21. prosince 2009 11:44 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

VIDEO: Chambers chce Kličkovi vnutit svůj styl a překvapit celý svět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Eddie Chambers. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eddie Chambers. | foto: AFP

PRAHA Přesně čtyři měsíce chybí do jednoho z boxerských vrcholů první poloviny příštího roku. Na německé půdě se 20. března střetnou dva velikáni těžké váhy – světová jednička a držitel tří pásů světového šampiona Vladimir Kličko a nejlepší z kdysi vládnoucích Spojených států Eddie Chambers. Server www.eastsideboxing.com v minulých týdnech přinesl s Chambersem exkluzivní rozhovor.

Sedmadvacetiletý Chambers by se měl stát další obětí ukrajinského hromutluka, který ve třiatřiceti letech vládne pevnou rukou světové supertíze. Ale pozor, jen 185 centimetrů vysoký Američan v červenci srovnal v eliminačním zápase ruskou vycházející hvězdu Alexandera Dimitrenka, který je svými propozicemi dvoumetrovému Vladimirovi velmi podobný. Předvede na německé půdě další bezchybný výkon a získá hrdým Američanům zpět světové pásy IBF a WBO?

Nedávno jsem se dozvěděl o vašem zápase s Vladimirem Kličkem, jak se na tento zápas těšíte?
- Těším se moc. Je to pro mne vrchol kariéry a obrovská šance stát se světovým šampionem. Vím, že mi téměř nikdo nevěří, ale věřím, že mnohé pochybovače překvapím.

Kdy začnete s přípravou na zápas?
- Připravuji se neustále. Momentálně hodně běhám, snažím se zlepšit fyzičku. Dodržuji správnou výživu, musím si i mezi zápasy hlídat váhu. Tvrdá příprava na zápas začne někdy na konci ledna. To začnu vše směřovat k zápasu s Vladimirem.

Víte již s kým budete před zápasem spárovat?
- Ještě nemám představu, ale je velmi pravděpodobné, že se stejnými kluky jako před zápasem s Dimitrenkem. To znamená vysoký, silový a zároveň rychlý typ boxera.

Když už jste připomněl zápas s Dimitrenkem, byl to z vaší strany skvělý výkon (Chambers zvítězil ve dvanácti kolech jasně na body, Dimitrenko byl dvakrát počítán, pozn. Redakce). Nejspíše také proto, že jste zhubnul pod 100 kilo na 94. Chcete si stejnou váhu udržet i na duel s Vladimirem?
- Je to jedno z témat, kterém se s mým koučem hodně bavíme. Já osobně bych si tuto váhu plus minus 95 kilo nechal, kouč by chtěl, abych vážil o dvě, tři kila více. Uvidíme, je fakt, že o tom ví více než já, nechám to na něm. Ale s více než 98 kilogramy na Vladimira nepůjdu.

V zápase s Dimitrenkem jste ukázal, že dokážete boxovat i mnohem vyššími boxery (Dimitrenko měří 201 centimetrů, Chambers o 16 méně, pozn. Redakce). Byla to dobrá příprava na stejně vysokého Vladimira?
- Rozhodně. Oba jsou si v hodně věcech, nejen ve výšce, podobní. Jsou mezi nimi ale také rozdíly. Nechci Vladimira urazit, ale Dimitrenko působí v ringu pohyblivěji, lépe a je podle mne větším bojovníkem než Vladimir. Dokáže bojovat na kratší vzdálenost. Ale Kličko má oproti němu obrovské zkušenosti, ví jaké to je být šampionem a to je jeho obrovské plus. Takže zápas s Dimitrenkem mi rozhodně hodně napověděl, co mne čeká v zápase s Kličkem.

ČÁST ZÁPASU EDDIE CHAMBERSE S ALEXANDREM DIMITRENKEM:

Největší otazník zápasu je jasný. Jak se dokážete vyrovnat s přední Vladimirovou rukou, která ničí každého jeho soupeře. Je tím správným receptem vaše rychlost?
- Může to být v zápase s Vladimirem velmi důležitým faktorem. Je pravdou, že většina jejich soupeřů nebyla tak pohyblivá a rychlá, jako jsme já. Podle mne jim ale i chyběla odvaha inkasovat a dostat se Kličkům na tělo, což je recept, jak je porazit. Více než na vlastní taktiku se soustředili na to, co provedou proti nim Kličkové. A to je chyba. Já nechci být snadným terčem.

