8:59
CHICAGO/PRAHA - Hokejisté Chicaga se o další krok přiblížili zisku Stanleyova poháru. Ve druhém utkání finálové série play off zámořské NHL porazili doma Philadelphii těsně 2:1 a vedou na zápasy už 2:0. Od dobytí cenné trofeje po 49 letech dělí nyní Blackhawks jen dvě vítězství.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie (Hossa se raduje z branky). foto: Reuters

Chicago rozhodlo o své výhře dvěma góly během 28 vteřin v závěru druhé třetiny, kdy se trefili Marián Hossa a Ben Eager. Série se stěhuje do Philadelphie, kde se ve čtvrtek od 2:00 SELČ hraje třetí zápas.

CHICAGO 2:1 PHILADELPHIE (STAV SÉRIE 2:0):

Na obou stranách dostali po úvodní přestřelce, jež vyhrálo Chicago 6:5, důvěru trenérů brankáři, kteří inkasovali po pěti gólech - Niemi hájil klec Blackhawks, Leighton nechyběl v brance Philadelphie. Oba si toužili napravit reputaci a byli dlouho bezchybní, k čemuž však výrazně přispěla také defenzívní činnost hráčů před nimi. Důležitost duelu byla na výrazně odlišném přístupu obou týmů oproti prvnímu duelu dobře patrná.

Slibné střelecké příležitosti měli domácí Toews, Versteeg a především Bolland při bekhendové dorážce, ale Leighton si dokázal poradit. Letci měli možnost zahrozit během první přesilovky při vyloučení Versteega, Niemiho však příliš neprověřili. V 15. minutě se stal Betts vůbec prvním vyloučeným hráčem Philadelphie ve finálové sérii, Kane v následné přesilovce tečoval nahození od modré čáry, Leightona ale nepřekvapil.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie.

Velmi opatrná partie pokračovala dlouho i ve druhé třetině a příliš ji nenarušila ani další početní výhoda Blackhawks při vyloučení hostujícího kapitána Richardse. Philadelphia se bez větších potíží ubránila a byl to právě Richards, jenž se krátce po návratu na led řítil sám na Niemiho, ale neuspěl. Stejně dopadl vzápětí na druhé straně obránce Keith, který zakončoval přečíslení domácích tři na dva, radost mu však sebral Leighton.

Chicago poté zvýšilo obrátky, své šance na vedoucí branku ovšem nevyužilo a mohlo tak děkovat Niemimu, jenž se vyznamenal po bombě Ashama bez přípravy. Když už se zdálo, že ani ve druhé části gól nepadne, přišly ve 38. minutě dva rychlé údery domácích. Po rychlé předávce puku pálil z mezikruží Sharp, Leighton si sice poradil, stejně dobře si vedl i při dorážce Brouwera, ale na další Hossovu dorážku už byl krátký.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie (Hossa se raduje z branky).

Než se Flyers stihli z prvního úderu Chicaga oklepat, inkasovali podruhé. Byfuglien vystihl jejich rozehrávku ve středním pásmu, posunul puk na rozjetého Eagera a ten chytře skrytou střelou přes obránce zaznamenal 28 vteřin po vedoucí brance svou první gólovou trefu ve vyřazovacích bojích. Philadelphia chtěla ještě do druhé přestávky rychle odpovědět, jenže pozorný Niemi byl proti.

2. FINÁLE STANLEY CUPU

Chicago Blackhawks - Philadelphia Flyers 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 38. Hossa (Brouwer, Sharp), 38. Eager (Byfuglien) - 46. Gagne (Richards, Carter). Rozhodčí: Walkom, Sutherland - Morin, Miller. Vyloučení: 4:4, navíc Eager - Pronger oba 10 min. Využití: 0:1. Střely na branku: 26:33. Diváci: 22.275. Stav série: 2:0.

V úvodních minutách třetího dějství putoval na trestnou lavici Sharp, Chicago se v oslabení dlouho úspěšně bránilo, ale pouhou sekundu před vypršením trestu vypálil Gagne a plachtící kotouč skončil v síti. Flyers vycítili svou šanci a byli poté aktivnějším týmem, naráželi však na Niemiho a obětavě pracující hráče Blackhawks před ním.

Především v 53. minutě se Niemi vyznamenal, když na poslední chvíli vykopl Timonenovu ránu a vzápětí stihl zareagovat i na dorážku tísněného Gagneho. Hosté v závěru mocně finišovali, střelecky aktivnější byli ve třetí třetině jasným poměrem 15:4, ale na vyrovnání nedosáhli ani při téměř dvouminutové hře bez gólmana se šesti hráči v poli. Výhru Chicaga mohl pojistit Sharp, z útočné modré čáry však mířil jen do tyče prázdné branky.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.