11:35
OAKLAND - Po třech jednoznačných výsledcích konečně přišla vyrovnaná koncovka zakončená střelou s klaksonem. Čtvrté finále Západní konference NBA nabídlo to pravé drama. Basketbalisté Houstonu z něj odešli jako vítězové, když uspěli v hale Golden State 95:92. Sérii srovnali na 2:2 a k zápasu číslo pět se vracejí domů.

Hlavní hvězdy Houstonu Chris Paul (vpravo) a James Harden se radují z výhry na palubovce Golden State. foto: Reuters

V úterý večer skončily dvě dlouhé série. Houston uspěl v Oaklandu v utkání play off vůbec poprvé v historii, až na osmý pokus. Golden State doma padlo prvně od sedmého finále 2016, po rekordní šňůře 16 vítězství v play off.

Rockets právě dosáhli velké výhry.

Finále Západní konference play off NBA - 4. zápas

Golden State - Houston 92:95, stav série 2:2.

Potřebovali k ní velký závěrečný obrat. V poslední části dokázali skoro nemožné. Zastavili útok domácího celku, za 12 minut mu dovolili pouze 12 bodů. Sami jich nastříleli 25.

Warriors přitom měli v poslední sekundě hned dvě možnosti dostat duel aspoň do prodloužení. Klay Thompson a po něm Stephen Curry však své střely minuli.

James Harden vedl vítěznou stranu s 30 body, Chris Paul dodal 27 bodů, ale ty zásadní tříbodové trefy obstarali jiní. Trevor Ariza na 85:84 a Eric Gordon na 94:89. Na obě přihrál Paul, ač má celkem na kontě jen čtyři asistence.

Pro čtrnáctibodového Gordona to byla jediná trefa z dálky z osmi pokusů, přišla však v tu pravou chvíli.

Domácímu celku pak zbývalo ještě skoro dvě a půl minuty na obrat, ale ze hry už se neprosadil. I na nejlepší střelce světového basketbalu dopadla tíha odpovědnosti a své závěrečné pokusy neproměnili.

Zápas přitom začal pro Warriors ideálně a rychle vedli 12:0. V polovině druhé části však přišel jejich první zásek a náskok nejenže promarnili, dokonce se sami dostali do desetibodové ztráty.

Třetí čtvrtina naopak přinesla tradiční nápor žlutomodrých, kteří tuto fázi ovládli 34:17. A když na začátku poslední čtvrtky zvyšoval Shaun Livingston na 82:70, vypadalo to na obvyklý průběh ve prospěch Golden State.

Avšak následoval houstonský úsek 15:2 korunovaný Arizovou veledůležitou trojkou a s ním návrat texaských finálových nadějí.

V dosavadním průběhu série šlo o jasně nejvyrovnanější duel, předchozí zápasy skončily vždy minimálně rozdílem 13 bodů. Hráči Rockets se tímto vítězstvím velmi rychle oklepali z debaklu ve třetím zápase, který v pondělí prohráli rozdílem 41 bodů.

Draymond Green z Golden State smečuje při utkání s Houstonem.
Křídelník Golden State Kevin Durant (35) zakončuje přes pivota Houstonu Clinta...

Stephen Curry byl znovu nejlepším střelcem Warriors s 28 body, Kevin Durant ho podpořil 27 body a 12 doskoky. Defenziva Houstonu si však může blahopřát, oba udržela pod čtyřicetiprocentní střeleckou úspěšností. Draymond Green nastřádal 11 bodů, 13 doskoků, osm asistencí a dva zisky (ale také napáchal pět ztrát).

Klay Thompson se dostal pouze na 10 bodů, když proměnil jen čtyři ze 13 možností. Zápas zjevně dohrával se zraněním, ve druhé čtvrtině špatně dopadl na koleno a načas se ztratil v šatně. Už nyní přitom Warriors postrádají jiné křídelníky Andreho Iguodalu a Patricka McCawa. Velký prostor dostal pohyblivý pivot Jordan Bell, využil ho k šesti bodům a pěti doskokům.

Na straně Houstonu zasáhlo do hry jen sedm mužů. Ariza k obranným povinnostem přidal devět bodů, Clint Capela osm bodů a 13 doskoků a P. J. Tucker čtyři body plus 16 doskoků.

„Myslím, že v obraně jsme dneska předvedli náš úplně nejlepší výkon. Navíc proti týmu s nejlepším útokem,“ těšilo houstonského trenéra Mika D’Antoniho.

„Zápas si probereme na videu a myslím, že nás to nakopne. Ale je potřeba si uvědomit, že hrajeme proti soupeři, který v základní části nevyhrál 65 zápasů náhodou,“ upozornil Steve Kerr, kouč Golden State.