15:48
GLASGOW - Největší událostí o víkendu skončeného mistrovství světa v badmintonu je bezesporu vítězství Dána Viktora Axelsena ve dvouhře mužů - první evropský titul v této disciplíně po 20 letech. Nejpamátnějším zápasem turnaje však asi zůstane finále dvouhry žen, které přineslo strhující bitvu trvající neuvěřitelných 110 minut.

Japonka Nozomi Okuhara získala pro svou zemi teprve druhou zlatou medaili z mistrovství světa v historii. foto: AP/ČTK

V boji o zlato v disciplíně, které na posledních třech velkých akcích (olympiáda v Riu, MS v roce 2015 i 2014) kralovala Španělka Carolina Marin, se představily Inda Pusarla V. Sindhu a Nozomi Okuhara z Japonska, která ve čtvrtfinále vyřadila právě Marin.

Maratony v Glasgow

V roce 1997, kdy se zde konalo badmintonové MS naposledy, bylo Glasgow svědkem vůbec nejdelšího utkání ve dvouhře v historii. Dán Peter Rasmussen v něm zdolal Číňana Sun Juna za 124 minut. Nejdelší zápas vůbec pak sehrály deblistky Naoko Fukuman a Kurumi Yonao s indonéským párem Nitya Krishinda Maheswari, Greysia Polii na mistrovství Asie v roce 2016. Zápas trval 161 minut.

I přes prvotní zklamání diváků ve skotském Glasgow, kde se šampionát konal, z vyřazení populární španělské singlistky, byla nakonec poptávka po prvotřídním badmintonu a emocí plné bitvě plně uspokojena.

Sindhu a Okuhara, obě dvaadvacetileté hráčky nastupující generace, nabídly hodinu a padesát minut trvající finále, které bralo dech. První set získala Japonka 21:19, ve druhém pak Okuhara dva setboly soupeřky odvrátila „prasátkem“ na síti. Přesto nakonec druhou sadu získala pro sebe Indka 22:20. Tou dobou už obě hráčky pletly nohama, vždyť měly za sebou přes hodinu toho nejintenzivnějšího ženského badmintonu! Pauzu mezi sety strávily v předklonu.

A to ještě ani jedna z nich netušila, že třetí setu bude trvat celých 46 minut! To je stejně dlouho jako průměrné třísetové utkání...

Indická badmintonistka Pusarla V. Sindhu.

Po výsledku 22:20 se nakonec z premiérového titulu mistryně světa radovala Nozomi Okuhara, o 26 cm vyšší Sindhu si musí minimálně rok počkat. Pro Japonsko to bylo teprve druhé zlato ve čtyřicetileté historii světových badmintonových šampionátů.

Na poslední maratonskou výměnu druhého setu se podívejte zde:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...