8:44
NEW YORK/PRAHA - Čeští hokejoví brankáři Tomáš Vokoun a Ondřej Pavelec zazářili ve svých prvních startech v novém roce. Vokoun zneškodnil všech 32 střel, připsal si pátou nulu v sezoně a dovedl Floridu k vítězství 3:0 nad New Yorkem Rangers. Pavelec byl zase ústřední postavou utkání mezi Montrealem a Atlantou, které hosté i díky jeho 47 úspěšným zákrokům vyhráli 4:3 v prodloužení.

Ondřej Pavelec v akci. foto: Reuters

Kladenskému odchovanci zřejmě enormní zatížení svědčí, protože v posledních pěti utkáních, kdy čelil alespoň čtyřiceti střelám, vždy s Atlantou protivníka porazil. Tentokrát rozhodl v prodloužení o výhře Thrashers Dustin Byfuglien. Za domácí Canadiens, kteří v utkání třikrát smazali jednobrankový náskok soupeře, se jednou prosadil po hezké individuální akci Tomáš Plekanec, když se prosmýkl mezi dvěma obránci a střelou nad lapačku nedal Pavelcovi šanci.

MONTREAL 3:4 PP ATLANTA:

Jednalo se ale o ojedinělý úspěch hokejistů Montrealu, v drtivé většině případů vítězil perspektivní český gólman, který v letošním ročníku čelil padesáti střelám poprvé. Naposledy musel stejné množství pokusů soupeře řešit v říjnu 2009, kdy vychytal výhru 3:1 v Ottawě.

"Některé jejich pokusy byly nadějné, ale některé z nich jen vyslali na branku. Stříleli totiž odkudkoliv, když k tomu měli možnost. Od mantinelu, z rohu kluziště, i nahozením zpoza brány doufali v nějaký šťastný odraz. Je to jejich styl," komentoval Pavelec aktivitu Montrealu. "Připsali jsme si dnes velmi cennou výhru. Chlapi přede mnou mi pomáhali a usnadňovali mi situaci tím, že je nepouštěli k dorážkám," chválil český gólman své spoluhráče.

Ondřej Pavelec v akci.

A ti mu kompliment vrátili. "Je skvělý každý zápas. Mnohokrát nás v klíčových situacích podržel, zastavil pro nás za celý rok spoustu puků a to je přesně to, co od něho potřebujeme. Chytí první střelu a my se pak postaráme o dorážku," uvedl Byfuglien, který je se 16 góly a celkově 41 body nejlepším mezi obránci. I díky jeho produktivitě je Atlanta v polovině sezony na osmém místě v soutěži. "Snažíme se hrát pro zábavu, tvrdě dřít a držet pospolu jako tým. Tohle děláme celou sezonu," vysvětloval Byfuglien.

Právě poražený Montreal drží momentálně osmou příčku Východní konference, poslední postupovou do play off. Florida na ně ztrácí devět bodů, ale má odehráno o čtyři utkání méně. Výhrou nad Rangers se navíc poprvé po šesti týdnech dostala opět na padesátiprocentní bilanci získaných bodů. "Nutně jsme dnes potřebovali vyhrát. Zvláště po těch dvou posledních zápasech, v nichž jsme sice hráli slušně, ale nedosáhli jsme výsledku, jaký jsme si přáli," připomněl předchozí porážky Stephen Weiss, autor třetí branky.

FLORIDA 3:0 NEW YORK RANGERS:

Velký podíl na vítězství Panthers měl Vokoun, který je s pěti nulami společně s Timem Thomasem a Henrikem Lundqvistem v této statistice nejlepší v NHL. V zápase s Rangers totiž bezbrankový stav trval až do 32. minuty, kdy se prosadil David Booth. Na něho v poslední části navázali Chris Higgins a Weiss. "Tomáš zachytal skvěle. Zavřel branku a se zásahy jaké předváděl, nám dodával sílu," vyzdvihl jeho vliv na hru týmu útočník Higgins.

NOČNÍ ZÁPASY

Montreal - Atlanta 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 18. Plekanec, 31. Subban (Hamrlík), 56. Gionta - 7. Peverley, 26. E. Kane, 40. Ladd, 64. Byfuglien. Brankář Ondřej Pavelec (Atlanta) odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 50 střel a úspěšnost zásahů měl 94 procent. Střely na branku: 50:28. Diváci: 21.273.

