10:01
PRAHA/NEW YORK - Český hokejový útočník Aleš Hemský ukončil v NHL své střelecké trápení a pomohl gólem a asistencí k výhře Edmontonu nad Dallasem 4:1. Hemský se v úterý trefil poprvé po dvanácti zápasech, když v 28. sekundě třetí třetiny svou desátou brankou v sezoně uzavřel skóre.

Hemský před brankou Dallasu. foto: ČTK

Oilers tak přerušili sérii sedmi porážek na domácím ledě a brankář Nikolaj Chabibulin si připsal první vítězství po čtrnácti zápasech. Naposledy se radoval 16. prosince minulého roku. Edmonton přesto zůstává s 42 body nejhorším týmem celé soutěže. Po pondělní porážce 0:4 s Minnesotou měli hráči uzavřenou schůzku s generálním manažerem Stevem Tambellinim a zdá se, že jeho slova zabrala.

"Největší rozdíl oproti předchozím zápasům byl dnes v tom, že když jsme se dostali do vedení, nezačali jsme se o něj bát a nepanikařili jsme," prohlásil brankář Chabibulin, jenž si připsal 24 zákroků. Svým premiérovým gólem v NHL přispěl k výhře Edmontonu i obránce Taylor Chorney, jenž svou premiéru v dresu Oilers prožil už v sezoně 2008/09.

EDMONTON 4-1 DALLAS

"Byl to můj 51. zápas v NHL, takže jsem se celkem načekal. Myslel jsem si, že to půjde rychleji, a jsem samozřejmě rád, že jsem se konečně trefil," radoval se Chorney. Dallas nastoupil do utkání bez sedmi hráčů základní sestavy, včetně nejproduktivnějšího hráče Brada Richardse. Předchozí tři vzájemné zápasy s Edmontonem Stars vyhráli, teď jsou však z formy, když z posledních sedmi utkání zvítězili jen jednou a v tabulce Západní konference klesli na pátou příčku s náskokem pouhých tří bodů na devátou Minnesotu.

Ta v úterý promarnila šanci poskočit do elitní osmičky, když podlehla nejlepšímu týmu NHL Vancouveru 1:4 a připsala si teprve druhou porážku z posledních osmi zápasů. Divočáci přitom přestříleli Canucks v poměru 29:14, dokázali však pouze jednou překonat náhradního gólmana Coryho Schneidera. Tři ze sedmi úterních zápasů dospěly až do samostatných nájezdů. Nejnapínavější penaltovou bitvu viděli fanoušci v Montrealu, kde zvítězilo Buffalo 3:2 až díky gólu v desáté sérii.

NOČNÍ VÝSLEDEK

Boston - Toronto 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 9. Paille, 39. Campbell, 50. Bergeron - 18. a 54. Kessel (na druhou Kaberle), 25. a 59. Grabovskij. Střely na branku: 35:28. Diváci: 17.565.

Montreal - Buffalo 2:3 po sam. náj. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 5. Pacioretty (Plekanec, Hamrlík), 27. Pouliot - 38. Stafford, 47. Pominville, rozhodující sam. nájezd Hecht. Střely na branku: 34:32. Diváci: 21.273.

Ottawa - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 18. Butler (M. Michálek), 33. Shannon (M. Michálek), 56. Karlsson - 29. Comeau, 43. Grabner, 47. Bailey, rozhodující sam. nájezd Nielsen. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17.565.

Edmonton - Dallas 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 19. Eberle, 28. Chorney, 39. Horcoff (Hemský), 41. Hemský - 37. Eriksson. Střely na branku: 30:25. Diváci: 16.839.

Nashville - San Jose 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 7. Franson - 30. Setoguchi, 64. Marleau. Střely na branku: 31:50. Diváci: 14.132.

Minnesota - Vancouver 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 18. Clutterbuck - 6. Malhotra, 33. Hansen, 40. Samuelsson, 60. Kesler. Střely na branku: 29:14. Diváci: 18.106.

Tampa Bay - Philadelphia 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 3:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 21. Moore, 30. Lecavalier, 31. Purcell (Kubina) - 13. Van Riemsdyk, 28. Hartnell, 29. Powe z tr. střílení, rozhodující sam. nájezd Timonen. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16.950.

Rozhodující nájezd proměnil Johan Hecht, nováček v brance Sabres Jhonas Enroth zneškodnil sedm z posledních osmi pokusů Canadiens a připsal si třetí vítězství v NHL, přičemž všechna oslavil právě až po penaltovém rozstřelu. "Myslím, že jsem v chytání nájezdů dobrý, ale vyhrát díky nim své první tři zápasy v NHL, to je asi unikátní," řekl dvaadvacetiletý rodák ze Stockholmu.

Jeho tým přitom v zápase prohrával už 0:2. Teprve na konci druhé třetiny snížil v přesilovce Drew Stafford a ve 47. minutě vyrovnal Jason Pominville. Canadiens dobře vstoupili i do rozstřelu, když Desharnais a Tomáš Plekanec proměnili první dva nájezdy a domácí vedli v polovině druhé série 2:0. Jenže pak uspěli dvakrát hosté a maraton nájezdů pokračoval.

Buffalo si připsalo třináctou výhru z posledních devatenácti zápasů a poskočilo už na deváté místo v tabulce Východní konference se ztrátou dvou bodů na osmou Carolinu. Sabres přitom mají odehráno o dva zápase méně než Hurricanes. Až penaltový rozstřel musel rozhodnout také o vítězi souboje dvou nejlepších týmů Východní konference mezi Tampou a Philadelphií. Z výhry 4:3 se nakonec radovali hostující Flyers, rozhodující nájezd proměnil v sedmé sérii obránce Kimmo Timonen.

Pět ze šesti gólů v základní hrací době padlo v druhé třetině. V její polovině došlo k menší přestřelce, když během tří minut oba týmy vstřelily po dvou brankách. Nejprve se Flyers dostali do vedení 3:1 i zásluhou proměněného trestného střílení Darrolla Powea, Lightning však dokázali během 53 sekund dvěma trefami ztrátu smazat. Obrat v posledních sedmi minutách se povedl hokejistům Toronta, kteří otočili utkání s Bostonem z 2:3 na 4:3.

V 54. minutě i díky asistenci Tomáše Kaberleho vyrovnal v přesilové hře Phil Kessel, 61 sekund před koncem základní hrací doby vstřelil vítězný gól Michail Grabovskij. Grabovskij při rozhodující akci projel přes celé kluziště, protáhl se kolem dvou obránců Bruins a střelou z úhlu pod břevno překvapil brankáře Tima Thomase. "Dotkli se ho snad všichni hráči soupeře, ale nikdo ho nedokázal zastavit," pochvaloval si trenér Maple Leafs Ron Wilson.

"Neakceptovatelné," zlobil se naopak jeho protějšek Claude Julien, který nemohl pochopit, že jeho tým ztratil téměř vyhraný zápas. "Myslím, že je to přesně ta situace, že máte určitý pocit hrdosti, ale nakonec vás někdo neskutečně ztrapní," řekl Julien po třetí prohře svého týmu v řadě.