23:56aktualizováno  19. listopadu 3:25
PRAHA - UVNITŘ TABULKA VŠECH ÚČASTNÍKU MS Posledními čtyřmi evropskými účastníky mistrovství světa se stali fotbalisté Francie, Řecka, Portugalska a Slovinska, které v kvalifikační skupině předčilo českou reprezentaci. Tato čtveřice zvládla lépe barážové duely, když Řekové dnes ubránili Ukrajinu a vyhráli 1:0, stejně jako Portugalsko nad Bosnou a Hercegovinou a Slovinsko nad Ruskem.

Portugalský záložník Nani v souboji s bosenskými hráči. foto: ČTK

Francie pak postup vydřela až v prodloužení poté, co Irsko vyhrálo v normální hrací době 1:0 gólem Robbieho Keanea, ale ve 103. minutě rozhodl o postupu Francouzů stoper William Gallas.

Francie, mistr světa z roku 1998 a úřadující vicemistr, se tak představí na světovém šampionátu počtvrté v řadě. Na postup přes Irsko se však hodně nadřela, přestože měla před odvetou baráže nejlepší pozici. Vyhrála totiž na hřišti soupeře. O tuto výhodu však Francouzi přišli již po půlhodině hry, kdy mířil přesně Keane.

ÚČASTNÍCI MS 2010

Pořadatel: JAR.

Evropa (13 míst/13 obsazených): Anglie, Nizozemsko, Španělsko, Německo, Srbsko, Itálie, Dánsko, Švýcarsko, Slovensko, Francie, Portugalsko, Slovinsko, Řecko.

Afrika (5/5): Alžírsko, Ghana, Kamerun, Nigérie, Pobřeží slonoviny.

Jižní Amerika (4/4): Brazílie, Paraguay, Chile, Argentina.

Asie (4/4): Austrálie, Japonsko, KLDR, Jižní Korea.

Severní a Střední Amerika (3/3): USA, Mexiko, Honduras.

Baráž: Amerika (1/1): Uruguay

Asie/Oceánie (1/1): Nový Zéland.

Irové pak mohli několikrát dokonce vstřelit postupovou branku, ale v koncovce selhali. Pykali za to v prodloužení, kdy stoper Gallas vyrovnal na konečných 1:1. Jeho rozhodující brance však předcházela ruka spoluhráče Henryho.

Řekové si zahrají na šampionátu podruhé v historii. Po domácí bezbrankové remíze dnes na Ukrajině vyhráli 1:0. Branku, která rozhodla o postupu, vstřelil po půlhodině hry útočník Dimitris Salpingidis.

Řekové jakoby se v baráži rozpomněli na výkony z evropského šampionátu 2004, kde se stali pod vedením stávajícího trenéra Otty Rehhagela senzačními mistry Evropy, a důslednou obranou narušovali hru Ukrajinců. Ti se sice v úvodu zápasu dostali do dvou šancí, ale Ševčenko ani Alijev své příležitosti nevyužili.

To Řekové udeřili z prvního vážnějšího útoku. Samaras vysunul kolmou přihrávkou za obranu kolegu z útoku Salpingidise, ten tváří tvář brankáři Pjatovovi zachoval chladnou hlavu a střelou po zemi rozhodl. Ukrajinci v tu chvíli potřebovali vstřelit dva góly, ale přes dobře pracující soupeřovu obranu se neprosadili ani jednou. Řekové si tak zahrají na mistrovství světa poprvé od roku 1994.

GALLASŮV GÓL NA 1:1:

"Je to velké vítězství, které teď řádně oslavíme," uvedl po zápase šťastný střelec Salpingidis. "V průběhu kvalifikace jsme byli často kritizováni, a tohle je naše odpověď. Nikdy jsme nepřestali věřit sami v sebe a vyplatilo se," dodal.

Druhou účast na MS v historii vybojovali i Slovinci, kteří využili branky vstřelené na hřišti soupeře. Po porážce 1:2 v Moskvě totiž v dnešní domácí odvetě vyhráli 1:0 brankou útočníka Zlatka Dediče.

Rusko dohrálo bez vyloučených Keržakova a Žirkova, přesto mohlo srovnat, ale Vasilij Berezuckij svou šanci nevyužil. Zarmoutil tak trenéra Guuse Hiddinka, který v kvalifikaci MS poprvé selhal. Předtím na turnaj dovedl jak Nizozemce (1998), tak Austrálii (2006) a zahrál si i na MS 2002 s pořadatelskou Koreou.

To Portugalci postoupili na velký turnaj už pošesté za sebou. V baráži si poradili s Bosnou a Hercegovinou, když po domácí výhře 1:0 uhráli stejný výsledek i na soupeřově hřišti. Jediný gól dnešní odvety v Zenici obstaral Raúl Meireles. Portugalsko tak na velké akci chybělo naposledy na MS 1998.

Jako poslední postoupili na světový šampionát fotbalisté Uruguaye. V odvetě americké baráže jim na to stačila domácí remíza s Kostarikou 1:1. První zápas totiž vyhráli na půdě soupeře 1:0. První gól dal v Montevideu v 70. minutě domácí Sebastián Abreu, o čtyři minuty později vyrovnal Walter Centeno.