24. července 2017 11:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Králem moře je bílý žralok. Phelps s ním v plaveckém souboji prohrál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Michael Phelps vs. žralok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Phelps vs. žralok. | foto: youtube

LOS ANGELES Fenomenální plavec Michael Phelps našel přemožitele: držitel 23 zlatých olympijských medailí se musel v souboji o titul „krále moří“ sklonit před lidožravým žralokem bílým. Alespoň podle pořadu televizní stanice Discovery Channel, odvysílaném v USA v neděli večer místního času. Phelps, který ukončil svou sportovní dráhu na loňské olympiádě v Riu de Janeiro, prohrál se žralokem o dvě vteřiny.

Avšak sportovec s největší sbírkou medailí v dějinách olympijských her neplaval se žralokem bok po boku, k velikému zklamání mnoha diváků pořadu „Phelps proti žralokovi, souboj o nadvládu v oceánu“. Šlo o souboj virtuální.

Alespoň že Phelps, vybavený monoploutví pro zvýšení rychlosti (na 9,5 kilometru za hodinu) a za bedlivého dohledu expertů a potápěčů, plaval u jihoafrických břehů na stejné trati jako žralok, který byl ale natočen dříve. Až díky speciálním efektům oba aktéři plavali jeden vedle druhého v drahách vyznačených jako v olympijském bazénu.

Trik vyzradil Phelps krátce před odvysíláním pořadu: „Nebyli jsme ve vodě současně, na což se asi ptá každý. Byl jsem v bezpečí, to byla má hlavní priorita,“ vysvětlil. Nicméně ujistil, že závod byl jedním z nejtěžších v jeho kariéře „kvůli nízké teplotě vody i očekávání“.

Žralok získal náskok v posledních metrech stometrového závodu, když zrychlil v honbě za tuleněm, a skokem z vody proťal pomyslnou cílovou pásku jako první.

„Odveta? Příště v teplejší vodě,“ zažertoval Phelps na twitteru.

Dvaatřicetiletý Phelps během závodní kariéry získal 28 olympijských medailí, včetně 23 zlatých, 26 titulů mistra světa a 39 světových rekordů, z nichž tři stále platí (na 100 a 200 metrů motýlek a v polohovém závodu na 400 metrů).

MICHAEL PHELPS O SOUBOJI SE ŽRALOKEM

„Bylo to tak vzrušující. Miluji a obdivuji žraloky po celý svůj život. Neplavali jsme vedle sebe, ono to ani moc nešlo, je obtížné donutit jej plavat v přímce. Ani jsem nečekal, že ho porazím. Jen jsem chtěl dostat šanci se s ním poměřit a zjistit, jak se mohu srovnávat s rychlostí některých zvířat v oceánech. Bylo strašně zajímavé sledovat, myslím, že mě toho za dva týdny, co jsem je sledoval v jejich prostředí (a dokonce s nimi i plaval na otevřeném moři), hodně naučili. Je úžasné, jak se pohybují, že dokáží v maximální rychlosti měnit směr, když si člověk uvědomí, že váží více jak dvě tuny. To, že jsem měl možnost je studovat, mi v samotném závodě hodně pomohlo po psychické stránce, zbavilo mě to strachu z nich. Splnil jsem si sen.“

ČTK, Lidovky.cz
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz