Vettel nedojel. Rekord Schumachera tak nevyrovná

14:27aktualizováno  16:27
ABÚ ZABÍ - Titul mistra světa má jistý, přesto měl pilot Formule 1 Sebastian Vettel ve zbývajících dvou závodech motivaci. Už v sobotní kvalifikaci vyrovnal výkon Nigela Mansella z roku 1992, když si vyjel 14. pole position. Německý jezdec měl ale také šanci vyrovnat rekord Michaela Schumachera v počtu vítězství s sezoně.

Sebastian Vettel. foto: Reuters

Vettel si triumf v sobotní kvalifikaci zajistil na poslední možnou chvíli. Na trati dlouho kraloval Lewis Hamilton, pilot týmu Red Bull podal nejlepší výkon v posledním kole a zajistil si tak 14. pole position v sezoně. "Doteď jsem s tím víkendem nebyl moc spokojený. Chtělo to dát všechno do jednoho opravdu dobrého kola. Bylo to těsné, ale povedlo se. Byl to kus tvrdé práce," radoval se Vettel. Rekord ho ale tolik nezajímá. "Všichni z toho šílí, kromě nás. My byli prostě jen rádi, že jsme vybojovali pole position," řekl.

Pochvalu si bezprostředně po projetí cílem vysloužil od šéfa stáje Christiana Hornera. "Dobrý večer, pane Manselle".

Vettel v Abú Zabí jako kdyby vyslyšel prosbu hvězdného hosta 18. závodu sezony Paula McCartneyho, který v sobotu v narážce na dosavadní nadvládu německého pilota prosil, zda by jednou nemohl nechat vyhrát britské jezdce. A Vettel umetl Hamiltonovi cestu hned po několika stovkách metrů.

Do nedělního závodu vstupoval s tím, že musí zvítězit, aby udržel naději na vyrovnání rekordu legendárního Michaela Schumachera v počtu vítězství v sezoně. Dalším případným triumfem v Brazílii by měl na kontě 13 výher, čímž by přepsal historické tabulky.

Ihned po startu v Abú Zabí si ale poškodil zadní kolo a o první místo přišel. Když se dostal do boxů, vypnul motor a ze závodu odstoupil.

Hamilton si připsal 17. vítězství

Grand Prix Abú Zabí vyhrál Lewis Hamilton z McLarenu. V předposledním závodu sezony skončil druhý Fernando Alonso z Ferrari před Jensonem Buttonem z McLarenu, který udržel druhou pozici v šampionátu. Do závěrečné Grand Prix Brazílie půjde za dva týdny s náskokem deseti bodů na Alonsa (255:245). Šanci na titul vicemistra má stále i Vettelův týmový kolega Mark Webber (233), který dnes dojel čtvrtý. Hamilton navzdory vítězství už na konečnou druhou příčku dosáhnout nemůže.

Hamiltonovu pozici nikdo až do konce závodu neohrozil a mistr světa z roku 2008 si dojel pro 17. vítězství v kariéře. Navázal jím na letošní triumfy v Číně a Německu, kde Vettel jedinkrát v sezoně dokončil závod mimo stupně vítězů čtvrtý.

Hamilton odkroužil prakticky celý závod bezpečně před Alonsem, který záhy předjel Buttona. Ten v Abú Zabí svedl hned několik soubojů s rychlejším Webberem, Australana ale o lepší výsledek připravila nepovedená zastávka v boxech a ještě na poslední chvíli odložená povinná výměna pneumatik.

Velká cena Abú Zabí

1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:37:11,866 (prům. rychlost: 188,494 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -8,457, 3. Button (Brit./McLaren) -25,881, 4. Webber (Austr./Red Bull) -35,784, 5. Massa (Braz./Ferrari) -50,578, 6. Rosberg -52,317, 7. Schumacher (oba Něm./Mercedes) -1:15,964, 8. Sutil (Něm./Force India) -1:17,122, 9. Di Resta (Brit./Force India) -1:41,087, 10. Kobajaši (Jap./Sauber) -1 kolo.