19. listopadu 2009 10:53 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

VIDEO: Kontroverzní ruka Henryho dál víří emoce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse
Osudový okamžik.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osudový okamžik. | foto: AFP

PAŘÍŽ Francouzští fotbalisté ve středu v Paříži na poslední chvíli proklouzli na mistrovství světa, ale situace, která jim otevřela dveře do Jihoafrické republiky, bude ještě dlouho předmětem bouřlivých diskusí.

Irové po vyrovnávací brance protestovali, že si Thierry Henry pomohl rukou, a sám hráč to po utkání přiznal.

Henryho ruka

Ještě sedmnáct minut před koncem prodloužení Irové vedli 1:0, když gólové manko ze sobotního zápasu v Dublinu smazal jejich kapitán Robbie Keane. Obránce Williams Gallas vyrovnal a posunul tak svůj tým na šampionát, ale televizní záznam ukázal, že gól by nepadl, kdyby Henry nezastavil míč rukou.

Nejlepší střelec francouzského týmu se ho dotkl pravděpodobně hned dvakrát a po utkání to nezapíral. "Upřímně řečeno byla to ruka. Ale já nejsem rozhodčí. Já jsem to zahrál a on to dovolil. To je otázka pro něj," odkázal Henry novináře na švédského sudího Martina Hanssona.

S takovým vysvětlením však Henry nepochodil u irských fanoušků, kteří mu od středečního večera nemohou přijít na jméno. Profilová stránka útočníka Barcelony na serveru sociální a komunikační sítě Facebook se hned po utkání rychle začala plnit nenávistnými a výhružnými vzkazy. "Podvodníku. Doufám, že přijdeš o obě nohy a zemřeš pomalou smrtí," napsal dokonce jeden z fotbalových fandů. Další Irové si na internetu také nebrali servítky.

"Doufám, že Barcelona dostane v Lize mistrů Manchester a O'Shea (irský obránce) ukončí tvoji kariéru. Všechno, čeho si ve fotbale dosáhl, je zapomenuto po jediné ruce," rozlítil se další.

Loupež, píší v Irsku
Sporný okamžik se stal středem pozornosti médií a v deníku Daily mail vyvolal srovnání s pověstnou "Boží rukou", jíž Argentinec Diego Maradona na mistrovství světa v roce 1986 v Mexiku vyřadil Angličany.

Mardonova "Boží ruka"

Další deníky na Britských ostrovech i ve Francii píší o podvodu a nespravedlnosti. Je to krutý trest pro Irsko a předčasný vánoční dárek pro Francouze, píše Fleet Street.

Irský tisk kvůli inkriminované situaci překypuje hněvem. Deník Evening Herald napsal o utkání pod titulkem "Loupež se zbraní v ruce", zatímco Examiner ocenil "monumentální výkon Irů" a uvedl, že ve sportu se sotva najde mnoho smutnějších momentů než závěr pařížského utkání.

Podle Irish Independent šlo o "ohromnou nespravedlnost pro chlapce v zeleném, když rozhodčího kiks poslal Francouze do Jižní Afriky". "Byli okradeni v nastaveném čase po nejlepším výkonu irského týmu za mnoho let," dodal list.

The Irish Times napsaly o "zrádném Henrym" a jeho podvodu. "Byl to okamžik připomínající Maradonu. Diego ho nelitoval, ale Henry bude muset s tímto okamžikem na svém svědomí žít do konce života," dodaly Irish Times.

Irové se cítí být poškozeni. "Jasně jsme to viděli. (Henry) ten míč málem chytil a skoro ho donesl do branky," řekl Robbie Keane. Obvinil předsedu FIFA Seppa Blattera a francouzského předsedu UEFA Michela Platiniho, že chtějí mít na mistrovství světa raději Francii než Irsko. "Teď spokojeně tleskají. Platini tady sedí na mobilu a píše si s Blatterem. Oba jsou nadšení z výsledku, že Francie postoupila," citovala irského kapitána agentura AP.

Záložník St Ledger volá po zavedení videa: "Nedokáži pochopit, že v této době FIFA ještě nevyužívá opakované záběry. Myslím, že to zabere tak 10, 20 vteřin."

Lidovky.cz, ČTK
  • 17Diskuse