9:19
WASHINGTON/PRAHA - Český hokejový útočník Martin Havlát pomohl v nedělním utkání NHL třemi gólovými přihrávkami k vítězství Minnesoty na ledě Tampy Bay 4:1. Hosté, v jejichž dresu si připsal asistenci také Marek Židlický, rozhodli o svém úspěchu už v první třetině, kterou vyhráli 3:1.

Michal Neuvirth v akci. foto: ČTK

Havlát, jenž má na kontě v letošní sezoně jediný gól a dvanáct asistencí, byl vyhlášen druhou hvězdou utkání za brankářem Niklasem Bäckströmem, který zneškodnil 37 střel. "Vždycky je zápas jednodušší, když se vám povede začátek jako dnes nám. Mohli jsme hrát vlastní hru," prohlásil Bäckström.

Zejména kvůli němu zaznamenala Tampa třetí porážku po sobě a šestou z posledních sedmi zápasů, přestože Minnesotu přestřílela v poměru 38:18. "Byl to další zápas, kdy jsme měli dvakrát více střel než soupeř, ale nedokážeme dát gól," postěžoval si útočník Steven Stamkos, jehož tým vstřelil v posledních sedmi zápasech dohromady jen třináct branek.

TAMPA BAY 1:4 MINNESOTA:

Divokou přestřelku si užili fanoušci ve Washingtonu, který porazil Atlantu 6:4. Domácí vedli po první třetině 3:1, prostřední dvacetiminutovku však stejným skóre prohráli. Vítězný gól za stavu 4:4 vstřelil sedm minut před koncem normální hrací doby obránce John Erskine, pojistku přidal v poslední minutě do prázdné branky David Steckel.

Za Capitals odchytal celý zápas Michal Neuvirth a připsal si 23 úspěšných zákroků. Také na druhé straně se v brance objevil český gólman Ondřej Pavelec, jenž v 23. minutě po čtvrtém gólu nahradil Chrise Masona. Pavelec ve zbytku zápasu pustil jedinou z šestnácti střel, porážce Atlanty však nezabránil.

"Byl to psychický kolaps celého týmu. V první třetině jsme na ledě dominovali, ještě na začátku druhé části jsme vedli 4:2, jenže pak jsme se nechali zatlačit a umožnili soupeři dostat se zpátky do zápasu. Chvíli jsme to nebyli my. Příště musíme hrát naplno celých šedesát minut," řekl obránce Washingtonu Mike Green.

Capitals se nepovedla druhá třetina už v sobotním duelu v Buffalu, kde v prostředním dějství rovněž přišli o vedení a nakonec prohráli 2:3 v prodloužení. Je to však jejich jediná prohra za posledních sedm zápasů a s 27 body dál vedou tabulku celé NHL.

WASHINGTON 6:4 ATLANTA:

Na opačné straně ligového pořadí se krčí hokejisté Edmontonu, kteří v neděli utrpěli debakl 2:8 na ledě New Yorku Rangers. Zápas rozhodla formace Mariána Gáboríka, který vstřelil hattrick a na další gól přihrál. Jeho spoluhráč Alexandr Frolov zaznamenal dva góly a dvě asistence a třetí z party Eric Christensen si připsal tři asistence.

NOČNÍ VÝSLEDKY

NY Rangers - Edmonton 8:2 (1:0, 4:2, 3:0)
Branky: 2., 28. a 55. Gáborík, 40. a 53. Frolov, 28. Boyle, 34. Anisimov, 53. Fedotěnko - 23. Jones, 24. Horcoff. Střely na branku: 31:21. Diváci: 17.658.

Chicago - Anaheim 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 4. Kane, 32. Marián Hossa, 65. Stalberg - 5. a 44. Perry. Střely na branku: 43:26. Diváci: 21.244.

Tampa Bay - Minnesota 1:4 (1:3, 0:0, 0:1)
Branky: 12. St. Louis - 8. Clutterbuck (Havlát), 13. Madden (Havlát, Židlický), 20. Miettinen, 60. Nyström (Havlát). Střely na branku: 38:18. Diváci: 14.868.

Washington - Atlanta 6:4 (3:1, 1:3, 2:0)
Branky: 2. Ovečkin, 10. Green, 19. Sjomin, 23. Hendricks, 54. Erskine, 60. Steckel - 24. a 30. Little, 14. Peverley, 22. Ladd. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 27 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 85,2 procenta. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 37 minut, z 16 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.398.

"Nebylo to dnes jenom o mně, skvěle jsme se doplňovali," uvedl Gáborík, který nastoupil teprve v druhém utkání po zranění ramene. "Snad jsme si tím zvedli sebevědomí. Opravdu se nám dařilo. Věděli jsme o sobě, dokázali jsme se uvolnit, máme na čem stavět," dodal slovenský útočník.

Pohledný zápas poznamenala v třetí třetině za stavu 5:2 hromadná bitka, při níž rozhodčí rozdali 84 trestných minut. Celou melu vyvolal konflikt mezi českým obráncem Ladislavem Šmídem a Seanem Averym.

Toho vyzval Šmíd na souboj poté, co Avery tvrdým zákrokem srazil Colina Frasera. Když oba bitkaři shodili rukavice, rabiát v dresu Rangers složil Šmída rychlým pravým hákem.

Hráči Edmontonu však po zápase tvrdili, že od Averyho to byl zákeřný úder, protože předtím Šmídovi údajně řekl, že se rvát nechce. Zřejmě proto se na Averyho okamžitě vrhli. "Viděl jsem, jak Šmíd vyzval Averyho na bitku. A Avery řekl: Ne, až příští střídání. A když se Šmíd otočil, zbaběle ho srazil," prohlásil Theo Peckham.

"Pak nás ještě vyprovokoval, když s úsměvem projel kolem naší střídačky. Vím, že byla chyba, co pak následovalo, ale jsme prostě jeden tým a umíme se jeden za druhého postavit," dodal Peckham. Avery se po utkání k incidentu nevyjádřil.