9:30
UTRECHT/PRAHA - Ve středečním čtvrtfinále Nizozemského poháru mezi týmy FC Utrecht i SC Cambuur Leeuwarden se sudí poprvé rozhodl odvolat nařízený pokutový kop na základě shlédnutí videozáznamu.

Sudí Pol van Boekel po nátlaku hráčů šel situaci zkontrolovat na videu foto: Repro FOX Sports

Využití videa ve fotbale zaznamenalo další milník. Poté, co v prosinci na mistrovství světa klubů sudí Viktor Kassai nařídil po zhlédnutí záznamu penaltu, ve středu rozhodčí Pol van Boekel naopak pokutový kop odvolal.

Stalo se tak ve čtvrtfinále Nizozemského poháru mezi týmy FC Utrecht a SC Cambuur Leeuwarden.

V 75. minutě za stavu 1:2 se sudímu zdálo, že hostující Omar El Baad zahrál ve vápně rukou, a tak odpískal penaltu. Protesty Leeuwardenských ho však přiměly, aby se šel podívat na video. To mu ukázalo, že se proti pravidlům provinil naopak domácí Sebastien Haller, jenž hrál nohou příliš vysoko, a tak nařídil rozehrávku ve prospěch Leeuwardenu. Celé prověření nezabralo ani dvě minuty.

Věřme, že se tento postup brzy stane standardem.