočník Montrealu utrpěl zlomeninu čtvrtého krčního obratle a těžký otřes mozku. Canadiens sice avizovali, že se budou chtít hokejově pomstít a soupeři vzít oba body, ale v zápase od úvodu ztráceli.

BOSTON 7:0 MONTREAL

Poprvé inkasovali už po 61 sekundách hry a po první třetině prohrávali 0:3. "Nečekal, že by se měl zápas zvrhnout v bitkařskou mstu za Chárův zákrok. Naším záměrem bylo vyhrát zápas s Bruins, na něž jsme před utkání ztráceli v divizi tři body," řekl trenér Montrealu Jacques Martin, jehož svěřenci po bezbrankové druhé třetině dostali v závěrečné části další čtyři branky. Dvakrát v utkání skórovali Nathan Horton a Gregory Campbell, který dal druhý gól dokonce v oslabení tří proti pěti.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Boston - Montreal 7:0 (3:0, 0:0, 4:0)
Branky: 14. a 54. G. Campbell, 18. a 45. Horton (na obě Krejčí), 2. Boychuk (Krejčí), 45. McQuiad, 52. Kaberle. Střely na branku: 41:24. Diváci: 17.565.

NY Islanders - Atlanta 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 22. Tavares - 8. Ladd, 34. Schremp. Střely na branku: 15:34. Diváci: 11.874.

NY Rangers - Ottawa 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 43. Prust - 36. Shannon, rozh. nájezd Karlsson. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Pittsburgh 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 16. M. Richards - 22. Kennedy, rozh. nájezd Kunitz. Střely na branku: 20:31. Diváci: 19.902.

St. Louis - Edmonton 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Branky: 39. Oshie, 43. D'Agostini, 49. Ch. Stewart, 56. Cracknell. Střely na branku: 30:12. Diváci: 19.150.

Nashville - Anaheim 5:4 (3:1, 1:0, 1:3)
Branky: 3. a 12. S. Kosticyn, 12. Spalling, 39. Tootoo, 50. Legwand - 17. a 60. Perry, 50. a 56. Selänne. Střely na branku: 28:38. Diváci: 17.113.

Colorado - Toronto 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky: 6. Winnik, 33. O'Reilly, 52. Duchene - 11. a 20. Kuljomin, 30. Bozak, 44. Kessel. Střely na branku: 28:27. Diváci: 14.364.

Phoenix - Columbus 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 24. Rozsíval, 39. Morris, 56. Boedker. Střely na branku: 23:28. Diváci: 11.172.

Los Angeles - San Jose 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 28., 59. a rozh. nájezd D. Brown, 40. W. Mitchell - 57. a 60. Marleau, 21. Pavelski. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.118.

Šestý gól týmu vsítil Kaberle, který dorazil střelu Brada Marchanda. Montreal tím utrpěl nejtěžší porážku v sezoně, navíc podruhé za sebou nedal ani gól. "Když prohrajete zápas takovýmhle způsobem, nejde tak ani o ztracené body jako o náš tým a o to, co všechno je potřeba zlepšit," uvedl Michael Cammalleri. Útočník Montrealu zaznamenal stejně jako spoluhráč z formace Tomáš Plekanec čtyři záporné body. Při vyloučení českého hokejisty, který se do sestavy vrátil po zranění, navíc tým inkasoval další branku.

Gólově se ve čtvrtek prosadil i další český obránce Michal Rozsíval, který úvodní brankou utkání nasměroval Phoenix k výhře 3:0 nad Columbusem. Dvaatřicetiletý zadák prokázal své ofenzivní schopnosti v přesilové hře, kdy si sjel od modré čáry před branku a nikým neatakován zužitkoval dobře načasovanou přihrávku Vernona Fiddlera.

Coyotes zvítězili v osmi z posledních deseti zápasů a v tabulce Západní konference se protlačili na čtvrté místo. Za povedenou sérii vděčí zejména výborné defenzivě v čele s brankářem Iljou Bryzgalovem, v posledních osmi zápasech jim soupeři vstřelili jen deset branek. I proti Columbusu hrála obrana prim: Bryzgalov pochytal všech 23 střel, připsal si sedmé čisté konto sezony a vedle Rozsívala se ještě trefil i další zadák Derek Morris.

Také hokejisté Nashvillu si mocným finišem chtějí zajistit účast ve vyřazovací části. V domácím zápase porazili 5:4 Anaheim, připsali si pátou výhru v řadě a na první nepostupové místo mají náskok čtyř body. Utkání s jedním z konkurentů v boji o play off si ale zbytečně zkomplikovali, neboť v 50. minutě vedli už 5:1. Hosté ale dvěma trefami Teemu Selänneho snížili a Corey Perry, který už ztrácí v tabulce kanonýrů na vedoucího Stevena Stamkose jedinou gól, druhým zásahem v zápas snížil 27 sekund před třetí sirénou na rozdíl jediné branky.

"Byl to pro nás možná jeden z nejdůležitějších zápasů v sezoně. A jsem rád, že jsme proti týmu, který nás stíhá, uspěli v utkání o čtyři body v základní hrací době. Nemůžu být ale spokojený s tím, jak jsme naložili s vedením ve třetí třetině. Každý se snažil Sergeji (Kosticynovi) dopřát hattrick, ale na tohle není v této fázi sezony a proti tomuto týmu čas. Málem se nám to vymstilo," prohlásil trenér Nashvillu Barry Trotz.

Napínavou koncovku svedli i hokejisté v Los Angeles, kde domácí hráči udolali San Jose 4:3 po nájezdech. Hosté dotáhli zásluhou gólů Patricka Marleau v závěrečných čtyřech minutách z 1:2 a 2:3 zápas do prodloužení a vítěze musely určit až nájezdy. V penaltovém dramatu rozhodl o výhře Kings kapitán Dustin Brown, který se trefil dvakrát i v základní hrací době.

"Nejsem zklamaný ani překvapený. Takové věci se stávají," komentoval trenér Los Angeles Terry Murray vyrovnání hostů v čase 56:32 a posléze i v 59:55. "Sleduji zápasy v naší lize a je až neuvěřitelné, co všechno se v závěrečných sekundách děje. Samozřejmě bych byl raději, kdybychom už to dotáhli, ale měli na ledě velmi dobré hráče a dostali se k dorážce, kterou potřebovali," podotkl Murray.