Veselý vyhrál Diamantovou ligu v Římě, jeho oštěp letěl k 90 metrům

21:21
ŘÍM - Ve dvou letošních startech se nedostal přes 84 metrů, na prvním mítinku Diamantové ligy v Dauhá, ani na Zlaté tretře Ostrava se oštěpař Vítězslav Veselý neprosadil. Teprve Řím přinesl mistru světa radost - skvělým hodem s délkou 88,14 metru trefil vítězství, posun do čela hodnocení soutěže a taky na 2. místo ve světových tabulkách.

Český oštěpař Vítězslav Veselý. foto: Reuters

Na lídra sezony Tera Pitkämäkiho z Finska mu scházelo 48 centimetrů, k osobnímu rekordu z kvalifikace olympijských her v Londýně mu chyběly dva decimetry.

Veselý se přitom na začátku sezony trápil. Na úvod Diamantové ligy v Dauhá předvedl výkon 83,67 metru, v Ostravě na Zlaté tretře hodil ještě méně (82,37) a byl za Petrem Frydrychem a Jakubem Vadlejchem v tabulkách až třetím Čechem. Také v Římě mu první hod nevyšel, ale v druhém pokusu oštěp letěl daleko a Veselý po něm soutěž předčasně ukončil.

Mistr světa z Moskvy vyhrál celkové hodnocení Diamantové ligy v letech 2012 a 2013 a po dnešním triumfu se posunul s pěti body na první místo průběžného pořadí seriálu o bod před Pitkämäkiho. Druhý dnes skončil v národním rekordu 87,71 metru Keňan Julius Yego, rekord Trinidadu a Tobaga 86,20 m hodil třetí Keshorn Walcott. Nevedlo se Petru Frydrychovi, který skončil jedenáctý za 73,79 m.

První start = diamantové pódium

Ve světových tabulkách mu před startem patřilo 47. místo, za jejich lídrem zaostával Tomáš Staněk o víc než dva metry. Při premiéře v Diamantové lize však 23letý koulař své letošní maximum posunul na 20,64 metru a bral s ním třetí místo. Vyhrál dvojnásobný mistr světa Němec David Storl výkonem 21,46 m.

„Konečně dobrý výsledek,“ ulevil si Staněk. „Je to zatím asi nejvíc, co jsem na takových velkých závodech dokázal a třetí místo na Diamantovce si velmi cením.“

Staněk, který zaostal o 29 centimetrů za svým osobním rekordem z loňska, nestačil ještě na Američana Jordana Clarkea (21,28). Český vrhač předvedl třetí nejlepší výkon pod širým nebem v kariéře ve druhé sérii. Ve čtvrté si zapsal 19,38 metru, ostatní jeho pokusy byly neplatné. Stupně vítězů uhájil před Američanem Ryanem Whitingem o čtyři centimetry.

„Jsem maximálně spokojený s umístěním i nejlepším výkonem roku venku. Po 20,64 jsem zkoušel jsem různé věci v technice a už to nešlo vylepšit, ale sezona se pro mě teprve rozbíhá,“ řekl Staněk na webu Top Athletics.

Staněk přitom bojoval s kolenem

Hodnocení disciplíny jasně vede Storl, který zvítězil i v Dauhá a byl druhý v Eugene. Staněk je s jedním bodem šestý a v pondělí ho čeká další test - Odložilův memoriál v Praze.

„Pak šampionát týmů, takže program je docela plný,“ připomněl český koulař a postěžoval si na bolavé koleno. „Když jsem cítil, že to jde, zkoušel jsem to ještě v dalších pokusech potlačit dál, ale začal jsem ho cítit. Stále bojuji s bursitidou na pravém koleni. Je to způsobeno oslabením vnitřního svalu na stehně, takže zkoušíme posilovat, aby se to zlepšilo a bolest zmizela.“

Tyčkař Jan Kudlička se na olympijském stadionu ve Věčném městě neprosadil, přestože jeho jediný platný výkon na 556 centimetrech znamenal nejlepší letošní výkon. Na druhé postupné výšce 571 cm sedmadvacetiletý skokan třikrát shodil a obsadil 9. místo.