19. ledna 2014 17:18 Lidovky.cz > Sport > Hokej

VIDEO: Divočina v NHL. Bitka po dvou vteřinách i trenér v šatně hostů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bouřlivák na střídačce Vancouveru John Tortorella | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouřlivák na střídačce Vancouveru John Tortorella | foto: ČTK/AP

Fanoušci Vancouveru viděli scénu, která se jim už možná nikdy nenaskytne. Hned jak v hokejovém zápase NHL mezi domácími Canucks a Calgary padl puk na led, chytlo se kolem krku všech deset hráčů v poli a strhla se hromadná bitka. Rozhodčí v ní rozdali neuvěřitelných 152 trestných minut a pro osm hráčů zápas skončil už po dvou vteřinách hry.

Že se něco semele dal tušit především trenér hostů Bob Hartley. Na úvodní buly poslal čtvrtou lajnu, role centra se dokonce zhostil obránce Kevin Bieksa. Na to musel zareagovat i kouč domácích John Tortorella. "Přece tam nemůžu poslat bratry Sedinovi a vystavit je riziku," vysvětloval nasazení svých "ostrých hochů", mezi nimiž nechyběl ani český obránce Ladislav Šmíd. "Trenér nám řekl, že začínají s idiotama. Tak jsme šli na led," popsal jeden z hlavních bitkařů Vancouveru Tom Sestito.

Druhý čech v týmu Calgary Jiří Hudler se celého incidentu účastnil jen ze střídačky, i když také aktivně. Byl jedním z několika hráčů Flames, kteří odpovídali na nadávky brunátnému Tortorellovi.

Bitka dvě vteřiny po úvodním buly

Nejsmutněji dopadl celý večer pro debutanta v nejlepší lize světa Kellana Laina. "Přiletěli rodiče, v noci pak bratr. Jen sestra to nestihla, ale jsou tu další příbuzní," popisoval nadšeně před utkáním deníku The Province. "Jsem nervózní, o tomhle jsem vždy snil. Není to jen můj úspěch, ale celé rodiny," vykládal.

Jenže právě čtyřiadvacetiletý forvard byl jedním z pěti hráčů Vancouveru, které Tortorella poslal do jisté vřavy. "Všem mým hráčům, a zvláště Lainovi, se musím omluvit, že jsem ho postavil do téhle situace," kál se po zápase trenér domácích. Jako provokace se pak musela Lainovi poslouchat slova kouče Calgary. "Dal jsem tam čtvrtou lajnu proto, že se jim v minulém zápase dařilo a dali gól," odmítal záměr vyvolat hromadnou bitku Hartley.

Omluva Johna Tortorelly

Tortorella pro jeho tah pochopení rozhodně neměl. Hned po první třetině se dokonce rozhodl navštívit kabinu Calgary, aby si s přítomnými vše vyříkal. A před vchodem do kabiny vznikla strkanice. Navíc se za několik okamžiků vyřítil ven trenér brankářů Clint Malarchuk a chtěl se s Tortorellou poprat.

"Zvednu hlavu a on stojí ve dveřích, vůbec nechápu, kde se tam vzal. Neříkám to proto, aby jej vedení ligy potrestalo pokutou, o to mi nejde, jen to prostě nechápu," popisoval situaci hlavní kouč Hartley.

Známý bouřlivák ze střídačky Vancouveru se však trestu téměř jistě nevyhne. Útěchou mu může být jen konečná výhra 3:2 po nájezdech.

  • 0Diskuse


Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky