10:24
PRAHA/ADELAIDE - Pořádné pozdvižení způsobili fotbalisté Saudské Arábie před duelem s Austrálií před kvalifikačním zápasem o postup na mistrovství světa. Důvod? Zatímco domácí fotbalisté drželi minutu ticha za oběti víkendového teroristického útoku v Londýně, kde zemřeli i dva jejich krajané, hráči soupeře se dál rozcvičovali.

Hráči Austrálie drží minutu ticha, soupeř nikoliv. foto: Reuters

Chování saudskoarabských fotbalistů okamžitě odsoudila místní a také britská média, fanoušci je vybučeli a vypískali. „Pro toto chování není žádná omluva. Nejde o kulturní rozdíly, jedná se o nedostatek respektu, je to ostuda, řekl v pořadu australského komika Dava Hughese známý domácí politik Anthony Albanese.

„To, co udělali hodně lidí opravdu naštvalo. Oni se dál rozcvičovali, když ostatní drželi minutu ticha za mrtvé a zraněné. Hanebné, nechápu, že si to mohli vůbec dovolit,“ dodal sám Hughes, který připomněl incident před zápasem se stejným soupeřem z roku 2015. Tehdy hostující tým odmítl nastoupit do autobusu směr stadion, protože ho řídila žena.

Australská média připomínají, že Arabové přitom s minutou ticha v minulosti problém neměli, tak jako například loni před přátelským zápasem Barcelony s Al-Ahlí. Jenže...

Arabští hráči byli při cestování na zápas u protinožců informováni asijskou federací o tom, že domácí chtějí držet minutu ticha kvůli víkendovému terorismu v Londýně, a požádali soupeře o totéž. Ten ale oficiální cestou toto odmítl.

Navíc je otázkou, zda nedošlo jen o nedorozumění, jelikož někteří saudskoarabští hráči minutu ticha drželi. A mluvčí australské fotbalové federace místním médiím tvrdila, že soupeř s minutou ticha údajně souhlasil.

Dlužno dodat, že většina hráčů Saudské Arábie jsou muslimové a v rámci islámu není běžné držet na počest mrtvých minutu ticha, místo toho se muslimové za ně modlí a vzpomínají na ně. Přesto se Saudskoarabská federace po zápase oficiálně omluvila.

Hráči Austrálie a Saudské Arábie po zápase.
Hráči Austrálie drží minutu ticha, soupeř nikoliv.

„Hráči nechtěli být neuctiví vůči pozůstalým po teroristických útocích v Londýně, kteří museli zažít kruté a těžké chvíle. Naše federace všechny akty terorismu a extremismu odsuzuje a vyjadřuje upřímnou soustrast rodinám všech obětí,“ zní v jejím prohlášení.

Australská média tím ale příliš neuklidnila. „Ví se, že někteří členové saudskoarabské královské rodiny financují teroristy po celém světě. Škoda, že politika opět vkročila do sportu. A je skvělé, že jsme je porazili,“ píše například Herald Sun.

Pokud se totiž nakonec přece jen odkloní všichni zúčastnění od tohoto okamžiku a budou brát zápas čistě po sportovní stránce, Australané vydřeli v boji o mistrovství světa možná klíčové vítězství. Ve skupině B 3. fáze asijské kvalifikace se totiž po triumfu 3:2 bodově dotáhli jak na svého soupeře, tak také na vedoucí Japonsko (všechny týmy mají 16 bodů, Japonci ale zápas k dobru).

Do konce kvalifikace zbývají odehrát dvě kola a přímo do Ruska se příští rok podívají první dva týmy tabulky, třetí pak čeká play-off.

09.června 2017 v 00:53, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 10:27

they should've marked a minute's silence victims LB but many ppl die because terror everyday https://t.co/Z1BMeWFtcB via @newscomauHQ

08.června 2017 v 12:42, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 10:27

Wow just saw this... not sure what to think of it. Saudi players skipped the minute silence for #LondonAttacks #AUSvKSA https://t.co/NHM2SUX2U8

08.června 2017 v 12:04, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 10:27

08.června 2017 v 12:02, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 10:28

08.června 2017 v 12:01, příspěvek archivován: 09.června 2017 v 10:28

Australia just had a minute silence for something I'm not sure & the Saudi players just ignored it, classy & moderate