Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

15:20aktualizováno  16:17
PRAHA/BERLÍN - Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila v závodě Světového poháru v Berlíně na trati 3000 metrů na druhé pozici, vyhrála Američanka Jilleane Rookardová. Třetí skončila Němka Stephanie Beckertová, které vede průběžné pořadí SP, česká trojnásobná olympijská medailistka je osmá.

Martina Sáblíková. foto: ČTK

Sáblíková stejně jako v pátek na patnáctistovce nastoupila kvůli neúčasti v úvodním podniku Světového poháru hned v první rozjížďce a trať zvládla v čase 4:05,83. Své soupeřce Natalii Czerwonkové z Polska ujela o více než třináct sekund a pak dlouho čekala, jak si povedou její hlavní rivalky. V sedmé rozjížďce ji sesadila z čela Rookardová, za kterou Sáblíková skončila v pátek sedmá na 1500 metrů ve shodném čase.

PÁTEČNÍ VÝKON MARTINY SÁBLÍKOVÉ NA 1500 METRŮ:

Sedmadvacetiletá Američanka, která na olympiádě ve Vancouveru obsadila na tříkilometrové trati 12. místo, si připsala první vítězství ve Světovém poháru. Třetí skončila Stephanie Beckertová z Německa, která v poslední rozjížďce jasně zdolala Kanaďanku Cindy Klassenovou a souboj na dálku se Sáblíkovou prohrála jen o 29 setin.

Světový pohár v rychlobruslení v Berlíně

3000 m: 1. Rookardová (USA) 4:04,39, 2. Sáblíková (ČR) 4:05,83, 3. Beckertová (Něm.) 4:06,12.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Beckertová 170 b., 2. Rookardová 140, 3. Grovesová (Kan.) 120, ...8. Sáblíková 80.

Beckertová vede průběžné pořadí SP na dlouhých tratích se ziskem 170 bodů před Rookardovou (140). Obhájkyně celkového prvenství Sáblíková, jež chyběla před týdnem v Heeerenveenu kvůli střevním potížím, je celkově osmá s 80 body.

Další česká reprezentantka Karolína Erbanová v závodě na 500 m upadla a s časem přes dvě minuty obsadila poslední 21. místo. Vyhrála německá suverénka Jenny Wolfová, která nenašla přemožitelku ani ve čtvrtém závodu sezony.