15:49aktualizováno  18:20
GLASGOW - Fotbalisté české fotbalové reprezentace v jednom z klíčových kvalifikačním utkání mistrovství Evropy remizovali ve Skotsku 2:2. O výsledku rozhodla sporně nařízená penalta v 90. minutě. Češi tak před Skoty udrželi na druhém místě před posledními dvěma zápasy ve skupině I náskok pěti bodů.

Michal Kadlec se raduje z gólu foto: ČTK

Trenér národního týmu Michal Bílek byl před utkání v ohrožení. Většina fanoušků volala po jeho odvolání. Před důležitým střetnutí ovšem o případném neúspěchu a z něho plynoucí konec u reprezentace sám Bílek mluvit nechtěl. "Vůbec si nepřipouštím, že by to proti Skotsku nevyšlo," řekl po oznámení nominace.

Po dramatickém závěru utkání v Glasgowě si musel oddechnout. Ještě v 89. minutě totiž domácí vedli 2:1.

V základní sestavě českého týmu se poprvé objevili Laštůvka a plzeňský Jiráček. A zejména druhý jmenovaný byl hodně vidět: v úvodním dějství hry byl nejnebezpečnějším hráčem hostů. Ostatně byla to právě jeho akce, po které útočník Baroš promrhal největší šanci Čechů. Plzeňský záložník po křídle pronikl až do vápna a zpětnou přihrávkou našel útočného kolegu, jenže z osmi metrů branku přestřelil.

Od úvodních minut se hrál velice opatrný fotbal. Na svěřencích trenéra Bílka byla patrná nervozita, jíž však s postupem času odbourávali. Oba týmy se dopouštěli velkého množství chyb a hře chyběl spád. V úplném závěru prvního poločasu se přesto diváci na stadionu, kam přicestovalo i několik stovek českých fanoušků, dočkali gólu. Naneštěstí pro Rosického a spol. ale do branky fotbalistů v bílých dresech.

Anketa

Jakou známku byste dali českému týmu za výkon ve Skotsku?

1 225
2 296
3 1241
4 3391
5 1653

Fletcher přetlačil těsně před pokutovým územím nedůrazně bránícího Plašila, do vápna vyslal ideální pas na Millera, který z mírného úhlu trefil Laštůvku. Od českého brankáře se pak míč odrazil až za brankovou čáru.

Závěr přinesl dramatickou zápletku

Hned po pauze měl znovu Baroš možnost domácím nadšení sebrat, jenže selhal i v další střelecké pozici, tentokrát minul branku po levé straně po vysunutí od Rosického. Skotové se poté na dlouhé minuty hluboko stáhli před vlastní vápno a odolávali snaze českého týmu o vyrovnání, které scházelo více klidu ve finální fázi.

Dvanáct minut před koncem Bílkovi svěřenci střelecké trápení prolomili. Kadlec nacentroval na Rezka a jeho ostrý pas před branku se od Plašila se štěstím odrazil do sítě. Český tým se dočkal gólu po dlouhých 368 minutách.

Utkání se Skoty

Zápas se Skotskem byl pro české hráče velký boj

Jenže hosté se neradovali dlouho. Hned za další čtyři minuty udělal u postranní čáry chybu Rajnoch a rychlou akci do otevřené obrany zakončil po Millerově přihrávce do odkryté branky skotský kapitán Fletcher.

Závěr nabídl velké drama. Když už se zdálo, že Češi přijdou o větší část svého pětibodového náskoku v tabulce před Skotskem, upadl ve vápně po souboji Rezek a z přísně nařízené penalty zavěsil balon pod břevno Kadlec.

Skotové se v nastavení po podobném souboji uvnitř šestnáctky také dožadovali pokutového kopu, ale sudí Blom dal Berrovi žlutou kartu za simulování.

Kvalifikační utkání mistrovství Evropy 2012

Skotsko - Česká republika 2:2 (1:0)
Branky: 44. Miller, 82. Fletcher - 78. Plašil, 90. Kadlec z pen.

Rozhodčí: Blom - Lobbert, Siebert (všichni Niz.). ŽK: Brown, Miller, Berra - Jiráček, Plašil, Rezek, Baroš, Pekhart. Diváci: 51.457.

Skotsko: McGregor - Hutton, Caldwell, Berra, Bardsley (76. Wilson) - Adam (79. Cowie) - Morrison, Fletcher, Brown, Naismith (86. Robson) - Miller. Trenér: Levein.

ČR: Laštůvka - Hubník, Rajnoch, Sivok, Kadlec - Petržela (56. Rezek), Hübschman, Plašil, Jiráček (77. Pekhart) - Rosický - Baroš (90. Vacek). Trenér: Bílek.

1. Španělsko 5 5 0 0 15:5 15
2. Česko 6 3 1 2 8:5 10
3. Skotsko 5 1 2 2 6:7 5
4. Litva 6 1 2 3 3:8 5
5. Lichtenštejnsko 6 1 1 4 3:10 4