12:16
NEW YORK - Český útočník Patrik Eliáš zařídil v pátečním utkání NHL třemi góly výhru New Jersey 4:2 nad Philadelphií a stal se první hvězdou zápasu. Třebíčský rodák svým osmým hattrickem v soutěži udržel teoretickou naději týmu na postup do play off, ve kterém Eliáš s Devils nechyběl od roku 1996. Vyhlídky na účast ve vyřazovací části jsou ale mizivé, neboť New Jersey ztrácí pět utkání před koncem základní části deset bodů na sedmé Buffalo a osmé New York Rangers.

Patrik Eliáš se raduje z gólu foto: ČTK

"Snažíme se hrát dobře, bojovat a užívat si zápasy. Uvidíme, co se stane a kde budeme za pět zápasů. Matematicky jsme ještě stále ve hře," komentoval Eliáš situaci. New Jersey ale musí vyhrát všechny zápasy a zároveň jejich konkurenti Buffalo a Rangers nesmí ve zbývajících utkáních bodovat. Navíc jsou před Devils ještě v tabulce Východní konference na nepostupových příčkách Atlanta, Carolina a Toronto.

"Víme, že jsme pravděpodobně už vyřazeni. Ale bylo by jednoduché se vzdát. Máme v sobě hodně hrdosti a také realizační tým nás nenechá ani na sekundu vydechnout. Každý z nás chce tady vyhrávat," dodal brankář Johan Hedberg, který chytal poprvé od 25. února a blýskl se 34 úspěšnými zákroky. "V dané chvíli chceme být hlavně spokojení se svými výkony. A proto co se mě týče, jsem rád, že jsme dnes porazili jeden z nejlepších týmů Východní konference," dodal Brian Rolston.

Právě po asistencích amerického útočníka padly všechny góly Eliáše, který přitom v předchozích sedmi zápasech neskóroval. V prvním případě našel Rolston českého hráče volného mezi kruhy, ve druhém zase oba ukázkově sehráli přečíslení dva na jednoho v oslabení. Díky jejich spolupráci Devils během necelých dvou minut prostředního dějství otočili stav z 0:1.

Video ze zápasu New Jersey - Philadelphia

Třígólové představení i konečné skóre pak Eliáš završil s pomocí svých bruslí, od nichž doputoval puk do branky Briana Bouchera, který předtím k němu vyrazil Rolstonovu střelu.

"Má úžasný cit pro hru. Dobře ji čte, umí si najet do dobré pozice. Dneska navíc, když byl volný, dostal kotouč. A to je důvod, proč dal tolik branek," řekl trenér New Jersey Jacques Lemaire o českém útočníkovi, kterému se proti Flyers tradičně daří. Nasázel jim už během kariéry 32 gólů, více žádnému jinému týmu v NHL nedal.

Philadelphie si prohrou zkomplikovala boj o první místo ve Východní konferenci, stále ho má ale ve svých rukou. Před Washingtonem má náskok jednoho bodu, před Pittsburghem ještě o další tři více. Každému z těchto tří týmů zbývá odehrát čtyři zápasy. "Samozřejmě, že chceme být nejlepším týmem Východu, ale momentálně se musíme zabývat naší hrou a dostat ji zase do pořádku," prohlásil obránce Kimmo Timonen. Flyers od března prohráli deset ze 16 zápasů.

62 48 (16+32)

O účast v play off bojují i obhájci titulu z Chicaga. Své šance Blackhawks posílili vítězstvím v Columbusu 4:3 po samostatných nájezdech a drží v Západní konferenci poslední postupové místo s tříbodovým náskokem na deváté Calgary. Hosté měli v Columbusu povedený nástup a už v šesté minutě vedli 2:0, ale nakonec museli v závěru dotahovat jednogólový náskok soupeře. Ten smazal v 55. minutě Bryan Bickell a v nájezdech se jako jediný prosadil Viktor Stalberg. V dresu domácích naopak neuspěli čeští hráči Jakub Voráček a Tomáš Kubalík, který odehrál druhé utkání v NHL.

V penaltovém rozstřelu mezi Phoenixem a Coloradem se neprosadil ani specialista na nájezdy Radim Vrbata, jehož typické bekhendové zakončení skončilo mimo branku. Neúspěšný byl i na druhé straně Milan Hejduk, přesto mohl být po utkání spokojenější, neboť Avalanche vyhráli na ledě soupeře 4:3. Vývoj skóre přesně kopíroval duel z Columbusu: Colorado rovněž ztratilo vedení 2:0, ale v závěru si z jediné střely ve třetí třetině vynutilo prodloužení zásluhou gólu Ryana O'Reillyho, který následně rozhodl i v nájezdech.

I hokejistům St. Louis bylo dvoubrankové vedení málo. V domácím zápase s Calgary vedli ještě ve 35. minutě 2:0, hosté ale třemi góly výsledek otočili. Strůjcem obratu byl kapitán Jarome Iginla, který byl u všech gólů: jednou v roli asistenta a dvakrát jako střelec, přičemž jeho druhá trefa v zápase byla nejen vítězná, ale zároveň i tisícím bodem v NHL.

"Když jsem začínal, nikdy jsem nepomyslel na to, že bych mohl dosáhnout něčeho podobného. Připomíná mi to, kolik zábavy jsem si užil a jaké jsem měl štěstí, že tu můžu tak dlouho hrát," podotkl třiatřicetiletý útočník. Vítězstvím se Calgary udrželo stále na tříbodovém rozdílu od osmého Chicaga, ale má odehráno o dva zápasy více.

Výsledky NHL

New Jersey - Philadelphia 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 27., 29. a 58. Eliáš, 49. Palmieri - 11. Van Riemsdyk, 45. J. Carter. Střely na branku: 24:36. Diváci: 17.625.

Columbus - Chicago 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 10. Majorov, 35. Brassard, 54. Pahlsson - 3. P. Kane, 6. Seabrook, 55. Bickell, rozh. nájezd Stalberg. Střely na branku: 34:29. Diváci: 16.217.

St. Louis - Calgary 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
Branky: 13. D'Agostini, 35. Backes - 36. a 55. Iginla, 49. Tanguay. Střely na branku: 27:25. Diváci: 19.150.

Phoenix - Colorado 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0) Branky: 37. Stempniak, 43. Ray Whitney, 53. Doan - 56. a rozh. nájezd O'Reilly, 20. Philippe Dupuis, 28. McClement. Střely na branku: 38:20. Diváci: 15.739.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...