13:53
PRAHA - Na tuhle sezonu by nejraději hrdina ruského národa z MS 2008 a jeden z nejlepších kanonýrů zámořské NHL zapomněl. Ilja Kovalčuk podepsal před letošním ročníkem slavné soutěže snovou smlouvu na 100 milionů dolarů za 15 let služeb s New Jersey Devils, zatím však klub vyšel jeden jeho gól na 600 tisíc dolarů. Hvězdný útočník své trápení podtrhnul v nočním duelu s Minnesotou.

38 zápasů - 10 branek a pouhých 21 bodů. Mezi střelci patří druhému nejlepšímu kanonýrovi NHL od výluky v sezoně 2004/2005 až 82. pozice, v kanadském bodování byste jej našli na 137. místě. Ještě hrozivější je další kolonka u statistik hvězdného kanonýra New Jersey Devils - v účasti na ledě při vstřelených a obdržených gólů svítí za jeho jménem číslovka - 29! To Kovalčuka řadí až do osmé stovky mezi všemi hráči zámořské ligy.

Jedním slovem - bída. A to Kovalčuk před sezonou podepsal (na druhý pokus) s "dábly" patnáctiletou smlouvu na 100 milionů dolarů. Letos z ní ukrajuje prvních šest milionů. Po právu je pod těžkou palbou kritiky, stejně jako klubový manažer Lou Lamoriello. Vztek se navíc mění ve výsměch.

Naposledy svým kritikům nahrál dvojnásobný mistr světa a autor vítězné branky z finále světového šampionátu v roce 2008 do sítě Kanady v posledním duelu s Minnesotou, který Devils prohráli 1:2. Kovalčuk měl podíl na všech brankách...

PRVNÍ GÓL CLUTTERBUCKA PO CHYBĚ KOVALČUKA:

Ve 12. minutě neohroženě vyvážel kotouč z vlastní třetiny. Prvnímu soupeři se vyhnul, jenže následně zcela neatakován zakopnul, upadl a přenechal kotouč jak na stříbrném podnose Cluttenbuckovi. Před ním se ještě posadil na zadek i bek Salmela a tak Kanaďanovi nezbývalo než prostě gól vstřelit - 0:1.

Kovalčuk sice ve 23. minutě vyrovnal svým desátým gólem sezony, stát se hrdinou duelu mu ale souzeno nebylo. Běží 41. minuta zápasu - puk na holi Clayton Stoner, ruský snajpr jej "čeká" na červené. Pětadvacetiletý bek tak raději chce kotouč jen nahodit do útočné třetiny. Za tři vteřiny se raduje z branky.

VÍTĚZNÝ GÓL STONERA PO TEČI KOVALČUKA:

"Chcete popsat, jak jsem viděl vítězný gól? Prostě střela golfákem k tyči, která proletěla těsně vedle lapačky brankáře," vtipkoval po duelu kouč "divočáků" Todd Richards. Jak proběhla situace ve skutečnosti? Kotouč nahozený Stonerem tečoval nešťastný Kovalčuk do mantinelu, od kterého se odrazil do prázdné branky. Gólman "ďáblů" Johan Hedberg na něj totiž v té době čekal za brankou. Nedočkal se.

"Není na tom nic zábavného. Příště si musím výjezd za branku mnohem lépe rozmyslet. Zareagoval jsem instinktivně, nikdy v životě jsem takový odraz neviděl," smutnil Hedberg. Druhý nešťastník okamžiku se raději pozápasovým reakcím vyhnul. Mimochodem, pro Stonera to byl premiérový gól v zámořské kariéře...