Velký návrat. Maminka Domračevová si s manželem Björndalenem medailový den užila

17:52
Hochfilzen - Medailový den prožili biatlonoví manželé Darja Domračevová a Ole Einar Björndalen na mistrovství světa v Hochfilzenu. Běloruska, která se v lednu vrátila po dvaadvacetiměsíční pauze a čtyři měsíce po porodu, dopoledne dojela ve stíhačce druhá. Slavný Nor byl o pár hodin později třetí, čímž do své rekordní sbírky přidal už 45. medaili z MS.

Darja Domračevová a Gabriela Koukalová před vyhlášením výsledků stíhačky žen na MS 2017. foto: Český biatlon - Petr Slavík

„Máme co slavit,“ řekl spokojeně na tiskové konferenci Björndalen. „Bronz je pro mě jako zlato, protože jsem poprvé v sezoně na stupních vítězů,“ řekl třiačtyřicetiletý norský biatlonista. Jeho žena rovněž po závodě zářila štěstím.

„Je to jako sen, vysněná medaile.“ Třicetiletá Domračevová do sbírky přidala sedmou medaili z MS. Tu dosud poslední získala před čtyřmi lety v Novém Městě na Moravě, kde vyhrála hromadný závod.

Darja Domračevová a Gabriela Koukalová před vyhlášením výsledků stíhačky žen na...
Medailistky stíhačky žen z biatlonového šampionátu (zleva): Darja Domračevová,...

Běloruska o pauze vyléčila mononukleózu, loni se s Björndalenem vzali a 1. října se jim narodila dcera Xenie. Už začátkem ledna se Domračevová poprvé objevila v Oberhofu. „Mým cílem je mistrovství světa v Hochfilzenu,“ prohlásila v německém středisku. V závodech SP naznačila, že může znovu patřit do špičky. „Ale nejtěžší bylo poskládat biatlon dohromady. Buď jsem pokazila střelbu, nebo běh,“ uvedla.

To platilo i ve sprintu na šampionátu, po střelbě vestoje běžela tři trestná kola a obsadila až 27. místo. Ve stíhačce ale mířila dvacetkrát přesně a ve finiši o stříbro za sebou udržela Gabrielu Koukalovou. „Všechno mi sedlo,“ pochvalovala si rodačka z Minsku.

Domračevová, které lyže připravil bývalý šéf českého servisu Němec Danielo Müller, ukázala, jak stíhačky umí. „Říkají mi královna návratů a teď jsem to potvrdila,“ usmívala se Domračevová, zatímco malou Xenii hlídala na hotelu chůva.

Ole Einar Björndalen ve stíhačce mužů na mistrovství světa 2017.

V kariéře už ale předvedla i lepší stíhačky. Ta vrcholná se odehrála na MS v Pchjongčchangu v roce 2009, kde se z 53. místa posunula na páté.

Björndalen sledoval výkon své ženy v televizi. „Věděl jsem, že je ve formě, ale netušil, že až v takové. Odjela nádherný závod a motivovala mě,“ řekl. Do stíhačky vyrazil z osmého místa a jako Domračevová přesně střílel. Do posledního kola vyjížděl druhý, ale kousek před stadionem ho předjel jeho krajan Johannes Bö.

Manželský pár získal na biatlonovém šampionátu medaile po 13 letech. Naposledy to dokázali Raphaël a Liv Grete Poiréeovi v Oberhofu 2004.