4:56aktualizováno  5:32
CHICAGO - Reklama na hokej, jak má být. První finálový zápas o Stanley Cup zvládlo lépe domácí Chicago, které v nevídané gólové přestřelce zdolalo Philadelphii 6:5. Druhý zápas se hraje opět na ledě Blackhawks v noci z pondělí na úterý.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie. foto: Reuters

Pokud někdo pochybuje o tom, ve které soutěži na světě se hraje nejlepší hokej a viděl první letošní finálový duel o slavný Stanley Cup, musel uznat: v zámořské NHL. Chicago i Philadelphie čekají na možnost získat Stanley Cup devětačtyřicet, respektive pětatřicet let a svou touhu o ukončení dlouhého půstu dokázali hokejisté obou týmů již v první dvacetiminutovce.

VÍCE O FINÁLE O STANLEYŮV POHÁR

NÁDHERNÁ KULISA PŘED ÚVODNÍM BULY DUELU:

Kouč Chicaga Joel Quenneville

"První třetina byla od obou týmů poněkud nervózní. A ve druhé tam podle mého názoru bylo z naší strany stále o něco více emocí než obvykle."

Opatrná partie? Oťukávání soupeře? Ale kdeže. Oba celky začaly pěkně od podlahy (nebo spíše od ledu) a již v 5. minutě otevřel skóre duelu šťastnou trefou finský útočník Philadelphie Vile Leino - 0:1. Že je vám to jméno povědomé? Tak vězte, že stejně jako Marián Hossa ze druhého tábora hraje své třetí finále v řadě (v předešlých dvou letech hájil barvy Detroitu Red Wings).

Domácí se ale nenechali zahanbit a ve 12. minutě již vedli 2:1. Nejprve se trefil po přihrávce slovenského finálového smolaře Hossy Kanaďan Brouwer, poté v oslabení obral o koutouč nemotorného Coburna domácí obranář-specialista Bolland a v samostatném nájezdu nedal Leightonovi šanci.

Finále Stanley Cupu: Chicago - Philadelphie.

Jenže ještě v probíhající přesilovce vyrovnal Hartnell a na první přestávku šli spokojenější nakonec "Letci". Jejich převahu korunoval 27 vteřin před sirénou Briere - 2:3 (dvaatřicetiletý Kanaďan celkem nasbíral v zápase čtyři body za gól a tři nahrávky). Gólovým hodům ale nebyl ani zdaleka konec.

1. FINÁLE STANLEY CUPU 2010

Chicago Blackhawks - Philadelphia Flyers 6:5 (2:3, 3:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 8. Brouwer (Hossa, Sopel), 12. Bolland, 22. Sharp (Brouwer, Hjalmarsson), 30. Versteeg (Kopecký, Keith), 36. Brouwer (Hossa, Hjalmarsson), 49. Kopecký (Versteeg, Bolland) - 7. Leino (Briere, Pronger), 17. Hartnell (Briere, Pronger), 20. Briere (Leino, Hartnell), 28. Betts (Asham, Powe), 39. Asham (Briere, Hartnell). Rozhodčí: McCreary, O'Halloran - Racicot, Devorski. Vyloučení: 4:0. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 32:32. Diváci: 22.312. Stav série: 1:0.

Jedenasedmdesát vteřin po návratu z kabin srovnal na 3:3 Patrick Sharp, když perfektní střelou na bližší tyč vyřešil přečíslení dva na jednoho. Ještě jednou se v divoké přestřelce dostali do vedení hosté. Ve 28. minutě prostřelil Niemiho sváteční střelec Betts - 3:4. Svěřenci kouče Lavioletta si ani nestačili vychutnat radost z vedení a na kostce nad ledem svítil stav 4:4 - po přihrávce Slováka Kopeckého zpoza branky se trefil Versteeg.

Když v 36. minutě zakončil souhru s Hjalmarssonem a Hossou pátým gólem Brouwer, hrdina Flyers z finále Východní konference proti Montrealu - gólman Michael Leighton - prchnul na střídačku a své místo přepustil zkušenému Brianovi Boucherovi. Výměna brankářů (pokud se to dá připsat jí) zabrala, ještě do konce druhé části hry srovnal Asham na 5:5. Brankářskou rošádu také v domácím dresu ale jeho trefa nevyvolala.

Gólman Boucher o rozhodující brance

"Nečekáte, že to tam bude mít někdo takhle otevřené, ale vypadal, že nebude střílet. Pak naznačil a přelstil mě. Bylo to od něho dobré řešení."

A domácí kouč Joel Quenneville udělal dobře. Niemi působil v poslední části velmi jistě a svým spoluhráčům v poli dal prostor k vítěznému gólu. Ten přišel v čase 48:25. Versteeg našel napříč celým útočným pásmem Kopeckého a ten po bezchybně provedeném blafáku zavěsil - 6:5.

Hosté se na odpověď nezmohli. Nepomohla jim ani více jak minutová hra bez brankáře, k vážnějšímu ohrožení Niemiho brance se totiž v početní výhodě o jednoho muže nedostali. Hokejisté Chicaga si mohli oddechnout - první bitvu finálové války zvládli. Ta je ale teprve na svém začátku a první zápas naznačil, že může být ještě hodně dlouhá.

Fanoušky může těšit kromě spousty branek (více gólů v první finálovém zápase padlo naposledy v roce 1917, když Montreal Canadians porazili dnes již neexistující tým Seattlu Metropolitans 8:4) i fakt, že byl první finálový duel veden z obou stran velmi čistě (až na jeden hrubý zákrok Adama Burishe na českého zadáka v dresu Philadelphie Lukáše Krajíčka). Domácí hokejisté seděli na trestné lavici pouze čtyřikrát, hosté dokonce ani jedno.

Jaký zápis do historie přinese druhý finálový souboj o pohár lorda Stanleyho? Ten se odehraje v chicagském United Center v noci z pondělí na úterý opět od 2:00 hodin SELČ.

Blackhawks - Flyers 6:5