Florida - NY Rangers 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 32. Booth, 49. Higgins, 59.Weiss. Střely na branku: 36:32. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, neinkasoval žádný gól ze 32 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 16.752.

Detroit - Philadelphia 2:3 (0:0, 0:3, 2:0)
Branky: 41. Filppula, 53. Zetterberg - 21. van Riemsdyk, 26. Carcillo, 35. Hartnell. Střely na branku: 27:32. Diváci: 20.066.

St. Louis - Dallas 2:4 (2:1, 0:0, 0:3)
Branky: 14. Backes, 19. Steen - 15. a 43. Morrow, 47. B. Richards, 58. J. Neal. Střely na branku: 30:27. Diváci: 19.150.

Nashville - Columbus 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Branky: 23. Weber, 34. Spalling, 37. Hörnqvist, 46. S. Kosticyn - 1. Umberger. Střely na branku: 26:20. Diváci: 14.593.

Minnesota - Phoenix 6:5 v prodl. (1:1, 2:0, 2:4 - 1:0)
Branky: 20. a 30. Brunette, 33. Schultz, 52. Burns, 60. Bouchard, 61. Barker - 14. a 58. Ray Whitney (na obě Vrbata, na první Hanzal), 45. Upshall, 45. Yandle, 55. Jovanovski. Střely na branku: 29:44. Diváci: 17.240.

Colorado - Vancouver 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky: 54. Stastny - 19. Bolduc, 44. Raymond. Střely na branku: 32:29. Diváci: 15.323.

Anaheim - Chicago 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 11. Lilja, 22. Perry - 19. Bickell. Střely na branku: 18:40. Diváci: 16.004.

K filmu přirovnával trenér Minnesoty Todd Richards zápas jeho svěřenců s Phoenixem. Wild vedli po dvou třetinách 3:1, v poslední části ještě 4:3, ale nakonec byli rádi, když si při závěrečné powerplay vynutili prodloužení. V něm rozhodl o výhře Minnesoty 6:5 premiérovým gólem sezony obránce Cam Barker.

"Utkání nepostrádalo drama, místy to byla komedie i horor, ale nakonec to dobře skončilo," použil ve svém hodnocení prvky kinematografie trenér Richards. Zápas musel připadat tragikomický i Martinu Havlátovi. Nejproduktivnější Čech soutěže a do dnešního zápasu i lídr kanadské bodování Minnesoty si v utkání připsal pouze čtyři záporné body za účast na ledě při vstřelené brance soupeře, přesto se mohl radovat z výhry. Za hostující Phoenix zaznamenal dvě asistence Radim Vrbata a jednu přihrávku i Martin Hanzal.

Po dlouhých dvaadvaceti letech uspěli hokejisté Philadelphie na ledě Detroitu, když zvítězili 3:2. Flyers, kteří se z předcházejících 16 vzájemných duelů vraceli z Joe Louis Areny s nepořízenou, položili základ úspěchu v prostřední části, v níž třemi zásahy zlomili bezbrankový stav. Domácí Red Wings v souboji dvou týmů ze špičky tabulky pak už jen v závěrečné třetině dvěma góly zdramatizovali zápas.

"Nemyslím si, že by bylo v našich hlavách, že musíme vyhrát, abychom zlomili tu černou sérii," uvedl brankář Flyers Brian Boucher, jehož slova potvrdil i trenér Peter Laviolette. "Ani slůvko o tom nepadlo. V takové věci nevěřím. Situace je nyní úplně odlišná. Jsou tu jiní hráči, je to jiné. Nemá smysl se tím zabývat." Podobnou sérii proher mají hokejisté Columbusu na ledě Nashvillu.

Jenže ta i po nedělním utkání trvá. Blue Jackets se sice hned v první minutě ujali vedení, domácí ale třemi góly v prostřední třetině otočili skóre. Nakonec Predators zvítězili 4:1 a porazili Columbus doma popatnácté v řadě. Do čela soutěže se dostali hráči Vancouveru, když zvítězili v Coloradu 2:1. O obě branky se zasloužili útočníci čtvrtého útoku Alexandre Bolduc a Mason Raymond.