Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

8:03aktualizováno  11:18
NEW YORK - I ve třetím vystoupení v přípravě na nový ročník NHL patřil hokejový útočník Jaromír Jágr k hlavním postavám Philadelphie a ve čtvrtek vstřelil v 53. minutě v přesilové hře rozhodující branku při vítězství nad New Jersey 2:1.

Jágr rozhodl v přípravě o výhře Philadelphie nad New Jersey 2:1 foto: ČTK

New Jersey se dostalo do vedení po 14 vteřinách druhé třetiny, kdy překonal gólmana Ilju Bryzgalova Stephane Veilleux. Flyers otočili výsledek díky využitým početním výhodám. Nejdříve se ve 33. minutě prosadil Wayne Simmonds a pak skóroval sedm minut před koncem Jágr. Po Girouxově křížné přihrávce u levé tyče zakončoval do odkryté branky Martina Brodeura. "Byla to skvělá přihrávka. Já jsem se schoval za brankou, on byl jediný, kdo mě viděl. Pak jsem jen nastavil hokejku. Říkal jsme vám, jaké má přihrávky. Člověk musí být připravený," usmíval se Jágr při rozhovoru s novináři.

Girouxe po minulém zápase přirovnávat k Mariu Lemieuxovi, s nímž Jágr zářil na začátku kariéry v Pittsburghu.

Nejproduktivnější Evropan v historii NHL, který se do slavné soutěže vrací po třech letech strávených v KHL, nastoupil v přípravě po absenci v prvních čtyřech duelech potřetí za sebou. V prvním utkání na ledě Detroitu (3:1) si připsal vítěznou trefu a asistenci, následně doma proti New Yorku Rangers (5:3) zaznamenal dva góly a přihrávku.

A proti New Jersey byl vidět nejen při rozhodující trefě. V úvodní třetině ještě při bezbrankovém stavu Jágr ještě ve velké šanci nevyzrál na Brodeura, který se přesunul a zasáhl betony. V 35. minutě krátce po Simmondsově vyrovnání pomohla lídrovi historických brankářských statistik NHL po střele kladenského odchovance tyč.

Brodeur uznal, že Jágr se vrátil do zámoří v dobré formě. "Dobře zapadl do jejich týmu," řekl devětatřicetiletý gólman. Další hvězda Devils, český útočník Patrik Eliáš, měl možnost zblízka sledovat Jágrovy schopnosti v poslední době i v reprezentaci, naposledy na přelomu dubna a května na mistrovství světa v Bratislavě. "Je stále nebezpečný, má dobrou střelu a hraje chytře. Když byl v NHL předtím, byl pořád klíčový hráč a teď je to stejné u Flyers," prohlásil.

Jágra pochválil i Sýkora

Eliáš, který je s 816 body po bezkonkurenčním Jágrovi (1599 bodů) druhým nejproduktivnějším českým hráčem v dějinách NHL, se postavil v zápase do centra lajny se Zachem Parisem a Petrem Sýkorou. Ten se uchází v týmu Devils o kontrakt a kouč Pete DeBoer poprvé vyzkoušel jeho spojení s Eliášem, s kterým zářili s 'A line' s Jasonem Arnottem a pomohli Devils v roce 2000 k zisku Stanleyova poháru.

Nově poskládaná formace byla ve střeleckých pokusech na ledě Philadelphie nejaktivnější, ale proti Bryzgalovovi ani Sergeji Bobrovskému se neprosadila. Na rozdíl od Jágra, jehož umění se poklonil i Sýkora. "Viděl jsem ho v této sezoně poprvé a vypadal opravdu dobře. Je nebezpečný, jakmile se dostane k puku. Umí využít své velké tělo a pokrýt si puk," doplnil Sýkora.

V dresu Philadelphie se poprvé objevil kapitán Chris Pronger, který se od března dával dohromady po operaci pravé ruky. "Věřte mi, není lehké se vrátit po tak dlouhé pauze. Odvedl skvělou práci, o tom není pochyb," ocenil Jágr vystoupení šestatřicetiletého zadáka.

Čeští hokejisté asistovali při třech gólech Columbusu při výhře 4:2 nad Minnesotou a jednadvacetiletý útočník Tomáš Kubalík si připsal dva body. Ve 23. minutě se i spolu s Radkem Martínkem podílel na trefě Ricka Nashe, který otočil stav na 2:1 pro Blue Jackets. V 35. minutě Kubalík přihrál v přesilovce na gól Jeffa Cartera. Po snížení Wild v 55. minutě stanovil konečný výsledek po asistenci Václava Prospala Cam Atkinson.

Skvělý zápas odehrál v dresu Dallasu Mike Ribeiro, který se na vysoké výhře nad Floridou 7:1 podílel šesti body za gól a pět asistencí.

Přípravné hokejové zápasy před NHL

Philadelphia - New Jersey 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 33. Simmonds, 53. Jágr - 21. Veilleux.

Columbus - Minnesota 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
Branky: 21. Tjutin, 23. Nash (Martínek, Kubalík), 35. Carter (Kubalík), 55. Atkinson (Prospal) - 12. Latendresse, 49. M. Koivu.

Boston - Ottawa 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 11. Lucic (Krejčí) - 46. Alfredsson, 56. Rundblad.

Montreal - Tampa Bay 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
Branky: 4. a 12. Stamkos, 37. a 59. B. Connolly (na první Kubina).

St. Louis - Colorado 3:1 (0:0, 1:0, 2:1) Branky: 38. Backes, 49. Oshie, 53. Berglund - 42. Lindström.

Dallas - Florida 7:1 (0:0, 3:1, 4:0)
Branky: 22. Ribeiro, 30. Goligoski, 38. Robidas, 47. Eriksson, 52. Fiddler, 55. Daley, 59. Wandell - 30. Huberdeau (Fleischmann).

Calgary - Phoenix 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)
Branky: 32. a 60. Moss, 40. Babčuk, 57. Glencross - 57. Gordon (Klesla), 58. Whitney.

San Jose - Vancouver 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 31. Pavelski, 47. Boyle, 55. McGinn.