12. července 2010 11:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Jak igelitový pytlík zhatil šance Armstronga na osmý triumf na Tour

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Pomlácený Lance Armstrong. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomlácený Lance Armstrong. | foto: Reuters

MORZINE-AVORAIZ Takhle si svou derniéru na nejslavnějším cyklistickém podniku světa rozhodně nepředstavoval. Legendární Američan Lance Armostrong se v nedělní osmé etapě připletl celkem ke třem pádům, do horského střediska Morzine-Avoraiz dorazil téměř s dvanáctiminutovou ztrátou a šance na osmý triumf z Tour de France byla v prachu.

Peloton se teprve pořádně rozjížděl, když přišel v nedělní ďábelské alpské etapě první hromadný pád. V závěru startovního pole dostal do problémů také Armstronga - kolize číslo jedna.

Ta klíčová - druhá - přišla o zhruba 130 kilometrů později. Peloton se zrovna formoval před prvním těžkým výstupem dne - na téměř 1700 metrů vysoký vrcholek Col de la Ramaz. Přišel jeden z řady kruhových objezdů a  pád v pelotonu. Na zemi se ocitl právě Armstrong, přes něj popadali i další jezdci. "Bylo to špatné, hodně špatné. A poté ještě horší," říkal v cíli potlučený a sedřený Texasan.

DRUHÝ PÁD LANCE ARMSTRONGA:

Slavný Američan se dal do stíhání elitní skupiny vrchařů, která mu vinou pádu unikla zhruba o minutu, minutu a půl. Ovšem pod druhou a cílovou horou před ním jednomu z jezdců v dobré víře chtěl podat fanoušek svačinu v igelitovém pytlíku. Ten se snažil cyklista odhodit, ovšem tak nešťastně, že se mu zapletl do kola jinému závodníkovi, který upadl. Tím zastavil celou skupinku, včetně Armstronga. Osmatřicetiletá legenda jen zakroutila nevěřícně hlavou.

"Tolik kolizí jako dnes neměl snad za celou kariéru na Tour," komentoval dění na silnici komentátor Eurosportu Robert Bakalář. A bývalý elitní cyklista a mistr republiky Lubor Tesař přidal. "Krásně to ukázalo, jak je štěstí ve sportu důležité a že bez souhry pozitivních okolností to prostě nejde. Podobné problémy se mu při jeho sedmi vítězství vyhýbaly," řekl na adresu Armstronga.

TŘETÍ KOLIZE ARMSTRONGA V ETAPĚ:

Otřesený a zdeptaný Armstrong následně v desetikilometrovém stoupání ztratil k již zhruba třem minutám dalších téměř devět a do cíle dojel naprosto odevzdaný. "Je po nadějích," hlesl zkroušeně s ovázaným loktem. Takhle si svou poslední účast na slavném závodě rozhodně nepředstavoval. Neslavný konec jedné legendy. Nebo se ještě Armstrong zázračně zvedne?Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky