Boston deklasoval Pittsburgh, Jágr dvakrát asistoval a Vokoun střídal

7:23aktualizováno  8:37
PITTSBURGH - Debakl 1:6 schytali v druhém finále Východní konference play off NHL hokejisté Pittsburghu a s Bostonem tak po dvou domácích duelech prohrávají 0:2 na zápasy. Série se nyní stěhuje do Bostonu, kde je ve středu na programu třetí utkání.

Naposledy působil v Pittsburghu, kde kryl záda Marc-André Fleurymu. foto: Brian SnyderReuters

Bruins v pondělí rozhodli o svém triumfu hned v první třetině, kterou vyhráli 4:1. Tomáš Vokoun si připsal jen devět zákroků a z branky Penguins se předčasně poroučel na střídačku už v 17. minutě, kdy David Krejčí svým osmým gólem v play off zvyšoval vedení hostů na 3:0.

Dvěma asistencemi se na výhře podílel také Jaromír Jágr, který bodoval poprvé po šesti zápasech. Naposledy se zapsal do statistik 13. května v sedmém utkání prvního kola play off s Torontem.

Základ k vítězství položil úvodním gólem už po 28 sekundách hry Brad Marchand, který se po chybě Sidneyho Crosbyho dostal do samostatného úniku a překonal Vokouna hbitou střelou nad lapačku.

V 15. minutě přidal druhý gól Nathan Horton, který využil nedůrazu obránců před brankou "Tučňáků" a odražený kotouč doklepl do sítě. Krejčí za další dvě minuty prostřelil Vokouna po skvěle sehrané akci a českého gólmana následně vystřídal Marc-André Fluery, který naposledy chytal 7. května ve čtvrtém utkání série prvního kola s New Yorkem Islanders.

Jágr 11. nahrávač

Tuukka Rask, jenž v úvodním zápase vychytal čisté konto, kapituloval až v poslední minutě první třetiny po střele Brandona Suttera a zdálo se, že by Penguins mohli pomýšlet na obrat. Domácí fanoušky i tým však vzápětí zmrazil Marchand, který fantastickou střelou do horního rohu branky devět sekund před úvodní sirénou vrátil "Medvědům" tříbrankový náskok.

O zbylé dva góly v síti Fleuryho se postarali ve třetí třetině Patrice Bergeron a Johnny Boychuk, ani po vysokém vítězství ale hokejisté Bostonu nepropadají přehnané euforii. "Vybojovali jsme druhé vítězství, ale nic víc to neznamená. Pořád vedeme jenom 2:0 a stále je před námi dlouhá cesta.

Soupeř má v týmu řadu skvělých hráčů, kteří se jen tak nevzdávají a udělají všechno pro to, aby se vrátili zpět do hry," uvědomuje si útočník Milan Lucic.

Zatím ale Penguins marně hledají recept na skvělou obranu Bruins a za 120 minut dokázali vstřelit jediný gól, zatímco sami inkasovali už devětkrát.

Jaromír Jágr (vlevo) bojuje o kotouč s pittsburghským kapitánem Sidney Crosbym.

Kouč Dan Bylsma se ale po zápase brankářů zastal. "Nemyslím si, že by Vokoun na těch třech gólech nesl nějakou vinu, ale prohrávali jsme 0:3 a museli jsme něco změnit. Pro oba brankáře je těžké zastavovat takové šance, do jakých jsme soupeře pustili," prohlásil Bylsma.

"Hráli jsme hrozně. Jinak náš výkon nazvat nejde," opřel se do mužstva kapitán Sidney Crosby. Spolu s Malkinem, Nealem, Dupuisem, Kunitzem a Iginlou nasbírali v předchozích 11 zápasech 88 kanadských bodů. V posledních dvou duelech tito elitní útočníci nebodovali ani jednou a v hodnocení účasti na ledě mají dohromady bilanci -25.

"Musíme se zlepšit jako celek," má jasno trenér Bylsma. "Musíme se vrátit ke hře, která nám přinášela úspěch v předchozím průběhu play off a hrát jako tým. A k tomu musí přispět všichni, ne jen Crosby, Malkin nebo Letang," dodává Bylsma.

Finále Východní konference - 2. zápas:

Pittsburgh - Boston 1:6 (1:4, 0:0, 0:2) Branky: 20. Sutter - 1. a 20. Marchand (na druhou Jágr), 15. Horton, 17. Krejčí, 41. Bergeron (Jágr), 59. Boychuk. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh 17 minut, z 12 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18.619. Stav série: 0:2.