Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

9:36
NEW YORK/PRAHA - Hokejisté Chicaga se stali posledním účastníkem play off NHL. Obhájce Stanleyva poháru sice prohrál závěrečném utkání základní části 3:4 s Detroitem, ale sezonu si prodlouží díky pomoci Minnesoty, která zdolala jejich konkurenta Dallas 5:3. "Ještě nikdy v životě jsem nebyl tak nadšený po zápase, v kterém jsem neúčinkoval," prohlásil trenér Chicaga Joel Quenneville po utkání Minnesoty s Dallasem, který sledoval v televizi.

Minnesota - Dallas. foto: Reuters

Pokud by hráči Stars, kteří měli na kontě čtyři výhry za sebou. zvítězili v normální hrací době nebo v prodloužení, postoupili by na úkor Chicaga. "Choval jsem se jak dvouleté dítě. To bylo neuvěřitelné. Byl jsem překvapený, v šoku, jak se zápas vyvíjel. Nemohu dost dobře vyjádřit svou radost a nadšení," dodal.

Chicago bylo před nedělními zápasy NHL v lepší výchozí pozici než Dallas a potřebovalo k jistotě play off získat proti Detroitu alespoň bod. K němu ho ve 26. minutě přiblížil přesnou střelou z mezikruží Michael Frolík. Z vedení se ale Blackhawks dlouho neradovali, neboť v následujících třech minutách hosté skóre otočili.

MINNESOTA 5:3 DALLAS

"Udělali jsme několik chyb a najednou vidíte, že vedou. Oni hráli dobře, zaslouží si uznání, ale my jsme jim to usnadnili příliš mnoha chybami," uvedl obránce Chicaga Duncan Keith. Detroit už v závěrečné části vedení nepustil a naopak i díky jedné asistenci Jiřího Hudlera dvakrát odskočil domácím na rozdíl dvou gólů. Blackhawks pokaždé ztrátu stáhli, ale na vyrovnání a vytoužený bod nedosáhli.

Dallas nastoupil v Minnesotě tři hodiny po skončení duelu v Chicagu a podle trenéra Stars Marka Crawforda byla nálada v týmu euforická. Jeho svěřenci ji taky v první třetině přetavili ve vedení 2:1. V prostředním dějství ale jejich aktivita ochabla, vystřelili jen třikrát a záhy byl stav 2:3 v jejich neprospěch. Ještě sice dokázali srovnat krok, ale ve 47. minutě jim zasadil ránu bývalý hráč Dallasu Antii Miettinen a výhru pak hokejisté Wild podtrhli gólem do prázdné branky.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Chicago - Detroit 3:4 (0:0, 1:2, 2:2) Branky: 26. Frolík, 45. Seabrook, 52. Keith - 27. Holmström, 28. Dacjuk, 42. Miller (Hudler), 49. Cleary. Střely na branku: 36:31. Diváci: 22.046.

New Jersey - Boston 3:2 (1:1, 0:0, 2:1) Branky: 2. Eliáš, 44. Žarkov, 50. Urbom - 11. Peverley, 60. Kelly. Střely na branku: 32:26. Diváci: 17.625.

Atlanta - Pittsburgh 2:5 (1:0, 0:4, 1:1) Branky: 5. Ladd, 54. Stapleton - 27. Kennedy, 31. Pa. Dupuis, 36. Rupp, 39.

Letestu, 59. Comrie. Střely na branku: 39:20. Diváci: 16.085.

Colorado - Edmonton 4:3 v prodloužení (2:1, 0:2, 1:0 - 1:0) Branky: 5. O'Reilly, 6. Ph. Dupuis, 41. Hejduk, 64. D. Jones (Hejduk) - 2.

Hartikainen, 26. Foster, 33. Reddox. Střely na branku: 25:28. Diváci: 17.566.

Minnesota - Dallas 5:3 (1:2, 2:1, 2:0) Branky: 7. Staubitz, 28. Spurgeon, 32. Gillies, 47. Miettinen, 60. Bouchard - 13. B. Richards, 17. Morrow, 39. Goligoski. Střely na branku: 23:29.

Diváci: 18.504.

"I když jsme měli najednou postup ve svých rukou, věděli jsme, že to nebude lehké. Bohužel se nám to nepovedlo dotáhnout," řekl obránce Stephan Robidas. "V posledních zápasech jsme na sebe vyvíjeli obrovský tlak. Nebyl prostor na chyby. Dnes se to ale nepovedlo," uvedl Brad Richards. I přes vyřazení trenér Crawford hráče nekritizoval. Naopak je chválil a ocenil, s jakým nasazením odehráli závěr základní části, přestože museli zvládnout porci šesti zápasů v devíti dnech. Navíc sedm z posledních devíti utkání hráli venku.

"Nikdo nám nedával mnoho šancí, že bychom se tam mohli dostat. Jsem ale na hráče pyšný. Zabojovali a drželi naději do posledních chvil." Chicago tak zůstalo na osmém místě Západní konference s dvoubodovým náskokem před Dallasem a v prvním kole play off se střetne s vítězem základní části Vancouverem. Série začíná ve středu. "Může se stát cokoliv. Každý se dá porazit, všechny týmy jsou v podstatě srovnatelné," prohlásil trenér Chicaga Quenneville.

V souboji dvou nejslabších týmů letošním ročníku porazilo Colorado na svém ledě Edmoton 4:3 v prodloužení. K vítěznému zakončení sezony přispěl gólem a přihrávkou český útočník Milan Hejduk, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Nejlepším hráčem utkání byl symbolicky zvolen Adam Foote, který sice v duelu nebodoval, ale jednalo se o jeho poslední utkání v NHL.

Devětatřicetiletý obránce, který vyhrál s Coloradem dvakrát Stanleyův pohár, oznámil konec kariéry v pátek. K utkání nastoupil i přesto, že ještě nemá vyléčenou zlomeninu kotníku, kterou si přivodil 26. března a od té doby nehrál. Na ledě strávil necelých patnáct minut a vysloužil si od diváků potlesk ve stoje.

"Odehrál jsem víc, než jsem čekal. Myslel jsem si, že vydržím jedno nebo dvě střídání. Ale jak mi říkal Lefebvre (asistent trenéra), zranění je daleko od srdce. Adrenalin bolest přebil. Hůř jsem se cítil, když jsem byl na střídačce. Při určitém pohybu na ledě to zabolelo, ale nejsem jediný, kdo hrál s nedoléčeným zraněním," uvedl Foote.

Adam Foote se loučí.

Pravděpodobně naposledy zažil trenérské napětí na střídačce NHL Jacques Lemaire. Pětašedesátiletý kouč uvedl po výhře New Jersey 3:2 nad Bostonem, na které se jedním gólem podílel i Patrik Eliáš, že končí. "Chci si užívat života. Chci si užívat s rodinou," prohlásil Lemaire, který Devils převzal v prosinci a naučil je zase vyhrávat. New Jersey s ním zvítězilo v 29 ze 49 zápasů a v jednu chvíli snížilo ztrátu na play off z 27 na šest bodů.

"Mrzí mě jen to, že jsme se nedostali do play off," konstatoval Lemaire. V něm budou Devils i Eliáš chybět poprvé od roku 1996. "Vím, co provedl s týmem ve druhé polovině soutěže, takže je zklamáním, že odchází. Hráli jsme pod ním dobrý hokej, rozumí mu pravděpodobně lépe než kdokoliv jiný. Na druhou stranu je už v hokejovém prostředí dlouho, potřebuje si taky užít život," řekl na adresu úspěšného kouče Eliáš.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...