9:03
PRAHA - Ondřej Pavelec vyhrál v NHL souboj českých gólmanů, když se 33 zákroky zasloužil o vítězství hokejistů Atlanty na ledě Floridy 3:2. Jeho protějšek Tomáš Vokoun inkasoval z 15 střel tři góly a v 27. minutě byl střídán. Vokoun, který byl před zápasem třetí v úspěšnosti zásahů, neměl tentokrát svůj den. První a třetí gól obdržel po střelách švihem z poměrně velké vzdálenosti, které mířily na lapačku.

Pavelec v akci. foto: ČTK

Naopak Pavelec opět zářil, zejména v třetí třetině, kdy zneškodnil patnáct z šestnácti střel a nestačil pouze na nájezd Chrise Higginse. "V první třetině chytal dobře, v třetí třetině přímo skvěle," pochválil Pavelce trenér Thrashers Craig Ramsay. "Florida měla plno střel, kdy měl zakrytý výhled a viděl puk na poslední chvíli, přesto dokázal reagovat. Myslím, že opět jenom potvrdil svou výbornou formu," dodal Ramsay.

FLORIDA 2:3 ATLANTA:

Panteři se ale po zápase cítili ukřivdění. Šest a půl minuty před koncem totiž obránce Brian McCabe zřejmě vstřelil regulérní vyrovnávací gól na 3:3, když podle televizních záběrů přešel puk po jeho střele brankovou čáru. Pavelec jej vzápětí betonem vykopl mimo branku, rozhodčí si však ničeho nevšimli a situaci ani nekonzultovali s kolegou u videa.

"Podle mě to byl gól," prohlásil trenér Panterů Peter DeBoer. "Nechápu, proč to rozhodčí nešli zkontrolovat nebo proč se na záběry znovu nepodívali v centrále v Torontu. Rozhodčí mi to nevysvětlili, řekli jen, že kdyby to vypadalo na gól, lidé z Toronta by je kontaktovali, a to se prý nestalo," dodal DeBoer.

NOČNÍ VÝSLEDKY

NY Rangers - Carolina 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 49. Gilroy, 64. Zuccarello - 54. E. Staal. Střely na branku: 35:32. Diváci: 18.200.

Pittsburgh - Tampa Bay 8:1 (5:0, 2:0, 1:1)
Branky: 8., 19. a 40. Kunitz, 1. Malkin, 3. Conner, 8. Kennedy, 33. Letestu, 44. Goligoski - 43. Hall. Střely na branku: 41:32. Diváci: 18.261.

Anaheim - Nashville 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 52. S. Koivu - 6. Smithson, 24. Hornqvist, 60. S. Kosticyn, 60. Weber. Střely na branku: 41:24. Diváci: 12.216.

Chicago - Dallas 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)
Branky: 30. Pisani, 32. Kopecký - 8. a 51. Ribeiro, 3. Morrow, 59. Ott. Střely na branku: 37:22. Diváci: 21.245.

Vancouver - Calgary 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
Branky: 2. Kesler, 17. Bieksa, 30. D. Sedin - 60. Jackman. Střely na branku: 21:44. Diváci: 18.860.

Florida - Atlanta 2:3 (1:2, 0:1, 1:0) Branky:
15. Weiss (Frolík), 53. Higgins - 20. a 27. Peverley, 13. Bergfors. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 26 minut, z 15 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zákroků měl 80 procent, Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 35 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,3 procenta. Střely na branku: 35:31. Diváci: 12.803.

Střelec dvou gólů Atlanty Rich Peverley si tak nakonec nemusel tolik vyčítat, že promrhal šanci na svůj premiérový hattrick v NHL, když na konci druhé třetiny za stavu 3:1 neskóroval ze samostatného úniku. "Peverley odvedl skvělou práci. Hlavně v poslední minutě první třetiny při gólu na 2:1, kdy na něho byl faul a on pak svým důrazem sám přesilovku využil," uvedl trenér Ramsay.

Devítigólovou kanonádu si užili fanoušci v Pittsburghu, který rozstřílel Tampu Bay 8:1. Brankostroj spustil už po sedmi sekundách první třetiny Jevgenij Malkin, klubovým zápisem v historických tabulkách Penguins je ale trefa Jeana Pronovosta z roku 1976 v šesté vteřině. O rekord ligy se dělí Doug Smail (z roku 1981), Bryan Trottier (1984) a Alexandr Mogilnyj (1991) brankami v páté sekundě.

První třetinu Tučňáci vyhráli 5:0 a největší zásluhu na vysokém vítězství měl útočník Chris Kunitz, jenž vstřelil hattrick. Nejproduktivnější hráč NHL Sidney Crosby zaznamenal pouze jednu asistenci. "Je dobře, když se občas prosadí také někdo jiný než Sidney. Nemůžeme všechno nechávat jenom na něm," konstatoval Kunitz, který načal svůj třígólový večer dvěma trefami v první třetině. Hattrick pak dovršil 11 sekund před koncem druhého dějství v přesilové hře.

Pro Penguins to byl první zápas od novoročního duelu pod širým nebem a po dvou porážkách za sebou očekával podobný výsledek asi málokdo. Zvlášť když Tampa vyhrála devět z posledních jedenácti zápasů a o den dříve nepovolila hokejistům Washingtonu ani gól při vítězství 1:0 v prodloužení. "Zápas ve Washingtonu byl nesmírně náročný. Nechali jsme na ledě všechno," poznamenal trenér Tampy Guy Boucher.

"Dnes nás srazil do kolen rychlý první gól. Ten určil ráz celého zápasu, byli jsme bez šťávy a jim vyšlo, na co sáhli," doplnil. Pittsburgh vstřelil pět gólů v první třetině poprvé od roku 1990. Zato Tampa naposledy inkasovala pětkrát během úvodní dvacetiminutovky nedávno - 18. listopad; zápas s Philadelphií ale tehdy dovedla k vítězství 8:7.

Vokoun inkasuje.

Pozici nejlepšího týmu v NHL potvrdili hokejisté Vancouveru, kteří porazili Calgary 3:1 a připsali si sedmou výhru v řadě. Klíčovým mužem Canucks byl brankář Roberto Luongo, který chytil 43 střel a o čisté konto přišel pouhých 11 sekund před koncem zápasu po trefě Tima Jackmana. Daniel Sedin, který v polovině zápasu zvýšil na 3:0, vstřelil jubilejní branku s pořadovým číslem 10 tisíc v historii klubu.

Prvním gólem v NHL se ve středu blýskl Mats Zuccarello. Norský útočník, s nímž Rangers podepsali smlouvu v létě po jeho výkonech na olympiádě ve Vancouveru, svou premiérovou trefou zařídil vítězství 2:1 v prodloužení nad Carolinou.