7:26aktualizováno  8:51
CHICAGO/PRAHA - Již 49 čekají na slavný Stanley Cup. Hokejisté Chicaga ale udělali důležitý krok pro ukončení nejdelšího půstu v zámořské NHL. V pátém finálovém duelu porazili na domácí půdě vysoko 7:4 Philadelphii a v noci ze středy na čtvrtek budou mít první mečbol, jak celou sérii ukončit.

Chicago - Philadelphie (Byfuglien a Sharp). foto: Reuters

Jiné formace, jiný tým, chtělo by se říci. Hokejisté Chicaga po nepovedeném výletu do Pensylvánie a dvou porážkách od podceňované Philadephie v domácím United Centre rozpoutali v první třetině pátého duelu doslova peklo.

Hned první střídání elitní pětky, kterou vedl kapitán Toews se slovenskými křídly Hossou a Kopeckým, zvedalo fanoušky ze sedaček (pokud si někteří na ně vůbec usadili). Ve druhé minutě se po "námazu" dostal do šance Byfuglien, ale zakončoval v úhlu jen do Leightona. Následně šel na trestnou lavici český bek Flyers Krajíček, ostřelovacké cvičení před gólmanem hostí gólem neskončilo.

Chicago - Philadelphie (Patrick Kane střílí čtvrtý gól).

Následně si vyzkoušeli přesilovou hru také hosté a před Niemim to dvakrát hořelo. Briere měl před sebou při druhém závaru dokonce prázdnou branku, trefil ale jen boční síť. A přišel trest. Rozhodčí se konečně rozhodli měřit ve finálové sérii oběma klubům stejným metrem a za "katr" zamířil hostující Hartnell.

CO ŘEKLI PO ZÁPASE

"Ještě pořád jsme ničeho nedosáhli. Jasně, vedeme v sérii 3:2 a dokázali jsme udržet výhodu domácího prostředí, ale také víme, jak dobře hrají oni ve své hale," řekl po duelu útočník Chicaga John Madden. "Musíme tam do toho jít se zcela čistou hlavou a dát do toho zbytek toho, co v nás je. Můžete to přirovnat k maturitě, všichni tu jsou ale opravdu soustředění na to, co musejí udělat," dodal Madden.

"Odvedli jsme v tom dobrou práci, o moc lepší než předtím. Ta oslabení jsme navíc zvládli velmi dobře, využili naší rychlosti a všichni skvěle bojovali," pochvaloval si obránce Chicaga Duncan Keith.

"Jednou věcí, kterou jsem se v kariéře o play off naučil, je to, že jeden zápas je prostě jen jeden zápas. Většinou tam není žádný efekt, který by bylo možné si přenést z jednoho utkání do dalšího," prohlásil kouč poražených Peter Laviolette. "Je to jen jedna stránka z celého příběhu. A dnes to byla jejich stránka," doplnil.

Domácím se sice přesilovka příliš nepovedla, paradoxně ale skórovali - tečovanou střelou od bruslí Prongera se prosadil Seabrook. Blackhawks nadále mačkali svého soka v obrovském náporu a v 16. minutě přišla druhá odměna. Sopel vypálil od modré úmyslně mimo branku, kotouč se odrazil od zadního mantinelu na hůl Bollanda, který jej poslal z nulového úhlu na branku.

Celou situaci ale hrubě podcenil gólman Leighton, který betony opustil svou pravou tyč a od brusle doputoval kotouč za brankovou čáru - 2:0. A v 19. minutě bylo "Černým jestřábům" ještě lépe po těle - domácí rychle rozehráli při vysunutém forčekingu "Letců", Versteeg se nerušeně projel obranným pásmem soupeře a přesnou střelou zápěstí nedal Leightonovi šanci - 3:0.

A zámořští komentátoři se začali ptát: "Který gólman Flyers nastoupí do druhé části?" Ti, co na otázku odpověděli, že náhradník Boucher, měli pravdu. Na hráče Philadelphie změna na chvíli zapůsobila a hned v čase 20:32 se prosadila nejnebezpečnější letka hostí Hartnell-Leino-Briere, když se snadnou dorážkou prosadil prvně jmenovaný. Domácí se ale rychle vzpamatovali a za čtyři minuty se taktéž do prázdné branky po nezištné přihrávce Ladda trefil Kane - 4:1.

Střelecké manévry tím ale zdaleka nekončili. 25. minuta - další závar před Niemim a Hartnell se pokouší rybičkou dostat kotouč za domácího brankáře. Neúspěšně, leč černá guma se odráží na hůl Timonena a ten bezpečně zavěšuje. Niemi, blokován Hartnellem nemá na přesnou ránu pod víko nárok - 4:2.

CHICAGO 7:4 PHILADELPHIE (STAV SÉRIE 3:2):

Domácí šli přesto podruhé do kabin opět s dvoubrankovým náskokem. V přesilové hře nejprve zachránila Bouchera horní tyč, proti dokonalé kombinaci první domácí přesilovkové formace již obrany nebylo - Byfuglienovi stačilo na brankovišti jen nastavit hůl a bylo to 5:2. Pro Chicago to byla první využitá přesilovka 5 na 4 v sérii.

V závěrečném dějiství to chvíli vypadalo, že Toews a spol. budou náskok jen bránit, ale rozjetým "Jestřábům" prostě není vlastní. Ve 47. minutě sice snížil další dorážkou či střelou zpředbrankového prostoru Van Riemsdyk, jenže o deset minut to bylo opět o tři branky - na 6:3 zvyšoval podobnou akcí 2 na 1 jako v prvním finálovém duelu o "Svatý grál" Sharp. O minutu a půl se hosté opět přiblížili na rozdíl dvou branek, když se trefil kanonýr Gagne.

Chicago - Philadelphie (Byfuglien srazil soupeře i rozhodčího).

Hned vzápětí se Flyers pokusili o power play, tu ale rázně ukončil probuzený obr Byfuglien, který si připsal v zápase kromě spousty hitů také čtyři kanadské body a poprvé ve finálové sérii výrazně předčil svého osobní strážce Prongera (elitní bek hostí zakončil zápas mizernou bilancí -5, když byl u všech inkasovaných branek svého týmu).

Hokejisté Chicaga tak velmi rázně utnuli sílící kritické hlasy po nepovedených dvou zápasech na ledě soupeře. Nyní se série opět přesouvá do Wachovia Center. A "Černí jestřábi" mají třetí pokus předvést, proč byli do finále v play off nejlepším týmem na ledě soupeře. Hráči Philadelphie, ve vyřazovacích bojích nejlepší tým na domácím ledě, ale nedají svou kůži lacino.

Duel se odehraje v noci ze středy na čtvrtek od 2:00 hodin SELČ.

5. FINÁLE STANLEY CUPU

Chicago Blackhawks - Philadelphia Flyers 7:4 (3:0, 2:2, 2:2)
Branky a nahrávky: 13. Seabrook (Versteeg, Brouwer), 16. Bolland (Sopel, Byfuglien), 19. Versteeg (Seabrook, Byfuglien), 24. Kane (Ladd, Sharp), 36. Byfuglien (Toews, Keith), 57. Sharp (Kane), 58. Byfuglien (Versteeg, Bolland) - 21. Hartnell (Leino, Briere), 25. Timonen (Briere, Leino), 47. van Riemsdyk (Krajíček, Timonen), 58. Gagne (Leino). Rozhodčí: McCreary, O'Halloran - Racicot, Devorski. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Střely na branku: 28:27. Diváci: 22.305. Stav série: 3:2.