Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

9:00
PRAHA - Neuvěřitelné, neskutečné, úžasné. Rozhodující branku čtvrtfinále mezi Kanadou a Ruskem sice vstřelil v 53. minutě kat zámořské velmoci Ilja Kovalčuk, klíčová však byla branka na 1:1 o tři minuty dříve z hole Alexe Kajgorodova. Útočník Metallurgu Magnitogorsk pláchnul třem soupeřům po dvou minutách strávených na ledě v oslabení.

Kanada - Rusko (Kajgorodov střílí branku). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Byl to zámek, který by neodemknul ani zkušený "klíčník". Kanaďané vedli 1:0 a ve 48. minutě dostali možnost hrát další přesilovou hru po zbytečném faulu obra Jevgenije Arťuchina. "Další nesmyslné oslabení, Rusové mu asi nepoděkují," komentoval počínání ruského zlobra Martin Hosták, expert České televize.

RICK NASH

"Celé dvě minuty jsme je tam mačkali, nepustili jsme je z pásma. Je to strašná škoda, že jsme nedokázali dát branku. Udělal to ale skvěle, to se musí uznat. Je těžké vypadnout po takovém průběhu zápasu."

Jenže možná poděkovali. Kanaďané sice zmáčkli soupeře na dvě minuty před vlastního brankáře, gól ale vstřelit nedokázali. Ruská čtyřka už vypadala, že padne za vlast, když tu náhle...

U levého mantinelu se dostal ke kotouči Alexej Kajgorodov. Místo vyhození černé gumy si ale k překvapení všech nejprve obhodil našlápnutého "bubáka" Phaneufa, následně i Spezzu a ujížděl do brejku. "Aby takhle vybafli (vystartovali) po hráči dva beci, bez zajištění, to je školácká chyba," zkritizoval nesmyslné dvojí vystoupení Kanaďanů Miroslav Hlinka ve studiu ČT.

GÓL KAJGORODOVA PROTI KANADĚ

A Kanaďané byli za chybu potrestáni - Kajgorodov parádní brejk vyšperkoval ješte lepším zakončením. "Ten gól zlomil zápas, právě on je pro mě mužem duelu. On nastartoval Rusy. Krásná akce," rozplýval se nad uměním sedmadvacetiletého útočníka Magnitogorsku Hosták. Oprávněně. Rusové, kteří se do té doby ve třetí třetině trápili, najednou ožili a o tři minuty později dokonal obrat Kovalčuk.

Ten Kovalčuk, který svými dvěma góly před třemi lety zničil ve finále sen Kanady o zlatu z domácího šampionátu. Také tehdy se proti hráčům s Javorovým listem na dresech trefil poprvé na turnaji. Také tehdy stál na lavičce Kanady Ken Hitchcock.