14:22
PRAHA/LONDÝN - Definice správného fotbalového derby? Hned tak se na něj nezapomene. A přesně to platí o nedělním zápase Manchesteru United s City. Ještě dva dny po "bitvě o Manchester" se o šlágru Premier League mezi fanoušky i odborníky živě debatuje. A nejen v dobrém.

Hozená mince na Téveze, Bellamyho facka fanouškovi, sedm branek, šestiminutové nastavení a žerty čtvrtého sudího s koučem domácích Alexem Fergusonem. Jeden z nejlepším vzájemných zápasů bude mít ještě dohru u zeleného stolu a také na policii.

Anglická fotbalová asociace (FA) již nyní řeší hozenou minci na Carlose Téveze (ještě loni hráče United nyní hájícího barvy City), která ale zasáhla jeho spoluhráče Garrida. Policie již vyšetřuje incident Bellamyho s fanouškem - VÍCE ČTĚTE ZDE!

A nyní se bude FA na popud Citizens zabývat nejspíše také příliš dlouhým nastavením utkání a žertování domácího kouče Fergusona se čtvrtým sudím Wileym po rozhodující trefě Michaela Owena. To vše před očima doběla rozzuřeného manažera City Marka Hughese, který je mimochodem taktéž bývalým hráčem United.

SESTŘIH DRUHÉHO POLOČASU UTKÁNÍ UNITED VS. CITY:

Hlavní sudí totiž původně nastavil pouze minuty čtyři, jenže prodloužení se nakonec natáhlo na více jak šest minut. A v čase 95:28 vstřelil vítězný gól domácích Michael Owen. Rozhodčí se údajně hájí tím, že nastavení protáhla oslava branky City na 3:3 na přelomu 90. a 91. minuty a také střídání domácích v 93. minutě. Vedení a kouči City ovšem vadí i družná konverzace Fergusona a čtvrtého sudího Wileyho po rozhodující Owenově trefě přímo před zraky zuřícího Hughese.

Zda k šetření minimálně sporného nastavení a nesportovního chování Fergusona FA přistoupí si budeme muset pár dní počkat. Již nyní je ale jasné, že derby svůj účel splnilo - jen tak se na něj nezapomene...

NÁZOR ANGLICKÝCH MÉDIÍ

Stejně jako má český fotbal tzv. "žižkovskou penaltu", v Anglii si fanoušci zvykli, že čas na stadionu Old Trafford hraje pro Manchester United. Britský deník Guardian dokonce spočítal, že pokud United na domácím hřišti hráli nerozhodně nebo prohrávali, nastavili sudí v průměru o minutu více, než když vedli.

Naposledy si na příliš dlouhé nastavení stěžoval po nedělním derby kouč Manchesteru City Mark Hughes. Sudí totiž signalizoval, že přidá čtyři minuty, jenže místo toho se hrálo téměř sedm minut navíc a obhájci titulu v závěru rozhodli o vítězství 4:3.

Od sezony 2006/2007 odehráli svěřenci trenéra Alexe Fergusona doma celkem 48 ligových zápasů. V utkáních, v nichž vedli, se podle Guardianu nastavovalo v průměru 191 sekund. Když však Manchester ve 12 zápasech hrál po 90 minutách nerozhodně nebo prohrával, hrálo se v průměru o 66 sekund déle.

V loňské sezoně tak například United za příznivého stavu hráli průměrné nastavení 187 sekund, v opačném případě sudí přidal 258 sekund. Celkový průměr nastavení za měřené období je přitom nižší než na hřištích dalších týmu tzv. "velké čtyřky", do níž patří ještě Liverpool, Arsenal a Chelsea.

Analýzy anglických médií ale hodně zkreslují. Ve výpočtech totiž není uvedeno, kolik minut se mělo původně nastavovat nebo zda v průběhu nastavení došlo k situaci (zranění, standardka, vstřelený gól), která jej případně mohla následně prodloužit.