Kdo je Eddie Chambers

- Sedmadvacetiletý rodák z Pittsburghu, momentálně žijící v Philadelphii.

- 20. března se utká o dva prestižní titula mistra světa v těžké váze (WBO a IBF) s Vladimirem Kličkem.

- Momentálně americká jednička, ve světovém žebříčku ma patří páté místo. V červenci vyhrál eliminační souboj s Alexanderem Dimitrenkem o možnost vyzvat právě Klička.

- V profesionálním ringu ze 36 zápasů prohrál jediný (loni v lednu na body s Alexanderem Povětkinem). Zbývajících pětatřicet duelů vyhrál, z toho 18krát se radoval před limitem.

Chci na něj něco vymyslet, v zápase také tvořit. Nebudu se bát jít mu na tělo, do rychlých a tvrdých výměn. A věřím, že jakmile ze sebe udělám rychlý těžko zasažitelný terč, Vladimira to znervózní. Je to prostě tak, může stát proti vám kdokoliv, jakmile mu vnutíte vlastní styl, vyhrajete.

Zápas s Dimitrenkem ukázal, že máte v rukách i slušný dynamit. Jakou taktiku na Vladimira zvolíte? Vlétnete na něj nebo jej budete chtít postupně ničit, stejně jako Rusa? Ví se, že jakmile je Vladimir pod tlakem, panikaří...
- Oba způsoby jsou cestou, jak ho porazit. Já chci hlavně zničit jejich gloriolu o neporazitelných boxerech. A být agresivní je jednou z možností. Pokud jej donutím boxovat na blízko a do klinčů, bude Vladimir velmi překvapen, co vše umím. Chci do boje zapojit také přední ruku, abych jej donutil ustupovat. To dokázal i Johnson v zápase s Vitalijem (boxovali před osmi dny, Vitalij svého soka porazil vysoko na body, pozn. Redakce). Kdyby byl agresivnější a využíval své přední ruky, byl by ten zápas mnohem zajímavější. Já do utkání s Vladimirem dám vše!

Vypadá to, že si skutečně věříte.
- Ano! Věřím. Už se nemůžu dočkat až opět přivezu do Spojených států pás světového šampiona!

Vladimir nedávno absolvoval operaci zraněné ruky a letos tak odboxoval jen jeden zápas (v červnu vyřídil technickým k.o. Ruslana Čagajeva, pozn. redakce). Může to hrát v zápase s vámi nějakou roli?
- Přemýšlel jsem nad tím. Nevím. Ale dám vám odpověď v příkladu Floyda Mayweathera juniora. Ten téměř dva roky neboxoval, nyní se vrátil a porazl Juana Manuela Marqueze, který byl považován za světovou dvojku napříč všemi váhami po Mannu Pacquiaovi. Pokud je sportovec špička a to Vladimir i Floyd jsou, tak zůstanou dobrými i když delší dobu nemohou boxovat. Navíc přípravu na zápas má Vladimir dost dlouhou. Domluvili jsme se, že mu poskytnu čas. Sám mám zájem na tom, porazit Vladimira v jeho nejlepší formě. Nechci, aby se poté, co jej porazím mohl on a jeho zastánci na cokoliv vymlouvat.

Přestože jste Američan, máte se zápasy v Německu bohaté zkušenosti. Bude to potřetí, co tam budete zápasit. Je to výhoda?
- Určitě ano, i když na první zápas (s Alexanderem Povětkinem prohrál Chambers předloni na body, pozn.redakce) nemám nejlepší vzpomínky, přestože jsem byl polovinu duelu lepší. Ve druhém s Dimitrenkem už to ale bylo podle mých představ. Musím říct, že je to skvělá zkouška, nic mi v Německu nedali zadarmo. Jsem hrdý na to, co jsem dokázal. I když mne stále mnoho vidí jako druhořadého boxera. Ale proč ne. 20. března jim ukážu, jak moc se mýlili.

Žijete v Philadephii, víte, že byste byl po více jak třiceti letech prvním šampionem z města, který proslavil svým filmem Rocky i Sylvestre Stallone?
- Byla by to pro mne velká pocta. I když pocházím z Pittsburghu. Možná o to větší, myslím, že Pittsburgh žádného šampiona ještě nevychoval. V první řadě ale chci vrátit titul do států a umlčet kritiky, kteří tvrdí, že už nemáme žádné špičkové boxery. Moje výhra nad Vladimirem by pro boxerský svět znamenala mnoho.Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky