12:38
NEW YORK - Český hokejista Jaroslav Špaček sehrál klíčovou úlohu při vítězství Montrealu 3:2 na ledě Caroliny. Šestatřicetiletý obránce přispěl v předvánočním utkání NHL k úspěchu Canadiens dvěma přihrávkami, navíc pro tým vybojoval pět minut dlouhou přesilovou hru, když se stal terčem ataku Erika Colea.

Hamrlík (úplně vlevo) gratuluje Špačkovi. foto: Reuters

V následné početní převaze Montreal dvěma brankami otočil z 1:2 na konečných 3:2 Incident se odehrál ve 36. minutě, pouze devět sekund poté, kdy Cole dostal Carolinu do vedení. Špaček nahazoval kotouč od červené čáry do útočného pásma a domácí útočník ho v prostoru u střídaček tvrdě narazil na hrazení.

Český obránce chvíli ležel po nešetrném zákroku otřesený, ale stačil se zapojit už do pětiminutové přesilové hry a připsal si i asistenci u vítězné branky. Jednu přihrávku v utkání zaznamenal i Roman Hamrlík a Tomáš Plekanec.

CAROLINA 2-3 MONTREAL:

Oba hlavní aktéři popisované situace se pak po zápase shodli, že se jednalo o rozhodující moment utkání. "Bylo to pro nás zlomovým bodem," prohlásil Špaček. "Provedl jsem to hrozně. Stálo nás to zápas," připustil Cole. Domácí trenér Paul Maurice ale viděl chybu i na straně českého beka, který se na střet měl připravit, a celou situaci přirovnával jako náraz opilého řidiče do telefonní budky.

NOČNÍ VÝSLEDKY

Boston - Atlanta 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 25. a 45. S. Thornton, 3. P. Bergeron, 24. Ryder - 29. Byfuglien. Střely na branku: 36:27. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celé utkání, inkasoval čtyři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Diváci: 17.565.

Buffalo - Florida 3:4 (0:3, 3:0, 0:1)
Branky: 26. a 33. Leopold, 29. Pominville - 2. a 14. Higgins, 13. Weiss (Frolík), 55. Garrison. Střely na branku: 48:29. Brankář Tomáš Vokoun odchytal celé utkání, inkasoval tři branky ze 48 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Diváci: 18.690.

New Jersey - NY Islanders 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
Branky: 22. Zajac (Eliáš) - 4. a 6. Bailey, 11. Tavares, 31. Nielsen, 44. Comeau. Střely na branku: 35:14. Diváci: 13.312.

NY Rangers - Tampa Bay 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 12. Fedotěnko, 12. Frolov, 52. Stepan - 2. St. Louis, 19. Stamkos, 35. Lecavalier (Kubina), rozh. nájezd Malone. Střely na branku: 37:24. Diváci: 18.200.

Washington - Pittsburgh 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 34. M. Green, 55. Knuble - 4. Crosby, 41. Kunitz, rozh. nájezd Dupuis. Střely na branku: 34:27. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 92,59 procent. Diváci: 18.398.

Carolina - Montreal 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
Branky: 22. LaRose, 36. Cole - 25. Gomez (Hamrlík, Špaček), 37. A. Kosticyn (Plekanec), 39. Picard (Špaček). Střely na branku: 24:29. Diváci: 16.981.

Columbus - Vancouver 3:7 (0:3, 1:3, 2:1)
Branky: 36. a 50. Umberger (na druhou Voráček), 53. Sestito - 14. a 47. Torres, 10. Burrows, 13. Ehrhoff, 25. D. Sedin, 29. Kesler, 33. H. Sedin. Střely na branku: 27:30. Diváci: 12.159.

St. Louis - Detroit 4:3 (3:1, 1:2, 0:0)
Branky: 15. a 19. Berglund, 14. E. Johnson (Sobotka), 26. D'Agostini - 14. Franzén, 32. Lidström, 37. Eaves. Střely na branku: 25:38. Diváci: 19.150.

Nashville - Ottawa 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 28. Goc - 10. Kovaljov, 25. Foligno (M. Michálek, Kuba). Střely na branku: 26:30. Diváci: 17.113.

Dallas - Calgary 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 18. Ribeiro, 43. Morrow - 59. a rozh. nájezd Tanguay, 12. Babčuk. Střely na branku: 16:33. Diváci: 15.520.

Colorado - Minnesota 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky: 11. D. Jones - 10. a 17. Cullen (na druhou Židlický), 23. Brunette. Střely na branku: 37:32. Diváci: 16.323.

San Jose - Phoenix 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 43. a 53. Marleau, 30. D. Boyle, 32. J. Thornton - 28. Ray Whitney. Střely na branku: 39:25. Diváci: 17.562.

Los Angeles - Edmonton 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 29. Justin Williams, 45. J. Johnson, rozh. nájezd Stoll - 22. Hall, 45. Jacques. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18.118.

"Chápu, že to vypadalo nebezpečně, ale Špaček musel vědět, že dojde ke střetu, protože Cole se ho na ledě snažil nějakou chvíli chytit. Nejeli v opačných směrech, ale ve stejném. Tak akci dokončil střetem," vysvětloval Maurice. "Samozřejmě Erik musel vědět, že se Špaček v posledních sekundách otočí tvář v tvář mantinelu. Ale to mu to měl oznámit? Drahý pane, chystám se vás narazit. Můžete zaujmout správný postoj, abych nedostal pětiminutový trest?" dodal Maurice.

V předvánočním programu NHL se představili všichni tři čeští gólmani, z výhry se ale radoval jenom Tomáš Vokoun. Karlovarský rodák zastavil 45 ze 48 střel a dovedl Floridu k výhře 4:3 v Buffalu. Panthers si vypracovali v první třetině tříbrankový náskok, o který ale v prostředním dějství přišli. Rozhodnutí padlo až v 55. minutě z hole Jasona Garrisona.

"Zápas jsme neprohráli třetí třetinou, ale výkonem v první. To je neomluvitelné," podotkl obránce Jordan Leopold, autor dvou tref domácích. Druhou z nich srovnával na 3:3. "Ve druhé třetině jsme s pukem zacházeli jako s horkou bramborou. Naštěstí jsme se v poslední části vzchopili, odvedli jsme lepší práci a jejich tlak ustáli," uvedl Chris Higgins, který v úvodní části dvakrát skóroval.

Třetí zásah v první třetině přidal Stephen Weiss po spolupráci s Michaelm Frolíkem, který mu v přesilové hře pět na tři krásně nahrál přes brankoviště a Weiss zakončoval akci střelou do prázdné branky. Buffalo vedle dvou ztracených bodů přišlo i o nejproduktivnějšího hráče Dereka Roye, který po střetu s Dmitrijem Kulikovem opustil stadion o berlích.

Podle trenéra Lindyho Ruffa to vypadá vážně, ale blíže jeho zranění nespecifikoval. Ondřej Pavelec neuspěl v souboji s Timem Thomasem, v duelu dvou nejlepších gólmanů soutěže v procentuální úspěšnosti zásahů a průměru inkasovaných branek na zápas. S Atlantou prohrál na ledě Bostonu 1:4, přičemž dvakrát ho překonal Shawn Thornton. Útočník, který je známý spíše bitkami a už ve druhé vteřině zápasu se pustil do pěstní výměny s Erikem Boultonem, mohl v závěru zkompletoval i hattrick, ale proti byla branková konstrukce.

Čtyři minuty před koncem vznikla i hromadná potyčka, jejímž důvodem byl hit Freddyho Mayera na Milana Lucice. Do mely se zapojilo všech deset hráčů, kteří byli v té chvíli na ledě, vyjma brankářů Pavelce a Thomase.

Michal Neuvirth stejně jako ve čtvrtek Vokoun nezastavil Sidneyho Crosbyho. Kanadský útočník překonal českého brankáře už ve čtvrté minutě a bodoval ve 23. zápase v řadě. I s jeho přispěním zvítězil Pittsburgh 3:2 po nájezdech ve Washingtonu a dostal se do čela soutěže před Philadelphii - VÍCE O UTKÁNÍ ČTĚTE ZDE!

Ani změna trenéra nezafungovala v New Jersey. Devils, které včera převzal potřetí v kariéře Jacques Lemaire, prohráli v souboji dvou nejhorších týmů soutěže doma s Islanders 1:5. Na jedinou branku New Jersey přihrával Patrik Eliáš. "Vypadá to, jakoby zapomněli hrát hokej. Tohle jsem ještě nezažil. Nikdy," prohlásil po utkání Lemaire, který s Devils získal Stanley Cup v roce 1995.

Islanders dalo svému soupeři lekci z produktivity, když jim k pěti brankám stačilo pouhých 14 střel. K vítězstvím je nasměroval prvními dvěma góly v zápase Josh Bailey, brankář Dwayne Roloson pak zlikvidoval 34 ze 35 střel.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.