9:48
PRAHA/WASHINGTON - Brankář Ondřej Pavelec vychytal v hokejové NHL už pátou výhru v řadě, když 40 zákroky dovedl Atlantu k vítězství nad Bostonem 4:1. Kladenský odchovanec během této úspěšné série inkasoval dohromady pouze tři góly a zastavil 154 z celkových 157 střel. V neděli ho překonal jen Blake Wheeler, který v 33. minutě snížil na 3:1.

Ondřej Pavelec. foto: Reuters

Pavelec, který v minulém duelu udržel čisté konto, tak inkasoval poprvé po 139 minutách a 59 sekundách. První hvězdou večera byl ale vyhlášen obránce Dustin Byfuglien, jenž vstřelil druhý gól Thrashers a na ostatní tři přihrál. Byfuglien skóroval počtvrté v posledních pěti zápasech, během nichž posbíral dohromady devět bodů.

Celkově má na svém kontě 25 bodů a mezi obránci vede tabulku produktivity i pořadí střelců (9 gólů). "Cítím se teď na ledě skvěle. Věřím si a užívám si hokej," prohlásil Byfuglien. Atlanta rozhodla o svém vítězství v polovině první třetiny, kdy během šesti minut vstřelila tři góly. Bostonu v sestavě citelně chyběl útočník David Krejčí, jehož do hry nepustila chřipka.

ATLANTA 3:2 CAROLINA:

"Byl jsem tak zažraný do hry, že jsem si vůbec nevšiml, že nehraje. Až když jsem v druhé třetině při oddechovém času odjel ke střídačkám, všiml jsem si, že tam David není," prozradil Pavelec, který s Krejčím reprezentoval na únorové olympiádě ve Vancouveru.

Pozici vedoucího týmu celé NHL potvrdili hokejisté Washingtonu výhrou 3:2 po samostatných nájezdech nad Carolinou. Capitals po první třetině vedli už 2:0, v prostředním dějství však snížil Erik Cole a tři minuty před koncem základní hrací doby vyrovnal při power-play Eric Staal. O třetím vítězství domácích za sebou tak rozhodl až Alexander Ovečkin, který byl jediným úspěšným střelcem v penaltovém rozstřelu.

NOČNÍ ZÁPASY

Washington - Carolina 3:2 po sam. n. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Johansson, 19. Sjomin, rozh. nájezd Ovečkin - 21. Cole, 60. E. Staal. Střely na branku: 40:28. Diváci: 18.398.

Detroit - Columbus 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 31. Kronwall, 31. Helm, 41. Filppula, 60. Cleary - 20. Brassard (Hejda), 59. Umberger (Voráček). Střely na branku: 42:29. Diváci: 18.860.

Atlanta - Boston 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)
Branky: 9. E. Kane, 13. Byfuglien, 15. Slater, 40. Bergfors - 33. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 41 střel jednou inkasoval a úspěšnost zásahů měl 97,6 procenta. Střely na branku: 26:41. Diváci: 12.085.

Jinak se ale Ovečkin netrefil ze hry už v sedmém utkání za sebou, což si alespoň částečně vynahradil sedmi asistencemi. S deseti góly v 25 zápasech však zůstává daleko za svou pověstí brilantního kanonýra, byť je s 32 body nejproduktivnějším hráčem mužstva a v bodování NHL mu patří třetí příčka za Sidneym Crosbym a Stevenem Stamkosem.

"Prožívám trošku jiné období. Pravděpodobně teď není můj střelecký čas. Přitom mám spoustu dobrých šancí. Ale ty nejdůležitější zápasy teprve přijdou a věřím, že zase přijdou i mé góly," bere Ovečkin svou situaci s nadhledem. "Nejsem nijak frustrovaný, důležité je, že se dostávám do šancí.

Prostě mi to tam teď nepadá, ale není žádný důvod nevěřit, že zase začnu skórovat." Český brankář Michal Neuvirth, jenž se potýkal se zraněním v dolní části těla, sledoval celý zápas ze střídačky. Capitals pomohl k vítězství jeho uzdravený kolega Semjon Varlamov, jenž si připsal 26 zákroků a navíc zlikvidoval všechny tři samostatné nájezdy Hurricanes.

Ve dvě vítězství proměnili hokejisté Detroitu dvojzápas s Columbusem. Po páteční výhře 2:1 na ledě soupeře uspěli v neděli i doma a porazili Blue Jackets 4:2. Red Wings díky tomu přeskočili svého rivala na čele Centrální divize a s 32 body vévodí tabulce celé Západní konference.