4. července 2017 13:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Hvězdný ragbista předvedl brutální zákrok, viděl červenou a slízl kritiku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sonny Bill Williams trefuje Anthonyho Watsona. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonny Bill Williams trefuje Anthonyho Watsona. | foto: Reprofoto

PRAHA Sonny Bill Williams. To jméno znají mnozí sportovní fanoušci a nejen ti. Jednatřicetiletý novozélandský ragbista je sportovní celebritou nejen díky svému umění, ale také příběhem, tváří modela a vystupováním na hřišti i mimo něj. Nyní se ale předvedl něco, bez čeho by se ve svém životopisu rád obešel.

V červnu vyrazili nejlepší hráči mezi poddanými Jejího Veličenstva na tvz. „Lions Tour“ po Novém Zélandu, kde se postupně utkávají s místními kluby. A také s výběrem „All Blacks“, úřadujícími světovými šampiony.

V prvním souboji 24. června zdolali soupeře 30-15, v tom druhém v sobotu 1. července prohráli 21-24. Mimo jiné také kvůli brutálnímu zákroku Sonnyho Billa Williamse na hlavu Anthonyho Watsona v 25. minutě zápasu za stavu 3-3.

Rozhodčí Jerome Garces reagoval po konzultaci s videem hodně odvážně, ale dle pravidel a naprosto správně. Za útok nad ramena protivníka Williamse vyloučil. Hvězdný obránce a bývalý neporažený profesionální boxer tak zadělal na téma, které u protinožců žije i čtyři dny po duelu.

Důvod je nasnadě.

Ragby je obecně brán za férový sport urostlých chlapů, kteří k sobě chovají maximální respekt. Až někdy tímto některé lidi ragbisté iritují. Sonny Bill Williams, dvojnásobný mistr světa, platí momentálně za největší celebritu tohoto sportu.

Mnozí si jistě ještě dnes vybaví dojemný příběh o tom, jak urostlý ragbista ochránil malého chlapce od neúprosné ochranky poté, co se chtěl dostat za svojí modlou na hřiště po vítězném finále MS 2015, aby ho následně obdaroval medailí, kterou měl v té chvíli na krku.

Novozélanďan Sonny Bill WIlliams ukázal, že má srdce ze zlata.

Novozélanďan Sonny Bill WIlliams ukázal, že má srdce ze zlata.

Jenže nyní je hvězda „All Blacks“ vyvrhelem. Pouze tři hráči Nového Zélandu, aktuálně druhého týmu světového žebříčku (pro mnohé ale nejlepší tým světa), viděli v historii národního týmu červenou kartu.

Prvním byl Cyril Brownlie v roce 1925. Druhým Colin Meads v roce 1967. Shodou okolností vždy v zápasech proti britských týmům. Stejně jako nyní Williams. Rozdíl by tu ale byl. V předchozích případech dokázali oslabení novozélandští bojovníci tyto duely vyhrát.

Tentokrát ne. A v rozhodujícím souboji série „Lions“ vs. „All Blacks“, který se hraje 8. července v Eden Parku v Aucklandu, se bude muset kouč Steve Hansen obejít bez lídra své obrany. Williams dostal za svůj zákrok čtyřtýdenní stopku.

To ale pro něj zdaleka není největší trest. „Nejvíce je zklamaný z toho, že v tom nechal svůj tým. Víte, je to týmový sport, jeden dýcháme za druhého a není nic horšího, než v tom nechat spoluhráče samotné. Je to navíc jeden z našich lídrů, o to těžší to muselo pro Sonnyho být,“ okomentoval vyloučení a následný trest Hansen.

Sonny Bill Williams opouští hřiště.
Sonny Bill Williams vidí červenou kartu.

A jeho svěřenec souhlasil. „Jsem zdrcený z toho, že jsem v tom své bratry na hřišti nechal. Mrzí mě to. Stejně jako mě to mrzí vůči Anthonymu. Omluvil jsem se mu a jsem s ním v kontaktu. Nebyl v tom úmysl,“ kál se Williams, který má mnoho obdivovatelů, ovšem stejně jako většina celebrit, i hodně kritiků.

Tým včetně trenéra se ale za něj postavil. „Zaplatil velkou cenu, stejně jako tým, ale jsme lidé a ti dělají chyby. Už ji nevrátíme, stejně jako porážku, jdeme dál. Nyní se musíme připravit na rozhodující duel se silným soupeřem. Uděláme maximum pro to, abychom zápas dohráli v plném počtu a abychom vyhráli. Je to skvělá série, parádní reklama pro náš sport. A tak bychom si ji měli zapamatovat,“ dodal Hansen.

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky