7:47aktualizováno  9:10
NEW YORK - Hokejisté Ottawy přehráli v neděli Montreal vysoko 6:1 a ujali se v sérii úvodního kola play off NHL vedení 2:1. Senators i s přispěním jedné asistence Milana Michálka rozhodli zápas čtyřmi góly ve třetí třetině od stavu 2:1. Jednoznačný vývoj závěrečné části vyústil v sérii bitek a rozhodčí v této pasáži rozdali celkem 206 z celkových 236 trestných minut, přičemž devět hráčů bylo vyloučeno do konce utkání.

Hokejista Ottawy Senators Jared Cowen (nahoře) a Ryan White z Montrealu Canadians foto: ČTK

Z českých hokejistů obdržel trest pouze Tomáš Plekanec, který dostal dvě minuty za pošťuchování se s hlavním hrdinou utkání Jeanem-Gabrielem Pageauem, autorem hattricku. Hrací plocha se v boxerský ring proměnila poprvé po čtvrtém gólu domácích, kdy po následném vhazování ve středu hřiště se do sebe pustili až na brankáře všichni hráči, kteří byli na ledě. Pak se přidali další, v jednu chvíli měla Ottawa na střídačce pouze pět hráčů a Montreal o jednoho více.

Zkušený útočník domácího týmu Daniel Alfredsson dokonce dohrával utkání na postu obránce. "Vzhledem k okolnostem a tlaku, kterému jsme byli vystaveni, jsme se bránili dobře. Ustáli jsme to," reagoval trenér Ottawy Paul MacLean, který naštval svého kolegu Michella Theriena tím, že si vzal oddechový čas 17 sekund před koncem zápasu. Podle jeho názoru se tím jen pokusil ještě více ponížit Canadiens. "Bylo to zbytečné. Stejně tak jeho další komentáře. To se mi nelíbilo, nemám to rád," reagoval kouč Montrealu Therrien.

Závěr, který se oběma trenérům vymknul z kontroly, tak zastínil představení dvacetiletého Pageaua, který v NHL poprvé vstřelil hattrick. Při první trefě dokonce přišel o zuby, neboť ho při zakončení zasáhl do tváře holí P.K. Subban. "Klidně přijdu o další, pokud to bude znamenat, že vyhrajeme i další zápas," reagoval s úsměvem Pageau. U jediné branky hostí si připsal přihrávku Plekanec.

Pittsburgh vyhrál 5:4 v prodloužení na ledě New York Islanders

Pittsburgh vyhrál 5:4 v prodloužení na ledě New York Islanders a v sérii vede 2:1. Penguins už po šesti minutách hry prohrávali 0:2, v závěrečné třetině pak ztratili vedení 4:2. Rozhodující akci zakončil v čase 68:44 druhým gólem v utkání Chris Kunitz, který se v přesilové hře trefil z mezikruží po přihrávce Sidneyho Crosbyho. "Je skvělé, že ho máme zpátky a že zase můžeme těžit z jeho dovedností," řekl Kunitz na adresu Crosbyho, který nastoupil podruhé po pětitýdenní absenci kvůli zlomenině čelisti. Hvězdný kanadský útočník dal v předchozím utkání dva góly, nyní u tří asistoval.

"Moc toho za poslední měsíc neodehrál, ale nebylo to na něm znát. Hrál chytře a dobře, navíc v prodloužení získal pro tým důležitou přesilovku," uvedl trenér Pittsburghu Dan Bylsma. Rovněž v Minnesotě rozhodlo prodloužení. Lépe ho zvládli domácí a po výhře nad Chicagem 3:2 snížili sérii na 1:2. V 63. minutě dal vítězný gól Jason Zucker, jemuž v pádu zpoza branky přihrál Matt Cullen, a nováček ligy našel střelou z téměř nulového úhlu volné místo v brance Coreyho Crawforda.

San Jose míří rázně za postupem do druhého kola play off. Po dvou výhrách ve Vancouveru uspěl i doma 5:2 a vede už 3:0 na zápasy. Úvodní dvě branky dal Joe Pavelski a po snížení hostí rozhodli Sharks v úvodu třetího dějství, kdy během 42. až 45. minuty odskočili na 5:1. Vancouver už loni vypadl v prvním kole a zdá se, že ho stejný osud čeká i letos. "Právě teď nehrajeme dost dobře. Někteří do toho nedávají celé srdce, přitom potřebujeme každého. Vůbec mě teď nenapadá žádné pozitivum, které bychom si z těch prvních tří zápasů mohli vzít," smutnil brankář Canucks Roberto Luongo.

Pittsburgh odčinil zaváhání z minulého utkání a po výhře 5:4 v prodloužení na ledě New Yorku Islanders vede v sérii 2:1 na zápasy. Rozhodující akci zakončil v čase 68:44 svým druhým gólem v utkání Chris Kunitz, který se v přesilové hře trefil z mezikruží po přihrávce Sidneyho Crosbyho. Taky v Minnesotě se rozhodlo v prodloužení, ve kterém se prosadili domácí hráči a po výhře 3:2 snížili stav série na 1:2. Zisk prvního bodu zajistil v 63. minutě nováček Jason Zucker.

Výsledky 1. kola play off NHL:

Východní konference

New York Islanders - Pittsburgh 4:5 v prodl. (2:3, 0:1, 2:0 - 0:1)
Branky: 2. Moulson, 6. Cizikas, 46. Okposo, 51. Tavares - 14. a 69. Kunitz, 14. Iginla, 19. Dupuis, 38. Murray. Střely na branku: 36:25. Diváci: 16 170. Stav série: 1:2.

Ottawa - Montreal 6:1 (1:1, 1:0, 4:0)
Branky: 25., 42. a 59. Pageau, 6. Alfredsson, 47. Turris, 48. Silfverberg (M. Michálek) - 15. R. Bourque (Plekanec). Střely na branku: 30:34. Diváci: 20 249. Stav série: 2:1.

Západní konference

Minnesota - Chicago 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 19. Bouchard, 44. Parise, 63. Zucker - 14. Oduya, 18. Keith. Střely na branku: 37:27. Diváci: 19 238. Stav série: 1:2.

San Jose - Vancouver 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 15. a 28. Pavelski, 42. a 45. Couture, 42. Marleau - 32. Burrows, 54. Hamhuis. Střely na branku: 38:30. Diváci: 17 562. Stav série: 3:0.