Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Brankář Colorada Pavel Francouz se snaží chytit puk, který na něj vystřelil hráč New York Islanders. foto: ČTK/AP

Aktualizováno
New York - Brankář Pavel Francouz nezabránil 32 úspěšnými zákroky porážce hokejistů Colorada v pondělním zápase NHL na ledě New York Islanders 0:1. Ve 47. minutě rozhodl útočník Anders Lee. V dresu Islanders nastoupil poprvé proti svému bývalému týmu gólman Semjon Varlamov a díky 32 zásahům si připsal druhé čisté konto v sezoně.
  7:16aktualizováno  8:54

Francouz se vrátil do branky Colorada po čtyřech zápasech, v kterých chytala uzdravená jednička Avalanche Philipp Grubauer. Při předchozím vystoupení 27. prosince inkasoval s Minnesotou pětkrát a prohrál 4:6. Tentokrát musel strávit porážku při jediném obdrženém gólu. Lee jej překonal střelou na lapačku z levého kruhu přes obránce Ryana Gravese.

Hlavní hvězdou utkání byl Varlamov, který loni 1. července podepsal s Islanders jako nechráněný volný hráč čtyřletou smlouvu na 20 milionů dolarů. Za Colorado předtím chytal osm sezon.

„Samozřejmě to bylo příjemné setkání s mým bývalým týmem. Chytal jsem za ně osm let a bylo to výjimečné,“ prohlásil Varlamov, který vychytal 27. čisté konto v NHL. „Bylo to zvláštní, nebudu lhát. Snažil jsem se soustředit na sebe a odvést svou práci. Jsem rád, že jsme vyhráli.“

S Francouzem v brance vyšlo Colorado teprve počtvrté v sezoně naprázdno. Jinak má na kontě český gólman jedenáct výher a jednu prohru v nastavení. „Měli jsme nějaké šance, které jsme neproměnili. Varlamov chytal velmi dobře a Francouz také,“ uvedl kouč Colorada Jared Bednar.

V dresu Montrealu debutoval proti Winnipegu ruský útočník Ilja Kovalčuk, který si připsal asistenci a byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. Dojem mu ale kazila porážka 2:3. Šestatřicetiletý olympijský vítěz z Pchjongčchangu a dvojnásobný mistr světa po předčasném konci angažmá v Los Angeles podepsal v pátek s Canadiens dvoucestný kontakt na 700 tisíc dolarů.

„Je to frustrující, protože (gólman Carey) Price předvedl ve druhé třetině několik neuvěřitelných zákroků a udržel nás ve hře,“ řekl Kovalčuk, který v 52. minutě asistoval u druhé branky Bena Chiarota v utkání na 2:3. Kovalčuk hrál po dvouměsíční pauze, protože za Los Angeles nastoupil naposledy 9. listopadu.

„Několik chyb nás stálo zápas. Ale líbilo se mi, že jsme bojovali až do konce. Budeme dál pracovat a zlepšovat se. Zítra (v Detroitu) to bude nový zápas a musíme vyhrát,“ dodal Kovalčuk, který se do NHL vrátil předloni po pěti letech strávených v Petrohradu.

Kapitán Edmontonu Connor McDavid zařídil gólem a třemi asistencemi výhru 6:4 na ledě Toronta a vyhoupl se do čela produktivity před spoluhráče Leona Draisaitla, který si připsal branku a přihrávku. McDavid má ze 45 utkání 59 bodů (34+45) a Draisaitl o dva méně (25+42).

Edmonton ukončil desetizápasovou bodovou sérii Toronta, které si během ní připsalo devět vítězství a jednu porážku v prodloužení. „Je to skvělý pocit. Ještě nikdy jsme v této hale nevyhráli od té doby, co hraju za Oilers, takže je příjemné to zažít,“ prohlásil McDavid, který vyrůstal nedaleko Toronta.

S osmi pokusy byl McDavid nejaktivnějším střelcem utkání a v 52. minutě zvýšil na 6:3. Výsledek ještě zkorigoval v přesilové hře Auston Matthews, který si polepšil na 29 gólů v sezoně a na druhém místě tabulky střelců se přiblížil na dvě branky českému kanonýrovi Davidu Pastrňákovi z Bostonu.

Poosmé za sebou bodoval venku Columbus, který zvítězil v Los Angeles 4:2.

Výsledky NHL:

Toronto - Edmonton 4:6 (0:1, 3:3, 1:2)

Branky: 23. Spezza, 37. F. Gauthier, 40. Engvall, 54. Matthews - 8. Klefbom, 21. Nurse, 22. Yamamoto, 34. Chiasson, 47. Draisaitl, 52. McDavid. Střely na branku: 36:35. Diváci: 19 507. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Chiasson (oba Edmonton), 3. K. Kapanen (Toronto).

NY Islanders - Colorado 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 47. A. Lee. Střely na branku: 33:32. Diváci: 13 241. PAVEL FRANCOUZ odchytal za Colorado 58:33 minuty, inkasoval jednu branku z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 96,97 procenta. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. A. Lee (oba NY Islanders), 3. Girard (Colorado).

Montreal - Winnipeg 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky: 32. a 52. Chiarot - 22. Morrissey, 25. Ehlers, 51. Copp. Střely na branku: 31:28. Diváci: 20 882. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers (Winnipeg), 2. Chiarot, 3. Kovalčuk (oba Montreal).

Los Angeles - Columbus 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)

Branky: 2. Iafallo, 52. Lewis - 27. Gerbe, 31. Harrington, 45. Stenlund, 59. Nyquist. Střely na branku: 37:24. Diváci: 14 964. Hvězdy zápasu: 1. Werenski (Columbus), 2. S. Walker (Los Angeles), 3. Milano (Columbus).