8:59
PRAHA - Vancouver prostě v letošním 1. kole play off uspět musel. Za prvé proto, že v sérii s Los Angeles byl favoritem a za druhé prostě proto, že má v brance skálu jménem Robert Luongo. Jedenatřicetiletý rodák z Montrealu během týdne dvakrát doslova zdeptal svého krajana v dresu kalifornského týmu Ryana Smytha.

Robert Luongo v akci. foto: Reuters

Pamatujete? Před devíti dny předvedl Luongo zákrok, který mohl směle kandidovat na zákrok roku v prodloužení prvního zápasu play off s Los Angeles. "Kosatky" duel i díky tomu vyhrály - NA VIDEO SE PODÍVEJTE ZDE!

Tehdy byl v roli smutného hrdiny zkušený útočník "Králů" Ryan Smyth. Že už jste někdy slyšeli o tom, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíte? Tak s tím na hokejistu přezdívaného pro oddanost pro národní tým "Captain Canada" nechoďte.

FANTASTICKÝ LUONGŮV ZÁKROK:

V šestém zápase série na ledě Los Angeles za stavu 3:2 na zápasy pro Vancouver vedli domácí 1:0. Běží 37. minuta a zkušený obránce v barvách kanadského týmu Alberts dělá v rozehrávce chybu, za kterou by se musel stydět i žáček.

K puku se dostala hvězda "Králů" Kopitar a vypálila. Puk orazítkoval zadní mantinel a odrazil se ke druhé tyčce, Luongo se rychle na ni namáčknul, jenže puk se najednou ocitl na mezikruží přímo proti holi rozjetého Smytha. Na toho zívala téměř celá prázdná branka.

Kanadské křídlo vypálilo dobře blíže k zadní tyči metr nad ledem, jenže kde se vzala, tu se vzala, objevila se lapačka Luonga, který se v té chvíli přetáčel na záda! Další napětí je zbytečné - gól z této příležitosti nebyl a za dvě minuty vyrovnal na druhé straně Bernier a začal obrat "Kosatek" v zápase, který nakonec Luongo a spol. vyhráli 4:2, stejně jako celou sérii.

Robert Luongo v akci.

"Byl neskutečný. Přesně takové zákroky od něj potřebujeme," chválil svého kapitána hvězdný centr Henrik Sedin. "Podržel nás. To, že jsme toto utkání vyhráli, je jeho zásluha. V prvních dvo třetinách, kdy jsme hráli hrozně, nás držel nad vodou," dodal kouč Vancouveru Alain Vigneault.

A co na chválu řekl po zápase jeho hrdina? "Byl jsem prostě na správném místě, ve správný čas. Smitty mě trefil," jako by se Luongo na dálku omlouval kamarádovi. Fanoušci Vancouveru ale vše vidí jinak - Luongo dotáhl Kanadu k olympijskému zlatu a nyní ve stejné hale přivede svůj tým také ke Stanley Cupu. Pokud bude chytat jako dosud, není to nereálné.

NOČNÍ ZÁPASY NHL

Západní konference - 6. zápasy:

Los Angeles - Vancouver 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)
Branky: 11. Frolov, 36. Doughty - 29. Bernier, 42. Bieksa, 58. D. Sedin, 59. Burrows. Střely na branku: 32:22. Diváci: 18.287. Konečný stav série: 2:4.

Detroit - Phoenix 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)
Branky: 23. Stuart, 57. Helm - 5. Korpikoski, 23. Schneider, 31. Vrbata (Lang), 35. Wolski (Průcha, Z. Michálek), 46. Pyatt. Střely na branku: 33:29. Diváci: 20.066. Stav série: 3:3.