22:00aktualizováno  23:12
NEW YORK - Hokejisté Pittsburghu porazili v odpoledním duelu NHL New York Islanders 2:0 a připsali si patnáctou výhru v řadě. Pětatřiceti zákroky k ní přispěl brankář Tomáš Vokoun, jenž vychytal druhou nulu za sebou a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Stínem zápasu bylo pro nejlepší tým soutěže zranění kapitána Sidneyho Crosbyho, jenž dostal v první třetině pukem do obličeje a už nepokračoval.

Český brankář hokejistů Pittsburghu Penguins Tomáš Vokoun foto: ČTK

Útočníka Crosbyho, jenž v předchozích dvou sezonách vynechal velkou porci zápasů kvůli otřesu mozku, trefila do úst tečovaná střela Brookse Orpika. Nejproduktivnější hráč NHL zůstal ležet na ledě a poté s ručníkem u pusy opustil za pomoci masérů kluziště. "Sid dostal pukem do zubů a o několik přišel. Podrobí se operaci úst," uvedl na webu Pittsburgu trenér Dan Bylsma. Jak dlouho či zda vůbec bude Crosby chybět, kouč neuvedl.

Pittsburgh zvládl třetí zápas bez inkasované branky za sebou a na všech třech nulách se podílel Vokoun. Šestatřicetiletý český gólman dokončil třetí třetinu úterního utkání proti Montrealu po zranění Marka-Andre Fleuryho a následně vychytal čisté konto proti Winnipegu a nyní proti Islanders. Penguins už nedostali gól 208 minut a 24 sekund, což je klubový rekord. Vokoun prožívá svou nejdelší šňůru bez inkasované branky v kariéře (162:42) a zároveň stanovil nový rekord pro gólmany Pittsburghu.

Vítězný debut v dresu Penguins prožil bývalý kapitán Calgary Jarome Iginla, jenž byl do Pittsburgu vyměněn ve čtvrtek. Do statistik se nezapsal, nicméně Pittsburgh i tak dosáhl na patnácté vítězství a od vyrovnání absolutního rekordu NHL, jehož v sezoně 1992/93 dosáhl tehdejší tým Penguins, mu chybějí dvě výhry. V druhém utkání přispěl Jakub Voráček asistencí k vítězství Philadelphie 3:1 na Bostonem.

Výsledky NHL

Philadelphia - Boston 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 16. Knuble, 24. Read (Voráček), 60. Fedotěnko - 45. Horton. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19.997.

Pittsburgh - NY Islanders 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 49. Cooke, 54. Neal. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, zneškodnil 35 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 27:35. Diváci: 18.673.