Vettel slaví. Poprvé ve formuli 1 vyhrál před domácím publikem

15:59aktualizováno  18:22
NÜRBURGRING (Německo) - Mistr světa formule 1 Němec Sebastian Vettel vyhrál poprvé v kariéře domácí Velkou cenu. Vedoucí jezdec seriálu na Nürburgringu v závěru odolal útokům Fina Kimiho Räikkönena a připsal si čtvrtý triumf v sezoně. Třetí skončil další pilot Lotusu Francouz Romain Grosjean. Pro trojnásobného šampiona Vettela to bylo jubilejní třicáté vítězství v kariéře.

Německý pilot formule 1 Sebastian Vettel foto: Reuters

Vettel hned po startu společně s kolegou z Red Bullu Australanem Markem Webberem předjeli vítěze kvalifikace Brita Lewise Hamiltona. Hned v úvodu se jezdci z čela vydali pro nové pneumatiky a přišla první dramatická situace. Webber se rozjel ještě předtím, než mu mechanici stihli pořádně upevnit všechna kola. Jedno z nich mu uletělo a trefilo kameramana v depu. Muž utrpěl otřes mozku a údajně také několik zlomenin.

Webbera museli odtlačit zpátky do boxu a mohl pokračovat v závodu se ztrátou jednoho kola. Red Bull za incident dostal pokutu 30 tisíc eur (téměř 780 tisíc korun). Další nebezpečný moment přišel ve 23. kole. Francouz Jules Bianchi musel odstavit monopost Marussia poté, co mu explodoval motor. Prázdný vůz se však po chvíli rozjel pozpátku z kopce napříč tratí, naštěstí ji přejel dřív, než se přiblížili další závodníci.

Německý pilot formule 1 Sebastian Vettel

Na dráhu poté najel zpomalovací vůz, což umožnilo některým jezdcům přezout pneumatiky a také Webberovi podle pravidel smazat jednokolové manko. Australan díky tomu nakonec bodoval na sedmé příčce. Za Vettelem dlouho kroužil na druhém místě Grosjean, ale pět kol před koncem ho předjel týmový kolega Räikkönen a pustil se do stíhání domácího favorita. Německý jezdec vítězství o sekundu uhájil a vynahradil si zklamání z předchozího závodu v Silverstonu, který kvůli porouchané převodovce nedokončil.

"Neuvěřitelné! Mám ohromnou radost. Kimi za to ke konci pořádně vzal, ale já jsem do toho šlapal celou dobu kromě těch pár kol, co byl na trati safety car. Jsem rád, že se jelo na 60 kol a ne na 61 nebo 62," řekl Vettel, který přiznal, že mu v závěru závodu chvíli nefungoval systém KERS. "Naštěstí ale znova začal," uvedl. "Lotus byl neskutečně rychlý. Umí to s pneumatikami líp než většina ostatních. Byli fantastičtí, zaslouží si pochvalu," konstatoval po závodě, který na rozdíl od Silverstonu nepoznamenaly potíže s explodujícími pneumatikami.

V čele mistrovství světa má Vettel náskok už 34 bodů

Německou Grand Prix před Vettelem dokázali z domácí jezdců vyhrát jen sedminásobný mistr světa Michael Schumacher a jeho bratr Ralf. V historickém pořadí vítězů Velkých cen ztrácí šestadvacetiletý pilot už jen jedno prvenství na Brita Nigela Mansella a dvě na nejlepšího z aktivních závodníků Španěla Fernanda Alonsa. V čele mistrovství světa má Vettel náskok už 34 bodů právě před Alonsem, který skončil čtvrtý. Druhý pilot Ferrari Brazilec Felipe Massa odstoupil už po třech kolech po jezdecké chybě.

Alonsovi se přiblížil na rozdíl sedmi bodů Räikkönen, který prodloužil svou rekordní sérii dojezdů na bodovaných pozicích na 26 závodů. Příliš spokojen však nebyl. "Vedli jsme si dobře, ale chyběla nám rychlost. Vysílačka v autě mi fungovala jenom v určité části okruhu, což byla smůla, protože toho bylo dost ke konzultování. Nebylo to ideální. Možná kdyby byl závod o něco delší...Výsledek pro nás není dokonalý, ale vracíme se tam, kde bychom měli být," dodal třetí muž loňského šampionátu.

Naopak podle Grosjeana může být Lotus spokojen. "Myslel jsem, že mám šanci, ale Sebastian byl rychlý. Je fajn být zpátky na pódiu," uvedl Francouz, jenž dojel třetí i v dubnu v Bahrajnu. Hamilton, jenž startoval podruhé za sebou z pole position, se musel spokojit s pátou příčkou. Jeho kolega z Mercedesu a vítěz předchozí Grand Prix Velké Británie Němec Nico Rosberg skončil devátý. Před dalším závodem na Hungaroringu bude v šampionátu třítýdenní přestávka.

Velká cena Německa, 9. závod mistrovství světa vozů formule 1 na Nürburgringu

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:41:14,711 (průměrná rychlost 182,896 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -1,008, 3. Grosjean (Fr./Lotus) -5,830, 4. Alonso (Šp./Ferrari) -7,721, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -26,927, 6. Button (Brit./McLaren) -27,996, 7. Webber (Austr./Red Bull) -37,562, 8. Pérez (Mex./McLaren) -38,306, 9. Rosberg (Něm./Mercedes) -46,821, 10. Hülkenberg (Něm./Sauber) -49,892.

Pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Vettel 157, 2. Alonso 123, 3. Räikkönen 116, 4. Hamilton 99, 5. Webber 93, 6. Rosberg 84, 7. Massa (Braz./Ferrari) 57, 8. Grosjean 41, 9. Di Resta (Brit./Force India) 36, 10. Button 33.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 250, 2. Mercedes 183, 3. Ferrari 180, 4. Lotus 157, 5. Force India 59, 6. McLaren 49, 7. Toro Rosso 24, 8. Sauber 7.