9:15
PRAHA - Phoenixu se rozplynul sen o největším úspěchu v historii klubu. Bránu do druhého kola play off NHL mu zavřeli hokejisté Detroitu, kteří v rozhodujícím utkání uspěli na ledě soupeře jednoznačně 6:1 a celou sérii vyhráli 4:3 na zápasy. Tímto tak skončila sezona Langovi, Z. Michálkovi, Vrbatovi, Průchovi a Hanzalovi.

Phoenix - Detroit foto: ČTK

Coyotes - Red Wings 1:6

Hlavními strůjci postupového bodu byli autoři dvou branek Pavel Dacjuk a Nicklas Lidström. V dalším kole se Red Wings utkají se San Jose.

Vyřazení Phoenixu by mohlo pomoci k posílení české reprezentace před blížícím se mistrovstvím světa. V kádru arizonského klubu je totiž hned pětice Čechů: kompletní útok Petr Průcha, Martin Hanzal, Radim Vrbata a další forvard Robert Lang s obráncem Zbyňkem Michálkem.

Phoenix Coyotes - Detroit Red Wings 1:6

Branky: 29. Fiddler - 23. Dacjuk (Lidstrom, Rafalski), 24. Dacjuk (Zetterberg, Rafalski), 34. Lidstrom (Filppula, Zetterberg), 40. Stuart, 47. Bertuzzi (Filppula, Zetterberg), 53. Lidstrom (Rafalski, Franzen).

V utkání byla zlomová druhá třetina, v jejímž úvodu se po bezbrankové první části dvakrát trefil Dacjuk. A přestože Coyotes snížili zásluhou Vernona Fiddlera, otěže zápasu pevně drželi hráči Detroitu. Na domácí branku vyslali celkem padesát střel a ještě v prostředním dějství zvýšili náskok obránci Lidström a Brad Stuart, v poslední třetině se poprvé v letošním play off prosadil Todd Bertuzzi. Skóre uzavřel symbolicky kapitán Detroitu Lidström.

"Vítězství a postup jsou hezký dárek k mým narozeninám. Phoenix byl těžký soupeř," uvedl Lidström, kterému ve středu bude čtyřicet let. "Myslím, že jsme do zápasu vstoupili s trochu větším odhodláním než soupeř. Drželi jsme se po celých šedesát minut svého plánu, to se vyplatilo. Taky nás podržel skvělými zákroky Howie (brankář Howard). Postoupili jsme vítězstvím venku a v play off je důležité, abyste uměli venku vyhrát, pokud chcete dojít daleko," dodal Lidström.

Phoenix - Detroit

I přes vyřazení v prvním kole má Phoenix za sebou vydařenou sezonu. V základní části Coyotes vytvořili týmové rekordy v počtu vítězství (50) i celkovém počtu bodů (107). Klub, který těsně před začátkem soutěže opustil trenér Wayne Gretzky, a jehož jméno se skloňovalo neustále s finančními problémy a možným stěhováním do jiného města, si postupně získal na svoji stranu fanoušky i respekt odborníků.

V úvodu sezony vylidněná hala se postupně zaplňovala a v závěru

Kanadské bodování PO

1. Crosby (Pittsburgh) 6 14 (5+9) 2. Samuelsson (Vancouver) 6 11 (7+4)
3. Zetterberg (Detroit) 7 11 (6+5)
4. Cammalleri (Montreal) 6 10 (5+5)
5. D. Sedin (Vancouver) 6 10

už bylo vyprodáno. A v posledním utkání sezony i přes jednoznačný stav zůstali diváci až do konce a hráče odměnili potleskem."Nikdo nechce být vyřazen po takovém výsledku. Je opravdu těžké nyní najít slova, když utržíte takovou porážku," soukal ze sebe obránce Adrian Aucoin. "Dnes to byl z jejich strany hurikán. Jejich nejlepší hráči diktovali tempo a my na jejich hru nemohli najít odpověď. Přeřadili na daleko vyšší stupeň, kterému jsme se nevyrovnali," dodal trenér Dave Tippett.