13:00
TYCHY - V uplynulé sezoně neodchytal za FC Janov ani jeden soutěžní zápas, přesto byl Lukáš Zima zvolen českou brankářskou jedničkou pro EURO hráčů do 21 let v Polsku. V rozhodujícím duelu o postup do semifinále proti Dánsku se bohužel projevilo, že v sezoně chytal jen za reprezentaci. I kvůli dvěma velkým chybám Češi prohráli 2:4 a do semifinále postoupili jeho soupeři ze skupiny Italové a Němci.

Utkání skupiny C mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let: ČR - Dánsko. Český brankář Lukáš Zima po druhém inkasovaném gólu. foto: ČTK

Slovenské nářky na špatném hrobě. Co vinit nejprve sebe a pak teprve ostatní?

Už v prvním zápasu proti Německu (0:2) inkasoval odchovanec Hradce Králové, který prošel mládeží pražské Slavie, gól doprostřed brány, který šel na jeho vrub.

Proti Itálii (3:1) však třiadvacetiletý gólman chytal dobře a přiznal, že je to pro něj satisfakci protože za italský Janov neodchytal v minulé sezoně ani minutu. „Satisfakce? Asi jo. Chtěl jsem ukázat, že bych italskou ligu chytat mohl,“ přiznal Zima.

Jenže pak přišel sobotní zápas proti Dánům, kteří Češi museli vyhrát, aby mohli pomýšlet na postup. A ten se Zimovi vůbec nepovedl.

Na sestřih duelu s Dánskem se podívejte ZDE:

Ve 23. minutě se dostali Dánové do vedení, když se z otočky prosadil Lucas Andersen. Hned na první pohled muselo fanoušky zaujmout, jakým způsobem Zima proti střelci vyběhl. Místo toho, aby šel do míče rukama, mířil proti němu nepochopitelně hlavou.

Českému týmu se podařilo srovnat ve druhé půli na 2:2, v 73. minutě se však trefil Kenneth. Netrefil by se však, kdyby Zima zůstal stát a neuhýbal hlavou před míčem, případně si dal před obličej ruce.

Brankář Lukáš Zima hlavou uhýbá před střelou Zokoreho.

„Hodně slabý výkon podal náš brankář. Dva góly jdou na jeho vrub. Takhle se brankář na reprezentační úrovni chovat nemůže. Každý ten gól mužstvo poslal psychicky dolů a pak došly i fyzické síly,“ řekl v pozápasovém studiu ČT Sport někdejší obránce Slavie Martin Hyský.

„Co předvedl gólman Zima, je pro mě naprosto nepochopitelné. Úplně se lekne balónu, uhýbá. Brankář se bát balónu prostě nemůže. Kdyby zůstal stát, tak jej balón pravděpodobně trefí do hlavy a gólu zabrání. Z jeho pohledu to je naprosto špatná reakce, i kvůli této chybě jsme dostali rozhodující gól,“ dodal Hyský.

A nebyl zdaleka sám, kdo českého brankáře zkritizoval.