16. března 2010 11:29 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jimmy Howard chytá trestné střílení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jimmy Howard chytá trestné střílení. | foto: Reuters

PRAHA Hvězdami dnešních zápasů NHL se stali především gólmani. A také obránce, který za svého brankáře skvěle zaskočil, když bylo třeba. V NHL se v noci bojovalo, jakoby se již hrálo play off. Veledůžité dva body si připsal především Detroit, který v přímém souboji o osmé místo v Západní konferenci zvítězil na ledě Calgary 2:1 brankou z 59. minuty.

Především souboje New Jersey s Bostonem a Calgary s Detroitem nabídly fanouškům bitvy jako z play off. Aby také ne. Tři z těchto týmů bojují o každý bod, souboj dvou tradičních rivalů ze Západní konference byl navíc přímým střetnutím o 8. místo, poslední zaručující boje o Stanley Cup.

NEW JERSEY VS BOSTON BRUINS 3:2

"Medvědi" z Bostonu, kteří si v posledních letech zvykli na klidné vody na špici Východní konference, budou letos bojovat o postup mezi 16 nejlepších týmů soutěže až do posledního kola. Chára a spol. se o tom přesvědčili také na ledě New Jersey.

Tam totiž rychle prohrávali již 0:3 po první třetině a přes mocný finiš především v poslední části už to na body nestačilo. Porážka 2:3 Bostonu notně zkomplikovala závěr sezony. "Nezvládli jsme to. Čeká nás ještě dlouhá cesta. Když prohráváte o tři góly proti týmu jako New Jersey, těžko se takový zápas otáčí," klopil oči po zápase kouč poražených Claude Julien.

CALGARY FLAMES VS DETROIT RED WINGS 1:2
Jako v play off. Tak se cítili aktéři duelu v Pengrowth Saddledome v Calgary. Domácí "plameny" vstoupily do možná klíčové bitvy sezony skvěle a již ve 2. minutě po chybě gólmana Howarda otevřel skóre Craig Conroy. Nikdo z téměř 19 tisíc fanoušků v hale v té chvíli netušil, že to byla poslední radost domácích.

Howard poté totiž zavřel vrata od své svatyně a dalšími 22 zákroky (ve většině případů velmi těžkých, včetně trestného střílení) pomohl "rudým křídlům" k obratu. Ten řídily "známé firmy" Detroitu - Dacjuk, Franzén a Holmström. Prvně jmenovaný se trefil parádně ve 40. minutě při přesilové hře.

VÍTĚZNÝ GÓL THOMASE HOLMSTRÖMA:

Druhá dvojice připravila pro domácí tvrdý direkt v minutě devětapadesáté. Franzén nevěděl na modré co s pukem, tak se otočil směren na branku a tvrdě vypálil. Před Kiprusoffem cloníci zeď jménem Holmström puk těčovala přesně pod víko. Finský gólman ještě dlouho po gólu klečel v brankovišti.

Co bylo platné, že třikrát znemožnil v obřích šancích Drew Millera? Že byl vyhlášen hlavní hvězdou večera? To vše by v té chvíli vyměnil za vítězství. Zvlášť, když se momentálně osmý Detroit díky výhře vzdálil právě Calgary na tři body.

Opačné pocity samozřejmě zažívali hráči Detroitu. Pokolikáté v kariéře pomohl slavnému klubu ze dna právě Holmström? Švédský dřevorubec je nejlepším hokejistou na světě co se týče hry před brankovištěm soupeře. A v nejdůležitější chvíli sezony to opět dokázal. "Bylo to velké vítězství. Možná klíčové v celé sezoně. Musím před kluky smeknout," užíval si slastných pocitů vítěze kouč Red Wings Mike Babcock.

COLUMBUS BLUE JACKETS VS EDMONTON OILERS 5:3
V zápase dvou nejhorších celků soutěže zářili také oba brankáři. Že to zní podivně při výsledku 5:3? Ne tak pro toho, kdo duel viděl. Jak domácí Steve Mason, tak hostující Devan Dubnyk se předháněli v tom, kdo předvede famóznější zákrok. Na body vyhrál hostující Dubnyk, ovšem jeho slabší chvilka při čtvrtém gólu Huseliuse stála hosty minimálně bod.

Domácím k výhře pomohl také obránce Mike Cammaleri. Byl to právě on, kdo si vedle Masonových devětadvaceti zákroků připsal další tři zásahy. Stalo se tak při přesilové hře Edmontonu v závěru první třetiny. Mason se nestačil přemístit ke své pravé tyči, když jeho branku objel Mike Comrie.

Ani nemusel, jeho místo zaujal právě Cammaleri, který třikrát parádně zneškodnil snahu soupeře vstřelit gól. Své skvělé střídání završil o pár vteřin později, kdy poslal do brejku parťáka Ťutina vracejícího se z trestné lavice. Ten sice samostatný nájezd nedal, to ale nakonec "modrokabátníky" mrzet nemuselo.