Vettel opět nedojel a Hamilton má na dosah titul mistra světa F1

11:31
SUZUKA(JAPONSKO) - Velkou cenu Japonska formule 1 vyhrál Lewis Hamilton z Mercedesu a udělal další výrazný krok k zisku čtvrtého titulu mistra světa. Čtyři závody před koncem šampionátu má v čele průběžného pořadí náskok 59 bodů před Sebastianem Vettelem z Ferrari, který nedokončil druhý z posledních tří závodů.

Velkou cenu Japonska formule 1 vyhrál Lewis Hamilton z Mercedesu a udělal další výrazný krok k zisku čtvrtého titulu mistra světa. foto: ČTK

Hamilton vyhrál o sekundu před Maxem Verstappenem z Red Bullu a zvítězil ve čtvrtém z posledních pěti závodů. Pokud za dva týdny ve Velké ceně USA v Austinu získá o 16 bodů víc než Vettel, zajistí si čtvrtý titul mistra světa.

„Neřekl bych, že to mám skoro v kapse. Ve hře je ještě sto bodů, takže pojedu s plynem u podlahy,“ prohlásil britský pilot, který šampionát ovládl už v letech 2008, 2014 a 2015.

Hamilton měl od začátku závod pod kontrolou a o vedení přišel pouze během zastávky v boxech. Ve 28. kole ho však zpět do čela pustil kolega z Mercedesu Valtteri Bottas, který poté navíc odvedl dobrou práci týmové dvojky a před vlastní výměnou pneumatik zbrzdil Verstappena.

Crasheris, směšný Ital ve Ferrari. Hülkenberg není jediný smutný hrdina formule 1

„O takovémhle náskoku v celkovém pořadí se mi nemohlo ani zdát. Za všechno vděčím týmu, jsou to puntičkáři,“ uvedl Hamilton po osmém vítězství v sezoně. V Japonsku vyhrál počtvrté, čímž se vyrovnal Vettelovi. Víckrát triumfoval v Suzuce jen legendární Michael Schumacher, který japonský závod ovládl šestkrát.

Mercedes potvrdil, že se mu na zdejší trati daří a vítězství slavil čtvrtým rokem po sobě. „První polovinu závodu jsem měl pod kontrolou, ale druhá půlka byla mnohem těžší. Max (Verstappen) jel výborně, v zrcátkách jsem ho viděl pořádně zblízka, jsem rád, že auto vydrželo,“ uvedl Hamilton.

Mercedes-AMG Project One je Formule 1 pro jízdu po silnici

Vettel sice odstartoval z druhého místa, okamžitě ale začal ztrácet výkon. V pátém kole z desáté pozice odstoupil a natáhl černou sérii Ferrari v závěru sezony na tři závody za sebou. V Singapuru ani jeden z jezdců italského týmu po kolizi v první zatáčce nedokončil, zatímco v Malajsii Vettel startoval kvůli technickým problémům z posledního místa a nakonec dojel čtvrtý.

„Až doteď jsme odváděli skvělou práci, takže je škoda, že v posledních dvou závodech jsme měli technické problémy,“ uvedl Vettel. „Jsme zklamaní, ale dáme si krátkou pauzu a do zbývajících závodů půjdeme naplno. Pořád máme šanci, protože se s každým závodem zlepšujeme a dostali jsme se mnohem dál, než spousta lidí čekala,“ dodal.

Třetí místo z Malajsie zopakoval Daniel Ricciardo, takže Red Bull měl podruhé za sebou oba jezdce na stupních vítězů, což se mu povedlo po čtyřech letech.